Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
12.02.205223

Tłusty Czwartek – ulubiony dzień łasuchów!

Tłusty Czwartek

Wywodzący się z czasów pogańskich, Tłusty Czwartek, to jedyny dzień w roku, w którym nikt nie liczy kalorii i nie jest na diecie. Właśnie tylko w tym dniu, zjadamy ponad milion pączków. Ten słodki wypiek jest bezapelacyjnym królem Tłustego Czwartku. Pączki występują w wielu rodzajach i odmianach.

Wiedeńskie, donaty, oponki lub tradycyjne polskie pączki. Oblane lukrem lub posypane cukrem pudrem. Z nadzieniem różanym, śliwkowym, czekoladowym lub ajerkoniakiem. Szczególnie warte polecenia są pączki, wypiekane według tradycyjnych staropolskich receptur. Sprawdź, gdzie wybrać się na tradycyjne pączki, będąc w Poznaniu, Gdańsku lub Katowicach.

Tradycyjne pączki w Poznaniu

Poznan

Ceny biletów autobusowych z Warszawy do Poznania zaczynają się od 44 PLN. Decydując się na wyjazd do Poznania, warto poświęcić dłuższą chwilę, aby poznać to piękne i niezwykłe miasto.

Miłośnicy tradycyjnych pączków, którzy wybiorą się w Tłusty Czwartek do Poznania, nie będą zawiedzeni. Miasto słynące z rogali świętomarcińskich, wypiekanych na 11 listopada, posiada również bogatą tradycję wypieku pączków. Do najbardziej znanych cukierni oferujących pączki wypiekane według staropolskich receptur, należą: Pączkarnia Tradycyjna – Pączki Dobrze Nadziane (Półwiejska 20) oraz Stara Pączkarnia (Dąbrowskiego 26 lub Półwiejska 28). Popularna wśród poznaniaków jest również pączkarnia o uroczej nazwie Pączek w Maśle (Podgórna 19). W czasie Tłustego Czwartku dużą popularnością cieszą się również pączki ze zlokalizowanej w pobliżu Parku Cytadeli, Smażalni Pączków (Słowiańska 60).

Poznan

Będąc w Poznaniu, warto spróbować również tradycyjnych potraw wielkopolskich, takich jak: pyry z gzikiem, kaczka pieczona z jabłkami czy parzybroda. Ceny dań kuchni regionalnej zachęcają do zgłębiania jej smaków. Przykładowo, za tradycyjne pyry z gzikiem (pieczony ziemniak z twarożkiem) zapłacimy około 17 PLN/porcję, a za porcję kaczki z jabłkami około 25 PLN/porcję.

Poznań dysponuje bogatą bazą noclegową, w której każdy znajdzie nocleg dostosowany do swoich możliwości finansowych. Za nocleg dla dwóch osób w hostelu zapłacimy około 60 PLN/dobę. Ceny w apartamentach i hostelach zlokalizowanych w okolicy Starego Miasta zaczynają się od 70 PLN/dobę, natomiast pokój w hotelu wynajmiemy już od 110 PLN/dobę.


Tłusty Czwartek w Gdańsku

Gdańsk

Gdańsk jest bardzo dobrze skomunikowany z większością dużych miast. Ceny biletów autobusowych z Torunia do Gdańska zaczynają się od 26 PLN. Z Warszawy do Gdańska dojedziemy autobusem już od 51 PLN.

Spędzając Tłusty Czwartek w Gdańsku, warto wybrać się na tradycyjne pączki do małych, rodzinnych cukierni. Dużą popularnością, nie tylko w czasie święta łasuchów, cieszą się pączki z Piekarni Tadeusz Dąbrowski (Partyzantów 15) oraz z Piekarni-Cukierni Andrzej Szydłowski (Słowackiego 37).

W Cukierni Sowa (Rajska 10) można spróbować pysznych pączków z powidłami śliwkowymi. Zlokalizowana na Oliwie, Piekarnia-Cukiernia Eugeniusz Lipiński (Stary Rynek Oliwski 5) również oferuje pączki wypiekane według metod tradycyjnych.

Oprócz doskonałych pączków, w Gdańsku warto spróbować również dań rybnych. W gdańskich restauracjach znajdziemy bogaty wachlarz dań opierających się na różnych rodzajach ryb i owoców morza. Zupy rybne, galarety oraz smażone ryby to specjały, które przypadną do gustu miłośnikom kuchni regionalnej. Za porcję gdańskiej zupy rybnej lub smażonych szprotek zapłacimy około 20 PLN.

Za nocleg w Gdańsku dla dwóch osób trzeba zapłacić od około 75 PLN/dobę za miejsce w hostelu lub pokoju gościnnym do 150 PLN/dobę w trzygwiazdkowym hotelu. Należy pamiętać, że ceny noclegów w Gdańsku są uzależnione od odległości do centrum miasta lub Starego Rynku.


Tradycyjne potrawy i pączki w Katowicach

Pączki w Katowicach

Miasto to jest również bardzo dobrze skomunikowane z większością dużych miast w Polsce. Dla przykładu, z Krakowa do Katowic dojedziemy autobusem w 1 h 20 min, za niewiele ponad 12 PLN. Pączkożercy w Katowicach w Tłusty Czwartek, ustawiają się w długich kolejkach przy jednej z dwóch kultowych paczkarni. Od lat za najpopularniejszą pączkarnię oferującą tradycyjne polskie pączki uchodzi, zlokalizowana w centrum miasta, Pączkarnia Tradycyjna Słowik (3 Maja 5). Warte spróbowania są również pączki ze Starej Pączkarni (3 Maja 20). W obydwu pączkarniach mamy możliwość obserwowania procesu smażenia oraz nadziewania pączków.

Decydując się na nocleg w Katowicach, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 80 PLN/dobę za miejsce w pokoju gościnnym lub hostelu dla dwóch osób, lub około 120 PLN/dobę w hotelu położonym w pobliżu centrum miasta.

Będąc w Katowicach, koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych dań kuchni śląskiej, takich jak: rolada wołowa z kluskami i modrą kapustą, żur żeniaty lub golonka w kapuście. W mieście bez problemu znajdziemy restauracje oferujące te specjały w przystępnych cenach. Przykładowo, za porcję rolady wołowej z kluskami i modrą kapustą zapłacimy około 30 PLN a za porcję żuru około 15 PLN.


PS. Co zrobić, gdy przesadzisz z pączkami w Tłusty Czwartek?

Co zrobić

Wszystkim miłośnikom pączków i faworków, którym zdarzy się przesadzić z ilością pączków skonsumowanych w Tłusty Czwartek, przypominamy, że aby spalić równowartość 300 kcal, dostarczonych do organizmu w jednym pączku należy:

  • 12 minut wchodzić po schodach
  • 30 minut jeździć na łyżwach
  • 40 minut biegać
  • 50 minut odkurzać dywan
  • 75 minut spacerować

Smacznego życzy Busfor.pl!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów