Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
22.08.191475

Co kryje czeskie Brno? Poradnik Busfor

Brno

Brno to drugie co do wielkości miasto Republiki Czech, jednak nie ma tu nic z wielkomiejskiego zgiełku znanego z europejskich stolic. Życie płynie tu dość powoli, a stare kamienice i liczne kawiarenki nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu. Zapraszamy do lektury artykułu, po którym sami stwierdzicie, że wycieczka do Brna może być naprawdę dobrym pomysłem na weekendową wycieczkę.

Najważniejsze zabytki w Brnie

Zamek Skilberk

Brno to miasto o bogatej historii, co przejawia się wieloma interesującymi, wartymi zobaczenia zabytkami. Najważniejszym z nich jest położony na wzgórzu, XIII-wieczny zamek Skilberk. Niegdyś stanowił on siedzibę królewską, wojskową twierdzę oraz więzienie (turyści do dziś mogą zwiedzać dawne lochy, choć o wiele przyjemniejsze są widoki z wieży zamkowej). Obecnie na terenie zamku znajduje się siedziba Brneńskiego Muzeum Miejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje bneńska starówka, która raczy nas swoimi urokliwymi kamienicami i pałacykami (najważniejsze znajdują się przy ulicy náměstí Svobody).

Najważniejszym zabytkiem sakralnym Brna jest natomiast gotycka katedra św. Piotra i Pawła, znajdująca się na wzgórzu Petrov. Tu również podziwiać można piękną panoramę miasta z wieży widokowej, a we wnętrzach katedry – wysoki na 11 metrów ołtarz. Do ważnych i wartych zobaczenia zabytków w Brnie należą również: Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, klasztor Augustianów (najbardziej na południe wysunięta europejska budowla gotycka z cegły) oraz barokowa naturalistyczna fontanna Parnas. Zdecydowanie jest w Brnie co zwiedzać!


Co warto zobaczyć w Brnie?

Fontanna

Brno to bardzo różnorodne i pod wieloma względami interesujące miasto. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy spędzania czasu na łonie natury, imprezowicze lubujący się w nocnych urokach miasta jak również ci, którzy swój wolny czas lubią spędzać w muzeach. Na tych ostatnich czeka tu m.in. Muzeum Etnograficzne, Galeria Morawska oraz Muzeum Moraw. Ciekawym miejscem jest słynna Willa Tugendhatów znajdująca się przy ulicy Černopolní. Stworzył ją dla żydowskiego małżeństwa architekt Ludwig Mies van der Rohe.

Pobyt w Brnie to również nie lada gratka dla miłośników dobrej, czeskiej kuchni oraz lokalnego piwa. Dość powiedzieć, że Czechy mogą poszczycić się najwyższym wskaźnikiem konsumpcji złocistego trunku na świecie! Tu poleca się przede wszystkim lokalne piwo – Starobrno.

Ci, którzy bardziej od knajp i klubów wolą ciszę, spokój i bliską obecność natury, powinni z kolei zainteresować się okolicami rzeki Svratka oraz znajdującym się przy niej jeziorze zaporowym, z którego rozciąga się widok na ruiny zamku Veveri.

Brno to również bogactwo morawskich lasów, ścieżek rowerowych i spacerowych szlaków. Nieopodal miasta znajduje się czeska kraina jaskiń – słynny Morawski Kras. Dość osobliwym miejscem w Brnie jest również cmentarz żydowski znajdujący się w dzielnicy Židenice.


Brno a czeska kultura

Krolikarnia

Brno to nie tylko ważny czeski ośrodek administracyjny i akademicki, ale również bardzo znaczące miejsce dla czeskiej kultury. To właśnie tu rokrocznie przeznacza się bardzo wysokie kwoty z miejskiego budżetu na różnego rodzaju imprezy kulturalne i festiwale.

Przy odrobinie szczęścia można połączyć zwiedzanie Brna z obecnością na takich wydarzeniach jak festiwal rozrywki „Brno – miasto w środku Europy” (odbywa się wtedy słynny pokaz sztucznych ogni Ignis Brunensis), letnie imprezy plenerowe w ramach festiwalu „Brneńskie Lato Kultury”, czy letnio-jesienny festiwal kultury folklorystycznej „Brneński Festiwal Ludowy”.

W Brnie z powodzeniem funkcjonują liczne muzea, galerie, teatry, kina oraz filharmonia. Odbywają się tu często również międzynarodowe festiwale muzyczne oraz koncerty znanych gwiazd. Do ciekawych wydarzeń należy z pewnością Cinema Mundi, czyli festiwal filmów nieanglojęzycznych oraz The Theater World Brno – słynny festiwal teatralny.

Choć uwaga turystów zwiedzających Czechy zwrócona jest przede wszystkim na Pragę (czemu trudno się dziwić), warto poświęcić dzień lub dwa na wycieczkę do drugiego pod względem wielkości czeskiego miasta. Brno zachwyca swoją architekturą, malowniczą okolicą, kulturą oraz kuchnią. Co ważne, jest to również bardzo dobra baza wypadowa do innych, bardzo atrakcyjnych europejskich miast, takich jak wspomniana Praga, Wiedeń, Kraków, czy Bratysława.

Życzymy miłego pobytu w Czechach!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów