Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
21.02.193763

Co warto wiedzieć o Kijowie? Poradnik Busfor – Wszystko o Kijowie

Kijów – przewodnik

Kijów często bywa pomijany przez turystów na rzecz bardziej naszpikowanego zabytkami i położonego blisko polskiej granicy Lwowa. Niesprawiedliwie, bo stolica Ukrainy, niegdyś stanowiąca węzeł handlowy na szlaku między Orientem a Europą Zachodnią, ma wiele do zaoferowania podróżującym. Wyjazd do Kijowa może okazać się znakomitym pomysłem na spędzenie weekendu, ale także i dłuższych wakacji - ze względu na stopień zróżnicowania atrakcji, w mieście nie sposób się nudzić. Kijów słynie bowiem nie tylko z pięknych cerkwi, naznaczonego historycznymi wydarzeniami Majdanu, ale też street artu i …najgłębszego metra na świecie.

Spis treści

FAQ Kijów

Wyprawa może stać się okazją do zweryfikowania własnych wyobrażeń, co do tego jak wygląda Kijów - często kojarzone z krajobrazem blokowisk, miasto zachwyca różnorodnością architektury, od barokowej po modernistyczną.

Jak dotrzeć do Kijowa?

Jak dotrzeć do Kijowa?

Do stolicy Ukrainy łatwo dotrzeć ze wszystkich większych polskich miast, ze względu na liczne bezpośrednie połączenia autobusowe, lotnicze i kolejowe. Samolotem do Kijowa można dostać się w ciągu niespełna dwóch godzin za pośrednictwem linii LOT, Wizzair oraz Ryanair; bezpośrednie loty do Kijowa obsługują lotniska w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy. W przypadku kolei, większość przejazdów wymaga przesiadki w Przemyślu, jednak z Warszawy do Kijowa kursuje ekspresowy pociąg Intercity.

Decydując się na autokar, pasażerowie mogą wybierać wśród znacznie szerszego spektrum kursów; niemniej, w związku z dużą odległością, podróżujący z dowolnego miasta Polski autobusem muszą liczyć się z kilkunastogodzinną podróżą. Autobusy linii Warszawa - Kijów, Kraków - Kijów i inne autokary z Polski, mogą zatrzymać się na jednej z kilku kijowskich stacji: Vokzalna, Vydubychi, Demijiwska lub Dachna. Rozpoczynając zwiedzanie Kijowa na dworcu autobusowym Vokzalna, położonym tuż obok centralnego dworca kolejowego. z łatwością można kontynuować podróż, kierując się w stronę zlokalizowanej tuż obok stacji metra. W jej okolicy znajdują się liczne punkty usługowe, w tym kantory, bary i restauracje. Jeśli autokar zatrzyma się na innym dworcu autobusowym - Vydubychi, Demijiwska lub Dachna, pasażerowie także mogą skorzystać z kolei podziemnej, łączącej wszystkie trzy stacje z centrum miasta. W przypadku podróży z lotniska Kijów Boryspol lub Kijów Żuliany, transfer miejski zazwyczaj kończy kurs przy metrze Vokzalna.

Co warto zwiedzić w Kijowie?

Co warto zwiedzić w Kijowie?

Najprostszym sposobem na przemieszczanie się w obrębie centrum miasta jest metro. Kijów przecinają trzy linie: czerwona, niebieska i zielona, które łączą najważniejsze punkty miasta z pozostałymi jego częściami. W obiegu kijowskiego metra funkcjonują nie bilety, a żetony, które można zakupić w maszynach bądź podziemnych kasach. Jeden żeton o wartości 5 UAH upoważnia pasażera do podróży nielimitowanej czasowo. W tej samej cenie można również skorzystać z usług autobusów miejskich.

Dobrym rozwiązaniem przy okazji konieczności pokonania większej odległości może się okazać skorzystanie z aplikacji Uber, oferującej przejazdy w konkurencyjnych cenach, co sprawia, że mieszkańcy Kijowa często się nią posługują. Aplikacja stanowi poręczną alternatywę dla taksówek, których w Kijowie również nie brakuje.

Dla poszukujących lokalnego kolorytu, ciekawą opcją transportu może okazać się również marszrutka – minibusy stanowiące rodzaj komunikacji zbiorowej, poruszające się po mieście bez rozkładu jazdy. By z niej skorzystać, należy zasygnalizować kierowcy, by zatrzymał pojazd na dowolnym przystanku autobusowym, a następnie poinformować go, dokąd pragniemy dotrzeć. Marszrutki umożliwiają dotarcie praktycznie w każdą część Kijowa; w przypadku pasażerów, przyzwyczajonych do standardowych form transportu miejskiego, metro wydaje się jednak najefektywniejszym rozwiązaniem. Niemniej, zwłaszcza gdy sprzyja pogoda, Kijów, a w szczególności jego zabytkowe centrum, zachęca także do pieszych spacerów.

Ceny w Kijowie

Ceny w Kijowie

Kijów cieszy się reputacją niedrogiej stolicy, choć obowiązujące w nim ceny zdecydowanie różnią się od pozostałych ukraińskich miast. Niewiele kosztuje zwłaszcza transport, co sprawia, że mimo swoich rozmiarów, Kijów jest miastem które zwiedza się tanio i sprawnie.

Środek transportu – cena w przybliżeniu (UAH/PLN)

  • pojedynczy przejazd metrem – 8 UAH / 1,1 PLN

  • pojedynczy przejazd marszrutką – 8 UAH / 1,1 PLN

  • przejazd z lotniska Żuliany do centrum taksówką –130 UAH / 18 PLN

  • przejazd z lotniska Boryspol do centrum taksówką – 300 UAH / 40 PLN

Również ceny usług będą miłym zaskoczeniem dla turystów z sąsiednich krajów. W Kijowie można stołować się bardzo tanio, odwiedzając przypominające polskie bary mleczne lokale, w tym najbardziej rozpoznawalną Puzatą Chatę, jednak w rozsądnej cenie można zjeść również wykwintną kolację. W przypadku usług noclegowych ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, a sięgają nawet tysięcy - Kijów dysponuje szeroką ofertą noclegową na każdą kieszeń, począwszy od hosteli i pensjonatów, po luksusowe hotele.

Usługi – cena w przybliżeniu (UAH/PLN)

  • obiad dla dwóch osób w barze – 140 UAH / 20 PLN

  • trzydaniowy obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji – 700 UAH / 95 PLN

  • piwo w pubie – 40 UAH / 5 PLN

  • pokój dwuosobowy w hotelu trzygwiazdkowym – 950 UAH / 130 PLN

  • pokój dwuosobowy w pokoju pięciogwiazdkowym – 7300 UAH /1000 PLN

  • łóżko w hostelu – 100 UAH /15 PLN

Co zobaczyć w Kijowie?

Co zobaczyć w Kijowie?

Spora część turystów swoje pierwsze kroki w Kijowie kieruje w stronę dzielnicy Peczersk. To tam znajduje się Ławra Peczerska, rozległy kompleks klasztorny słynący ze złoconych kopuł i spokojnej atmosfery. Z monastyru warto udać się na Padół, równie zabytkowe, a jednocześnie tętniące życiem miejsce o artystycznych ambicjach, pełne kafejek i galerii sztuki.

Przy dobrej pogodzie, Kijów okaże się wspaniałym miejscem do inspirujących spacerów - warto przejść się zwłaszcza pełną jedynych w swoim rodzaju rzeźb Aleją Pejzażową. Trasa prowadzi w pobliże miejsca emblematycznego dla historii Ukrainy - Majdanu, który, stanowiąc miejsce pamięci, jednocześnie emanuje energią. Odwiedzając Kijów latem, można nawet wybrać się na plażę. Powstały nad Dnieprem Hydropark oprócz piaszczystych brzegów, oferuje mnóstwo beach barów, boisk do siatkówki i innych sportowych aktywności.

Turyści łaknący kulturalnych doświadczeń również nie powrócą z Kijowa nieusatysfakcjonowani. Obowiązkowym punktem na artystycznej mapie Kijowa jest ArtPrychal - fuzja galerii sztuki i hali koncertowej, położona nad samym Dnieprem. Pod względem oferty kulturalnej miasto w niczym nie ustępuje zachodnioeuropejskim stolicom, co roku organizując szereg wystaw i festiwali, które szerzej opisaliśmy tutaj. Podróżujący, którzy planują z kolei zwiedzanie miasta szlakiem murali, mogą posłużyć się streetartową mapą lub aplikacją mobilną.

W przypadku dłuższych wypadów, popularną destynacją jest również pobliski Czarnobyl. Wyludniona strefa robotniczego miasteczka przyciąga spore rzesze turystów, pragnących na własne oczy przekonać się o skali słynnej katastrofy jądrowej. Ci, którzy nie wybiorą się na wycieczkę, mogą poszerzyć swoją wiedzę również w kijowskim Muzeum Czarnobyla.

Gdzie zjeść w Kijowie?

Gdzie zjeść w Kijowie?

Ukraińska kuchnia w niewielkim stopniu różni się od polskiej, jednak odwiedzając stolicę, nie sposób nie spróbować kilku sztandarowych potraw. Wizyta w tradycyjnej restauracji, jak Kanapa czy Ukrainskie Stravi, będzie doskonałym pretekstem do spróbowania varenyków - potrawy, będącej ukraińskim odpowiednikiem pierogów. Warto również zamówić barszcz ukraiński, słynnego kurczaka po kijowsku, przypominającą polski chłodnik okroshkę czy banusz.

Podczas wizyty w stolicy Ukrainy, bez trudu zaspokoisz również apetyt na bardziej egzotyczne smaki. Kijowska gastronomia nie ogranicza się do rodzimej, oferując szeroki wachlarz menu: od tatarskiej (Musafir), przez azjatycką (KOYA) aż po uwielbianą gruzińską (Mama Manana). Przy stacji Vokzalna, na której kończą trasę busy z Krakowa do Kijowa i inne polskie kursy, oprócz fastfoodowych restauracji można znaleźć filię tradycyjnej Puzatej Chaty. Tych, którzy planują całodzienne intensywne zwiedzanie, ucieszy fakt, że miasto pełne jest stoisk z gorącą kawą na wynos.

Kijów to również ukraińska mekka street food’u. Między kwietniem i listopadem, w dawnej fabryce jedwabiu przy ulicy Bilomorskiej 1, odbywa się cykliczny weekendowy festiwal ulicznego jedzenia - Ulichnaya eda. Dokładne daty imprezy dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia.

Gdzie wymienić złotówki w Kijowie?

Gdzie wymienić złotówki w Kijowie?

W Kijowie wymiana złotówek może okazać się trudniejszym zadaniem niż w przygranicznych miastach pokroju Lwowa. Większość kantorów (na Ukrainie ,,obmin valyuty”) przy stacji Vokzalna i głównym dworcu kolejowym akceptuje złotówki. Kantory znajdziesz również w terminalu portu lotniczego Kijów – Boryspol. Zazwyczaj lotniskowe punkty wymiany walut oferują mniej atrakcyjne kursy niż te znajdujące się w pobliżu centrum miejsca, jednak ich obecność może okazać się przydatna, jeśli chcesz skorzystać z autobusu lub taksówki.

Hrywny możesz pobrać również bezpośrednio z bankomatów. Przed pobraniem gotówki warto jednak porównać kurs oferowany przez bank z tym, który proponują kantory, by dokonać korzystnego wyboru. Bankomaty w Kijowie są powszechnie dostępne; najłatwiej znaleźć je w pobliżu stacji metra i centrów handlowych. Większość kijowskich restauracji i hoteli akceptuje płatności kartą, ale posiadanie hrywien jest wskazane w razie konieczności uregulowania rachunku z użyciem gotówki.

Jak dojechać z lotniska w Kijowie do centrum?

Jak dojechać z lotniska w Kijowie do centrum?

Lotnisko Kijów Boryspol, na którym lądują samoloty LOTu i nieliczne Ryanair’a znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum stolicy. By do niego dotrzeć, można skorzystać z usług oficjalnych taksówek Sky Taxi bądź ekspresowego Sky Busa, zatrzymującego się na głównym dworcu kolejowym, w pobliżu stacji Vokzalna, stanowiącej główną destynację busów z Polski, w tym popularnej linii Warszawa - Kijów i Kraków - Kijów.

W ukraińskiej stolicy funkcjonuje również drugie, mniejsze lotnisko Kijów Żuliany, na które kierowana jest większość lotów linii Ryanair i Wizzair. Mimo mniejszej odległości od centrum, port lotniczy Żuliany nie jest połączony z miastem linią metra. By przemieścić się w stronę śródmieścia, najłatwiej wybrać opcję transportu miejskiego łączonego i wybrać się którąkolwiek marszrutką lub trolejbusem w stronę najbliższej linii metra. Inną opcją jest podróż minibusami numer 169 lub 368 na główny dworzec kolejowy Vokzalna lub podróż taksówką.

Udanego zwiedzania!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów