Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
21.09.181127

Podróże po Polsce – dwa miasta na weekend

1

Dopóki jesienna słota nie rozpoczęła się na dobre, należy chwytać ostatnie chwile ciepła i słońca. Dziś proponujemy dwa kierunki, które być może nie należą do najpopularniejszych, oba miasta mogą być często pomijane na liście tych, które “koniecznie należy zobaczyć”. Ale Busfor jak zawsze zachęca do nowych odkryć i sprawdzenia na własnej skórze co ciekawego mogą zaoferować także te mniej typowe miejsca. Tym razem piszemy dla Was o Bydgoszczy i Gnieźnie.

Bydgoszcz – polska Wenecja, murale i historia brudu

1

Bydgoszcz nie należy do najczęściej wybieranych i oczywistych kierunków turystycznych, a szkoda! Przez bydgoskie Stare Miasto przebiega 18. południk, który łączy miasto m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem, ale nie tylko to świadczy o niezwykłości tego miejsca.

Bydgoska starówka to trzy wyspy – miejska, zamkowa (na której niegdyś znajdował się zamek królewski) i młyńska (na której kiedyś był młyn, tartak, folusze oraz mennica). Usytuowana nad wodą starówka, otoczona rzeką Brdą i kanałami Młynówka i Międzywodzie, jest pełna zabytków pochodzących nawet z XIV wieku, przepięknie odbijających się w wodzie, co daje bardzo pocztówkowy efekt.

Zatem wizyta tam to nie tylko chodzenie od zabytku do zabytku, ale też śledzenie odbić, idealnych na jesienne, piękne zdjęcia. Można zobaczyć i sfotografować odbicia gotyckiej katedry św. Marcina i Mikołaja z XV w., przepięknych, zabytkowych spichlerzy, budynków municypalnych oraz tych poprzemysłowych i nowoczesnych, jak Opera Nova. W wodzie odbijają się także zabytkowe kamienice. Zwłaszcza o zmierzchu Bydgoszcz wygląda niezwykle malowniczo! Jeszcze przez kilka dni, do końca września, miasto można obejrzeć z perspektywy tramwaju wodnego.

Ale Bydgoszcz to nie tylko gratka dla miłośników pocztówkowych widoków i historii. To także miejsce, w którym znajduje się bardzo nietypowe Muzeum… Mydła i Brudu. W muzeum można poznać historię tego, w jaki sposób ludzie dbali o higienę począwszy od średniowiecznej balii aż po czasy współczesne. Organizowane są także warsztaty mydlane, podczas których zwiedzający mogą wyprodukować glicerynowe mydło do zabrania ze sobą na pamiątkę. Muzeum gwarantuje świetną zabawę i niezapomnianą lekcję historii od tej praktycznej strony. Z kolei ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez gier komputerowych, powinni udać się do Muzeum Konsol i Gier Wideo – urodzonym przed 1990 rokiem na pewno zakręci się w oku łezka ;)

Wizyta w tym mieście okaże się również nie lada gratką dla miłośników murali – znajdziemy tam obrazy takie jak “Panienka z okienka”, “Brama” czy “Wake up”. Bydgoszcz jest miastem gospodarzem festiwalu “Bite art”, będącym miejscem spotkania i ekspresji dla wszystkich tych, którzy lubią zmieniać miejską przestrzeń i kochają sztukę ulicy.

Jak widać, w tym różnorodnym miejscu każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie. Zatem nie zwlekaj i wykorzystaj jesienne dni na podróż :)


Gniezno – kolebka historii Polski i alpaki :)

2

Przyznaj się – kiedy ostatni raz byłeś w Gnieźnie? Jeżeli nie zamieszkujesz tamtej okolicy lub nie masz tam rodziny albo przyjaciół, to prawdopodobnie zdarzyło Ci się to przy okazji którejś wycieczki szkolnej w podstawówce albo szkole średniej. Od Gniezna przecież rozpoczynają się lekcje historii Polski, a Wojciech i zjazd gnieźnieński są przyjaciółmi uczniów na każdym etapie nauczania.

Miło jednak powrócić do tego miejsca jako osoba dorosła i bardziej świadoma, czyż nie? Przepiękna katedra gnieźnieńska z pewnością zrobi wrażenie na każdym, niezależnie od poglądów czy wyznania, a Muzeum Początków Państwa Polskiego ma ogromne walory edukacyjne i może pochwalić się ciekawymi artefaktami.

Jeżeli jednak lekcje historii wspominasz z lekkim drżeniem i już zaznajomisz się z przytulnymi knajpami na rynku, proponujemy coś znacznie przyjemniejszego, puchatego i zdecydowanie nie mającego związku z przeszłością. Koniecznie udaj się do Zagrody Alpaki i Przyjaciele! :)

Jeżeli kochasz zwierzęta, zwłaszcza te futrzaste, nie zastanawiaj się nawet dwa razy. Zagroda znajduje się niedaleko słynnej katedry, a wizytę należy uzgodnić po uprzednim kontakcie telefonicznym. Przesympatyczne zwierzęta czekają na Ciebie - czas ruszyć do Gniezna!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów