Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
26.02.206150

Niesamowite kopalnie i jaskinie w Polsce warte zobaczenia

Niesamowite kopalnie i jaskinie w Polsce

Zwiedzając Polskę, warto czasem zejść z utartego szlaku turystycznego pod ziemię. W różnych miejscach naszego kraju kryją się niezwykłe, podziemne szlaki turystyczne. Podziemne szlaki turystyczne to świetny pomysł na ciekawą wycieczkę, niezależnie od warunków pogodowych. Eksplorowanie dawnych kopalni i jaskiń dostarcza niezapomnianych wrażeń połączonych z dreszczem emocji, towarzyszącym odkrywaniu tajemnic.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli zlokalizowana w podkrakowskiej miejscowości Wieliczka jest bez wątpienia jedną z najsłynniejszych podziemnych atrakcji turystycznych w Polsce i Europie. W 1978 roku obiekt ten został wpisany na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Do Wieliczki najłatwiej dojechać autobusem lub pociągiem z oddalonego o 10 km Krakowa.

Kopalnia soli „Wieliczka” jest doskonale przystosowana do przyjmowania turystów. Możemy wybrać jedną z dwóch tras zwiedzania: górniczą lub turystyczną. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Trasa turystyczna polecana jest osobom w każdym wieku. Wędrując tą trasą mamy możliwość podziwiania solankowych jezior oraz niezwykłych solnych komór w tym najsłynniejszej podziemnej kaplicy- Kaplicy św. Kingi.

Kopalnia soli

Wybierając zwiedzanie trasą górniczą, będziemy mieć niepowtarzalną okazję wejścia w rolę górnika, przemierzającego podziemne korytarze oświetlane jedynie, zamocowaną na kasku, lampą. Na trasie tej poznamy trudy pracy przedstawicieli dawnych górniczych zawodów. Trasa górnicza prowadzi przez solny labirynt oraz surowe, pełne tajemnic komory. Ze względu na wyższą trudność tej trasy, wstęp na nią mają jedynie osoby powyżej 10 roku życia.

Niezależnie od trasy, którą wybierzemy, za wstęp do Kopalni Soli musimy zapłacić. Bilet normalny kosztuje 66 PLN, ulgowy dla seniorów i studentów - 57 PLN, natomiast bilet dla dzieci i młodzieży kosztuje 48 PLN. Dzieci do lat 4 nie płacą za wstęp.

Warto skorzystać również, ze zlokalizowanej na powierzchni, tężni solankowej. To doskonałe miejsce na relaks po podziemnych emocjach. Za wstęp na teren tężni zapłacimy 6 PLN.


Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido

Znajdująca się w Zabrzu, Kopalnia Guido to unikatowe, na skalę światową, muzeum górnictwa. Do Zabrza można wygodnie dostać się autobusem. Ceny biletów z Krakowa zaczynają się od około 23 PLN, a z Katowic od 6 PLN.

Zwiedzanie Kopalni Guido odbywa się na dwóch poziomach wydobywczych: 170 m i 320 m. Na poziomie 170 m poznajemy historię górnictwa oraz trudy górniczego życia z początków XX wieku. Znajdują się tam również oryginalnie zachowane stajnie końskie. Punktem kulminacyjnym zwiedzania poziomu 170 m, jest kaplica św. Barbary. Kaplica ta posiada niebywałe walory architektoniczne.

Na poziomie 320 m poznajemy tajniki pracy maszyn górniczych oraz jedziemy elektryczną kolejką podwieszaną. Poziom ten odzwierciedla rozwój górnictwa od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Dodatkową atrakcją tej kopalni jest również, położony najgłębiej w Europie pub Hala Pomp, który oferuje lokalne piwo Guido. W Kopalni Guido oferowane są również dwie edukacyjne trasy zwiedzania: Podziemne Skarby oraz Tropiciele Węgla.

Za zwiedzanie Kopalni Guido musimy zapłacić od 60 PLN (bilet normalny) do 45 PLN (bilet ulgowy).


Podziemia kredowe w Chełmie

Podziemia kredowe w Chełmie

Zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie to miejsce tajemnicze i unikatowe. Do zlokalizowanego około 70 km od Lublina, Chełma najlepiej dostać się autobusem. Bilety z Warszawy do Chełma kosztują około 47 PLN, a z Lublina 15 PLN.

Labirynt korytarzy wykutych w kredowej skale rozciąga się pod powierzchnią miasta. Wejście do podziemi zlokalizowane jest na skarpie, położonej poniżej kościoła Rozesłania św. Aniołów (Lubelska 55a).

W kopalni kredy możemy podziwiać: szyb studni staromiejskiej użytkowanej od XIV/XV do XVIII wieku, zrekonstruowanej na Placu Łuczkowskiego, korytarze eksploatacyjne z charakterystycznymi niszami, cztery komory powstałe na skutek zawałów kredowych, o wysokości do 5 m, a także ekspozycje geologiczne, archeologiczne i historyczne.

W podziemiach możemy fotografować oraz filmować bez dodatkowych opłat. Cała trasa jest również dodatkowo oświetlona.

Za bilet wstępu musimy zapłacić 8 PLN (dzieci i młodzież ucząca się), 9 PLN (studenci, emeryci, renciści) lub 12 PLN (osoby bez ulg). W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka. Kopalnia nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.


Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Położona w Tarnowskich Górach, zabytkowa kopalnia srebra, to jedyne miejsce w Polsce, w którym możemy poznać tajniki wydobywania kruszców srebronośnych. Do Tarnowskich Gór najłatwiej dojechać autobusem, wybierając połączenie z oddalonych o 30 km Katowic, lub z Gliwic.

Kopalnia znajduje się przy ulicy Szczęść Boże 81. Część kopalni, która została udostępniona do zwiedzania w 1974 roku, stanowi jedynie fragment dawnej Królewskiej Kopalni Fryderyka. Trasa turystyczna, o długości 1740 m znajdująca się na głębokości 40 m, obejmuje trzy kopalniane szyb: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Zwiedzając kopalnię, mamy możliwość poznawania narzędzi górniczych, stanowisk pracy. Część trasy turystycznej pokonujemy łodzią.

Na terenie kopalni znajdują się dodatkowe atrakcje takie jak: sala kinowo-konferencyjna, restauracja, sklepy z pamiątkami i minerałami oraz parking. Kopalnia jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.


Ojcowskie Jaskinie

Ojcowskie Jaskinie

Położony około 30 km na północny - zachód od Krakowa, Ojcowski Park Narodowy, uznawany jest za punkt obowiązkowy na mapie eksploratorów podziemnych atrakcji turystycznych.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 700 jaskiń. Do najdłuższych jaskiń położnych na terenie Parku należą: Łokietka (320 m), Zbójecka (189 m), Okopy Wielka Dolna (110 m), Sąspowska (100 m), Krakowska (96 m), Koziarnia (90 m) oraz jaskinie Biała (84 m) i Ciemna (209 m). Większość z nich jest obiektem prac badawczych i eksploracyjnych. Do zwiedzania dla turystów dostępne są jedynie dwie jaskinie: Ciemna oraz Łokietka.

Jaskinia Ciemna zaliczana jest do najbardziej niezwykłych jaskiń w Polsce. Nie posiada ona dodatkowego oświetlenia- zwiedzanie odbywa się przy oświetleniu świeczek. Od 2004 roku możemy w niej podziwiać zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków, zwane „domem Neandertalczyka”. Za bilet wstępu do jaskini Ciemnej zapłacimy 10 PLN (bilet normalny) lub 5 PLN (bilet ulgowy).

Będąc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, warto zwiedzić również Grotę (Jaskinię) Łokietka. Z jaskinią tą związana jest legenda o ucieczce króla Władysława Łokietka przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Król Łokietek schronił się na 6 tygodni w jaskini. Nie został odnaleziony, ponieważ pająk zasłonił wejście do groty pajęczyną. Na pamiątkę tych wydarzeń wejście do jaskini zamyka brama w kształcie pajęczej sieci.

Ekscytujących wycieczek życzy Busfor.pl!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów