Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
20.08.19271

Czarnobyl - praktyczne informacje

Jak dostać się do Czarnobyla?

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem tematem Czarnobyla wśród obcokrajowców, przewodnicy turystyczni zaczęli oferować wycieczki dla turystów zagranicznych. Możesz zarezerwować taką wycieczkę z wyprzedzeniem, wiele firm już zajmuje się organizowaniem wyjazdów do Strefy Wykluczenia. Turysta przylatuje na kijowskie lotnisko Boryspol, stamtąd autobusem SkyBus lub taksówką czy pociągiem do dworca kolejowego w Kijowie. Na stronie internetowej Busfor można znaleźć tanie bilety autobusowe do Kijowa z dowolnego miasta. W wyznaczonym miejscu grupa spotyka się z organizatorem, stamtąd wyruszają na zorganizowaną wycieczkę.

Wycieczki z Kijowa

Biura podróży organizują różnorodne wycieczki do Czarnobyla na każdą kieszeń. Wycieczki jednodniowe są najbardziej popularne, ale oferują również wycieczki dwudniowe lub trzydniowe. Możesz zarezerwować wycieczkę grupową i zwiedzać wraz z przyjaciółmi. W takim przypadku organizatorzy często oferują zniżkę.

Średnia cena wycieczki:

 • Jednodniowa wycieczka - 193 złotych
 • Wycieczka dwudniowa - 493 złotych
 • Wycieczki indywidualne i grupowe - cena podlega negocjacji

Cena wycieczki obejmuje:

 • podróż autobusem (najczęściej mały i wygodny mikrobus);
 • czuwanie organizatora wycieczki;
 • ubezpieczenie podróżne (organizatorzy oferują ubezpieczenie medyczne);
 • opieka przewodnika;
 • uzyskanie odpowiednich zezwoleń na zwiedzanie Strefy Wykluczeń.

Program jednodniowych wycieczek zaczyna się o 7-8 rano, a kończy o godzinie 20-21. Program wycieczek obejmuje wykłady o promieniowaniu oraz kurs przetrwania podczas nadmiernej dawki promieniowania. Czasem można porozmawiać z mieszkańcami Czarnobyla, którzy powrócili do swoich domów i pracownikami elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

czarnobyl

Podobne oferty cieszą się dużą popularnością, ale są ludzie, którym oficjalne wycieczki są nieciekawe. Stalkerzy przenikają do zabronionej strefy pojedynczo lub całymi grupami. Takich naruszycieli szybko odnajdują, składają protokół, wycofują sprzęt fotograficzny, nakładają grzywnę i odpuszczają tuż po badaniu pod kątem promieniowania. Jeśli przy przeszukaniu znajdą jakiś przedmiot z Strefy Wykluczenia, będzie więcej problemów. Podobne działania podlegają odpowiedzialności karnej. Poza tym, nielegałowie mogą spotkać dzikich zwierząt i narazić się na nieprzyjemności. Budynki powoli się rozpadają i zaczynają się kruszyć, a stalkerzy nocują właśnie w porzuconych domach, co jest dość ryzykowne dla życia.

Praktyczne porady dla turystów

Wybierasz się do Strefy Wykluczenia? Koniecznie zabierz to ze sobą:

 • Woda pitna. 1-1,5 litra wystarczy na jeden dzień, używanie wody z otwartych źródeł w Czarnobylu jest zabronione.
 • Latarka. Zwłaszcza jeśli planujesz wyjazd wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy szybko zapada zmrok.
 • Chusteczki nawilżające
 • Okulary ochronne przed promieniowaniem jonizującym.
 • Środek na komary, zwłaszcza potrzebny jest w okresie letnim.

Obowiązuje kategoryczny zakaz wwożenia alkoholu. Jeśli będziesz w nietrzeźwym stanie, może to spowodować duże kłopoty. Ostre przedmioty również są zabronione.

Zwiedzanie Strefy Wykluczenia jest zabronione dla osób poniżej 18 roku życia. W wycieczce również nie powinny brać udziału kobiety w ciąży.

Jak się ubrać:

 • Odzież. Twoje ubranie maksymalnie powinno zasłaniać ciało, zwłaszcza gdy będziesz w 10-kilometrowej strefie. Odzież powinna być z grubej tkaniny, odporna na przetarcia lub rozerwanie. W deszczową pogodę koniecznie załóż płaszcz przeciwdeszczowy.

 • Buty. Na ziemi można znaleźć wszystko - kamienie, gwoździe, gałęzie, zardzewiały metal lub potłuczone szkło. Załóż wygodne buty z rowkowaną, grubą podeszwą, bo będziesz dużo chodził. Najlepszą opcją będą buty trekkingowe, ale warto by było zadbać o zmienną parę, w przypadku, gdy nie przejdziesz punkt kontrolny i będziesz musiał wyrzucić obuwie.

Nocleg w Czarnobylu - gdzie nocować?

W Czarnobylu można możesz spędzić noc tutaj:

 • Hotel „Dziesiątka”. Dwupiętrowy hotel znajduje się w starej budowli “Chernobylinterinform”. Pokoje przeznaczone są dla 2-3 osób. Toaleta i prysznic są wspólne dla 2 pokoi.

 • Hotel „Prypeć”. Znajduje się w Czarnobylu przy ul. Polupanova. Wszystkie pokoje są w sowieckim stylu. Pokoje są przeznaczone dla 3 i 4 osób.

 • Hostel. Jednocześnie może pomieścić do 100 osób. Jego wyposażenie obejmuje telewizor, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz wspólną toaletę.

Gdzie zjeść w Czarnobylu?

Nie zaleca się spożywania jedzenia w Czarnobylu na świeżym powietrzu. Napić się wody, lub zjeść kanapki najlepiej w samochodzie lub hotelu. Obiad zjeść można w jadalni, znajdującej się na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Tu jedzą obiad nie tylko pracownicy stacji, ale także liczni turyści. Ceny są niskie, jedzenie jest pyszne. Każdy zwiedzający jadalni, żeby trafić do środka, musi przejść przez specjalną bramkę. Jeśli posiadasz jakieś cząsteczki radioaktywne, po prostu Cię nie przepuszczą do środka.

Co ciekawego zobaczyć w Czarnobylu?

Po serialu „Czarnobyl” popularność wycieczek do Strefy Wykluczenia wzrosła o ok. 40%. Ludzie szukają każdej okazji, by tu przyjechać i zobaczyć na własne oczy kadry z filmu. Nie można zapomnieć również o fanach gry S.T.A.L.K.E.R. Co warto zobaczyć w Strefie Wykluczeń, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę?

Czarnobylska Elektrownia Jądrowa

Jedną z kluczowych atrakcji jest czwarty blok energetyczny. Pierwsza ukraińska elektrownia jądrowa zyskała światową sławę tuż po tragicznych wydarzeniach z kwietnia 1986 roku. Zniszczony reaktor został nakryty ogromnym sarkofagiem, który chroni środowisko przed niszczącym działaniem promieniowania.

Czerwony Las

Część lasu, położona w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, otrzymała największą dawkę promieniowania. Wiele krzewów i drzew zginęło, a liście nabrały niezwykłego czerwonawego odcienia. Z czasem te drzewa zostały ścięte i zakopane. Dzisiaj roślinność bujnie kwitnie, a liście zyskały zwykły kolor. Jednak są małe mutacje - kilka lub zbyt wiele gałęzi, zbyt silny wzrost drzew, dziwnie ułożone drzewa iglaste.

Prypeć

prypeć

Opuszczone miasto, położone zaledwie 2 km od Czarnobyla. Założone specjalnie dla pracowników obsługujących elektrownię jądrową w Czarnobylu. Na moment awarii według oficjalnych danych, mieszkało tu 47 500 osób, 1200 autobusów wywiozło przestraszonych ludzi w niecały dzień. Teraz jest to miejsce martwe i opuszczone, które po latach wygląda szczególnie tragicznie. Szerokie ulice oraz zniszczone budynki porośnięte są drzewami. W przedszkolach porozrzucane są żelazne łóżka i zabawki. Plac zabaw wygląda jak stos złomu. Dzieci nigdy nie jeździły na tych karuzelach, ponieważ awaria miała miejsce 5 dni przed jego otwarciem. Diabelski młyn jest dziś najbardziej rozpoznawalnym obiektem Prypeci, który stał się praktycznie jego „wizytówką”. Nawiasem mówiąc, park jest najbardziej niebezpiecznym miejscem, ponieważ mieści się w nim wiele metalowych konstrukcji.

Hotel „Polesie”

Budynek znajduje się w samym centrum Prypeci. Planowano, że będzie to jedna z głównych atrakcji miasta. Na najwyższym piętrze hotelu chcieli otworzyć letnią kawiarnię z panoramicznym widokiem na miejski krajobraz. Po awarii w elektrowni jądrowej górne piętra hotelu wraz z tarasem były wykorzystywane przez likwidatorów i żołnierzy. Na górze znajdowała się stacja dozymetryczna, a na dachu była siedziba obserwatorów. Stąd kontrolowali działania pilotów, którzy brali udział w gaszeniu pożaru.

Basen “Lazurowy”

Kiedyś piękna budowa dziś wygląda na zniszczoną i porzuconą. Basen działał do lat 90., kiedy funkcjonowała elektrownia jądrowa. Pracownicy przychodzili tu pływać w wolnym czasie.

Port rzeczny

Radioaktywne barki i statki, które brały udział w usuwaniu skutków katastrofy, zostały później w Czarnobylskiej zatoce zatopione. Choć niektóre z nich i do dziś stoją na kotwicy, powoli rdzewieją i znikają pod wodą.

Sumy z Czarnobyla

W miejscu bez ludzi - ptaki, ryby i zwierzęta aktywnie się rozmnażają. Największe słodkowodne drapieżniki - sumy, najczęściej przebywają gdzieś głęboko w wodzie, ale wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu czują się dobrze w kanale chłodniczym. Tu pływają prawdziwi giganci w towarzystwie stada wzdręg. Turyści chętnie karmią olbrzymich sumów chlebem z mostu kolejowego nad kanałem.

Przedszkole we wsi Kopaczi

Awaria zmusiła tysiące ludzi do opuszczenia domu, nikt z nich nie zabrał swoje rzeczy, po prostu zostawili wszystko za sobą. Przedszkole nie jest wyjątkiem. Rozrzucone zabawki, lalki, meble i trójkołowiec w pobliżu znaku „Radioaktywność” to wszystko przypomina kadry z horroru.

Duga

1

„Czarnobyl-2” lub „Duga”, zwany również Okiem Moskwy to zakonspirowany obiekt, który na mapie oznaczony, jako letni obóz dla dzieci. Jest to stacja radarowa, która składa się z gigantycznych anten, przeznaczonych do wczesnego wykrywania startów pocisków balistycznych. Przez specyficzny sygnał w odbiornikach radiowych dostała nazwę “Rosyjski dzięcioł”. Obiekt był używany tylko przez kilka lat, po czym został porzucony, ponieważ do obsługi potrzebowały dużo fachowców. Niezwykły wygląd projektu wywołał falę pogłosek i legend. Długość konstrukcji wynosi 500 metrów, a wysokość stanowi 150 metrów.

„Sezon” w Czarnobylu - kiedy najlepiej jechać?

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Strefa Czarnobyla to miejsce, które stale się zmienia.

 • Zima. Najbezpieczniejszy czas, ponieważ śnieg jest potężnym filtrem promieniowania. Zimą jest dobra widoczność, obiekty są widziane przez kilometry. Brak liści sprawia, że można lepiej widzieć przedmioty i domy.

 • Wiosna. Natura zaczyna się budzić. Możesz zobaczyć piękne krajobrazy. Ważne jest, aby uchwycić moment, w któym spadł śnieg, a liście jeszcze się nie rozpuściły. Okres ten trwa zaledwie kilka dni.

 • Lato. Ciepła lub gorąca pogoda, długie dni świetlne oraz dużo komarów późnym popołudniem. Rośliny ożywają, z daleka widać zająca, łosia lub lisa. Pamiętaj, że latem może być dość gorąco w zakrytych ubraniach.

 • Jesień. Na początku jesieni jest łagodna pogoda, mniej liści i więcej krajobrazów w postapokaliptycznych stylu.

Jeśli planujesz wycieczkę do Czarnobyla, to nie odkładaj na później. Przyroda bardzo szybko się zmienia i wkrótce las ukryje wszystkie ślady pobytu człowieka.

Czy Czarnobyl jest niebezpieczny? (radioaktywność, mutanty, dzikie zwierzęta)

W ciągu 33 lat wokół Strefy Wykluczenia narosło niewyobrażalna ilość mitów legend.

Mit № 1 - radioaktywność.

W niektórych rejonach dawka promieniowania jest naprawdę bardzo wysoka, ale są miejsca, gdzie jej wskaźnik jest niższy, aniżeli w mieście. Ponieważ od wypadku minęło niewiele czasu, a wiele elementów ma długi okres rozpadu, spacerować po Czarnobylskiej strefie samodzielnie nie warto. Przewodnicy znają wszystkie bezpieczne trasy i ścieżki i miejsca, gdzie można na chwilę bezpiecznie się zatrzymać. Niczego nie wolno podnosić z podłogi ani dotykać i tym bardziej zabierać ze sobą. Promieniowanie jest straszne, ale mimo tego niektóre fakty są zbyt przesadzone. Wiele osób obawia się w Strefie Wykluczenia powietrza i wody, a tak naprawdę oni są akurat w tej strefie najczystsze na Ukrainie.

Mit № 2 - mutanty.

W rzeczywistości jedynie kilka przypadków mutacji zostały zidentyfikowane, ale żadna z nich nie była stabilna. Nastąpił spadek liczby urodzeń niektórych gatunków zwierząt gospodarskich i wysoki wskaźnik śmiertelności. Wokół Strefy Wykluczenia pojawiły się historie o dwugłowych wilkach, kotach z sześcioma nogami i innych mutantach. Działania promieniowania mogą faktycznie prowadzić do mutacji, ale jednocześnie mutacje istnieją i teraz. Na przykład albinizm lub heterochromia (dwukolorowe oczy). Oprócz tego, jeśli w Czarnobylu urodziły się zmutowane zwierzęta - już dawno wymarły.

dzikie zwierzęta czarnobyl

Mit № 3 - Dzikie zwierzęta.

Ponieważ polowanie i rybołówstwo są zakazane w Strefie Wykluczenia, można tu spotkać wiele dzikich zwierząt - lisów, wilków, łosi i kozuli. Mówią, że można trafić na niedźwiedzi. Na ile jest to realne? Niedźwiedzie, wilki i rysie zwykle nie przebywają na głównych drogach i obszarach mieszkalnych, ale stado koni Przewalskiego często można zobaczyć w pobliżu punktu kontrolnego. W każdym razie samotne wędrówki po ulicach lub lesie są ryzykowne. Jeśli będziesz w składzie grupy wycieczkowej, to najprawdopodobniej zobaczysz dzikie zwierzęta w mieście chyba tylko z daleka. Lisy, na przykład, nawet same podchodzą i tylko czekają na smakołyki od turystów.

Historia Czarnobyla: jak wyglądało miasto przed XX wiekiem?

Pierwsze wspomnienia o wiosce w Czarnobylu datowane na początek XII wieku, tereny te należały do Kijowskiego księstwa. Później ziemia została przekazana do Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej (do 1569 roku). Podczas wojny wyzwoleńczej pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego na terenie Czarnobyla były oddziały powstańcze. W XVIII wieku terytorium weszło w skład Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

Pod względem religijnym i etnicznym Czarnobyl był bardzo różnorodny. Na terytorium mieszkali Ukraińcy, Żydzi i Polacy. Przed przyjściem władzy radzieckiej była to piękna i przytulna wioska. Po renowacji miasta od czasów drugiej wojny światowej postanowiono, że Czarnobyl będzie projektem o szczególnym znaczeniu strategicznym. 15 sierpnia 1972 roku odbyła się oficjalna uroczystość wylania pierwszego metra sześciennego betonu pod fundament przyszłej elektrowni jądrowej. Historia tego miejsca, która rozpoczęła się w XII wieku, zakończyła się w kwietniu 1986 roku tuż po strasznej katastrofie w elektrowni jądrowej.

Co się stało w 1986 roku?

26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do wypadku. Nie tylko teren Czarnobyla i regionu, ale także kraje w pobliżu Ukrainy otrzymały duże dawki promieniowania. Pomimo wysiłków tysięcy ludzi gaszenie pożaru w elektrowni jądrowej w Czarnobylu trwało prawie 2 tygodnie, zanieczyszczając przy tym powietrze radioaktywnymi produktami spalania. Podczas pożaru około 190 ton odpadów radioaktywnych dostało się do atmosfery. 400 tysięcy mieszkańców zostało ewakuowanych ze swoich miejsc zamieszkania. Mało komu udało się wrócić.

Katastrofa w Czarnobylu była wielką awarią i zgodnie z międzynarodową skalą zdarzeń jądrowych zakwalifikowano ją do siódmego poziomu zagrożenia (INES). Taki sam poziom było przypisano katastrofie w elektrowni jądrowej „Fukushima-1” z powodu trzęsienia ziemi w 2011 roku.

Co obecnie dzieje się w Czarnobylu?

Po awarii strefa wokół Czarnobyla i Prypeci do dziś jest zamknięta. Możesz tu dotrzeć za pomocą specjalnej przepustki lub jeśli jesteś w składzie grupy wycieczkowej. W okolicach Czarnobyla żyje nie więcej niż tysiąc osób, niektórzy wrócili do swoich starych domów, a ktoś nawet go nie opuszczał. W samym mieście mieszka około 3000 osób, najczęściej są to pracownicy elektrowni jądrowej. Wielu z nich codziennie dojeżdża do pracy ze Sławutycza pociągiem.

W ciągu 33 lat wiele budynków zostało zniszczonych, pokrytych mchem, drzewami i krzewami. W domach czasem można zobaczyć ocalałe naczynia, zabawki dla dzieci, meble. Dzikie zwierzęta po prostu spacerują ulicami i często są karmione przez turystów. Rozmnożyło się ich dość dużo, ponieważ polowanie w tych miejscach jest zabronione.

życie w czarnobylu

Obecnie w Strefie Wykluczenia przebywa około 60 gatunków ssaków. To wspaniały dowód na to, że przyroda może odnawiać się samodzielnie, tylko jeśli temu człowiek nie przeszkadza.

Filmy i gry o Czarnobylu

Temat Czarnobyla był wielokrotnie poruszany w filmach fabularnych. Najbardziej uderzającą i omawianą produkcją telewizyjną był serial “Czarnobyl” od HBO. Premiera serialu, składającego się z 5 odcinków, miała miejsce w maju 2019 roku. Według ocen, serial stał się tak popularny, że wyprzedził tak popularny serial jak Gra o Tron.

Reżyserzy zrealizowali kilka filmów i programów telewizyjnych o Czarnobylu:

 • Raspad, 1990.
 • Czarnobyl: ostatnie ostrzeżenie, 1991.
 • Rok psa, 1994.
 • Strażnik ze strefy atomowej, 1999.
 • Pamiętam 2005.
 • Chmara, 2006.
 • Aurora, 2006.
 • Drzwi, 2008.
 • W sobotę 2011.
 • Znieważona ziemia, 2011.
 • Czarnobyl. Reaktor strachu, 2012.
 • Ćmy, 2013 r.·
 • Babci Czarnobyla, 2015.
 • Czarnobyl. Strefa Wykluczenia, 2014-2017.

Warto przypomnieć utwór muzyczny, który był poświęcony katastrofie w Czarnobylu, słynnej grupy Pink Floyd. W 2014 roku, z okazji 20-lecia albumu The Division Bell, został nakręcony teledysk do piosenki Marooned. Zdjęcia kręcono w Prypeci. Fabuła teledysku składa się z archiwalnych filmów zrobionych tuż przed awarią (wydarzenia sportowe, ceremonie i uroczystość z okazji Dnia Wiedzy). Proste rzeczy, które zostały bezpowrotnie utracone.

Gry komputerowe na poważnie zajęły się tematem katastrofy. W świecie strzelanek Czarnobyl stał się scenerią dla S.T.A.L.K.E.R. ze studia GSC Game World. Od czasu premiery tej gry, temat Czarnobyla przyciągnął śmiałków, którzy chcieli zobaczyć wszystko na własne oczy.
S.T.A.L.K.E.R. - nie jedyna gra o Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. W ostatnim czasie powstało wiele ciekawych projektów:

 • Call of Duty 4: Modern Warfare.
 • Chernobyl: Terrorist Attack.
 • Counter-Strike: Global Offensive.
 • Chernobyl VR Project.
 • Half-Life: Czarnobyl.
 • Czarnobyl: Terrorist Attack.
 • Isotopium: Chernobyl.

Dlaczego warto odwiedzić Czarnobyl?

Każda osoba ma swoje powody, ktoś jest mocno pod wrażeniem gry lub filmu, ktoś jest fanem historii, a ktoś szuka po prostu nowych wrażeń. Poniżej, są główne powody, dla których warto przyjechać do Czarnobyla:

 • Zobaczyć Czarnobyl ponad 30 lat od wybuchu i poznać skutki katastrofy. Zrozumieć, co może zrobić „spokojny atom”, kiedy nie jest kontrolowany.

 • Zobaczyć, jak wyglądało życie w ZSRR. Czarnobyl jest miejscem, gdzie czas zatrzymał się w 1986 roku - zabawki, meble, samochody, budki telefoniczne i inne drobiazgi, które przenoszą nas na 30 lat wstecz. Zobaczyć na własne oczy, co pokazują w filmach i programach telewizyjnych - elektrownię jądrową, czerwony las, Dugę zwaną też Okiem Moskwy, sarkofag i inne miejsca.

 • Upewnić się, że nie ma mutantów, skarbów i stosunkowo bezpiecznego poziomu promieniowania.

 • Zobaczyć, jak przyroda zabiera to, co zbudował człowiek. Budynki porośnięte roślinnością, stadiony zarastają drzewami, budynki popadają w ruinę.

 • Zrozumieć, że postęp czasem nie służy ludzkości i może doprowadzić do niebezpiecznych skutków.

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów