Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
09.11.181568

3 przepiękne zamki w Polsce, do których możesz dojechać autobusem

1

W Polsce zachowało się ponad 400 zamków z różnych okresów historycznych. Do najpopularniejszych z nich należą takie obiekty jak Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu i zamek w Malborku. Na tym jednak lista się nie zamyka! Możemy pochwalić się innymi pięknymi, zachowanymi budowlami, które z czasem zaczęły pełnić funkcje muzeów, pomników historii, scenografii filmowych i innych. W tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam kilka mniej znanych, ale bardzo pięknych polskich zamków do których można dojechać autobusem.

Zamek w Książu – siedziba Hitlera

1

To trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajdująca się w Wałbrzychu budowla została wybudowana w XIII wieku i ma za sobą burzliwą historię, jednak chyba jej najbardziej pikantnym fragmentem są czasy II wojny światowej. Przez wiele lat Książ przechodził z rąk do rąk, jednak zasadniczo od początku XVI stulecia do 1940 roku należał do rodziny Hochbergów. W 1941 roku został przejęty przez władze III Rzeszy, przechowywano tam także część zbiorów Berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Niektórzy badacze twierdzą, że znajdujący się w podziemiach zamku kompleks był fabryką sprzętu wojskowego, miejscem przechowywania tajnych dokumentów i drogocennych przedmiotów, a także miejscem badań nad bronią atomową.

Część zamku jest udostępniona na zwiedzanie dzienne i nocne, do wyboru jest kilka tras. Od dwóch tygodni można także oglądać podziemia! Na terenie kompleksu znajduje się także hotel, restauracja, centrum konferencyjne i stadnina koni.


Zamek Czocha

2

Zamek znajduje się w miejscowości Sucha niedaleko Lubania i został zbudowany nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, na pograniczu Śląska i Łużyc. Został wybudowany w połowie XIII wieku i podobnie jak wiele innych budowli tego typu, ma burzliwą historię. Od początku swojego istnienia przechodził z rąk do rąk właścicieli różnych narodowości, aż w końcu jego obecność została… utajniona na mapach i przywrócona do “istnienia” w latach dziewięćdziesiątych. Niestety, zamkowe mienie zostało w dużej mierze ograbione. Obecnie miejsce można zwiedzać za dnia i nocą. Poza standardowym oglądaniem, zamek oferuje także Multimedialne Sale Tortur i Gabinet Osobliwości, organizowane są tam również liczne imprezy i festiwale. Miejsce funkcjonuje także jako hotel oraz ośrodek hotelowo-konferencyjny. Zabudowania zamku posłużyły jako scenografia do wielu filmów i seriali, takich jak “Wiedźmin”, “Poza lasem Sherwood”, “Dolina szczęścia”, “Tajemnica twierdzy szyfrów”, “Pierwsza miłość” i innych.


Zamek w Gołuchowie

1

Wielkopolski zamek jest nieco młodszy od swoich dwóch poprzedników, został wybudowany dopiero w drugiej połowie XVI wieku, z kolei w wieku XIX został gruntownie przebudowany przez najsłynniejszą kolekcjonerkę sztuki tamtych czasów, Izabellę Czartoryską. Dzięki temu pierwotnie renesansowy zamek zyskał romantyczną oprawę. Co ciekawe, celem Izabelli była nie tylko przebudowa jako taka, ale także utworzenie muzeum i miejsca kolekcji zebranych przez siebie dzieł sztuki. Choć Czartoryska zmarła w 1899 roku, to do czasów II wojny światowej zamek nieprzerwanie funkcjonował jako ogólnodostępne muzeum. Niestety, w czasie wojny, wszystkie dostępne zbiory zostały ograbione, jedynie część z nich została odnaleziona na terenie Związku Radzieckiego w latach pięćdziesiątych.

Dzięki zaawansowanym pracom konserwatorskim, obecnie udostępnione do zwiedzania są parter, piętro i podziemia, gdzie znajduje się bogata ekspozycja i kolekcja dzieł sztuki. Jest to zasługa Muzeum Narodowego w Poznaniu, które zadbało o muzealne zbiory, stopniowo powraca też oryginalna kolekcja dzieł sztuki zebrana przez Izabellę.

Jeżeli natomiast znudzi Ci się zwiedzanie pełnych przepychu wnętrz, to zwyczajnie udaj się na spacer po przepięknym zamkowym parku albo przejdź się do lokalnej … zagrody żubrów. Jedno jest pewne - nie pożałujesz tej wycieczki!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów