Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
09.04.191056

Naprawdę wielka noc!

Wielkanoc

Wielkanoc to święto, które dobrze znamy w Polsce. Jajka, biały barszcz i spotkania z rodziną – tego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak nasi sąsiedzi i nieco dalsze kraje obchodzą to samo święto w zupełnie inny sposób. Pomimo tego, że świętujemy pozornie to samo święto w podobnym czasie, to sposób tych obchodów może być diametralnie inny! Zanim zaczniemy nasze tradycje, może warto rozważyć inne opcje i zobaczyć, co ciekawego oferuje Europa?

Francja elegancja

Francja

W poprzednim artykule pisaliśmy o czekoladzie, a tu proszę! Francja znowu zaskakuje, gdyż Wielkanoc po francusku to przede wszystkim czekoladowe króliki, jajka i łakocie. Podczas Niedzieli Palmowej chrześcijanie we Francji święcą gałązki bukszpanu (ciekawe, czy nazywają ją Niedzielą Bukszpanową, prawda?). Czasem można spotkać się z organizowanym “Polowaniem na jajka” – rzecz jasna czekoladowe. Podczas rodzinnego obiadu podaje się pieczeń z baraniny, potrawy z ryb oraz jajka w wielu odsłonach. Mniejsze lub większe różnice w menu zależą od regionu Francji, gdyż każdy ma swoje odrębne tradycje i specjały.


Podwójne święta na Ukrainie

Ukraina

Nasi sąsiedzi naprawdę wiedzą, jak zorganizować święta :). Ze względów religijnych, na Ukrainie możesz spotkać się z dwoma terminami Wielkanocy – w 2019 roku będzie to 21 kwietnia (tak jak w Polsce) oraz 28 kwietnia. Tradycyjne pisanki i jajka pewnie nie będą tutaj zaskoczeniem, natomiast może być nim paska, czyli drożdżowe ciasto z suszonymi owocami. Jeśli marzy Ci się wielkanocna podróż, to Lwów jest idealnym miastem dla Ciebie! Kilka miesięcy temu pisaliśmy o jarmarkach bożonarodzeniowych ale mamy dobre wieści – Lwów ma swój jarmark podczas Wielkanocy! Niedaleko Lwowskiej opery możesz zobaczyć cały targ, który wręcz pęka w szwach od wielkanocnego klimatu :). Bez wątpienia jest to piękna i bardzo interesująca atrakcja, a w szczególności dla tych osób, które cenią sobie wyjątkowe święta. Tegoroczny jarmark rozpoczyna się 19 kwietnia i potrwa aż do 12 maja 2019. Jeśli zatem chcesz spędzić święta w domu i dopiero wyruszyć w podróż – trafiłeś idealnie!


Wielkanoc po niemiecku

Niemcy

W Niemczech święta Wielkiej Nocy obchodzone są podobnie, acz nieco inaczej! Podobieństw jest wiele. Zgadniesz jakie? Oczywiście, że chodzi o jajka! Zwyczaj stukania się jajkami jest dużo bardziej popularny niż w Polsce. Każdy z “uczestników” wybiera swoją pisankę i stuka nią o pisanki przeciwników – jeśli Twoje jajko pęknie jako ostatnie, wtedy wygrywasz! Świąteczny obiad i deser nie odbiega znacząco od polskich tradycji, choć znowu na obiad może pojawić się pieczona baranina. Turyści szczególnie przyjeżdżają aby zobaczyć konne procesje, zwane Osterreiten. Zwyczaj ten nie jest bardzo popularny, spotkamy się z nim głównie w regionach Saksonii oraz Bawarii. Brzmi ciekawie? Nie dowiesz się, dopóki nie zobaczysz na własne oczy!


A zatem dokąd?

świętowanie

Każdy kraj ma swoje obyczaje i sposoby na świętowanie. Tematem przewodnim są jajka, a pomimo wielu różnic pamiętajmy o tym, co jest najważniejsze. Chodzi przede wszystkim o spotkanie z rodziną i spędzenie ze sobą kilku cennych chwil. Czy to ważne gdzie? Nie musisz wcale świętować w domu! Wybierz się ze swoimi bliskimi gdzieś, gdzie jeszcze nie byliście. Koniec końców nie wszystkie święta muszą być takie same. Kilka dni wolnych od pracy po tradycyjnych polskich świętach również brzmi dobrze. Wybierz kierunek i baw się dobrze. Aha, i jeszcze jedno! Pamiętaj, że zwyczaj polewania innych wodą jest polską tradycją – za granicą możesz kogoś co najwyżej nieźle wkurzyć ;)!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów