Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
06.08.19706

Jak przygotować dziecko na nowy rok szkolny? 5 cennych porad

Szkoła

Tak jak po nocy przychodzi dzień, tak po wakacjach nadchodzi nieubłaganie nowy rok szkolny, a wraz z nim stres, zniechęcenie i złość. Dzieci uwielbiają początek wakacji doznając wtedy prawdziwej euforii, jednak ich ostatnie dni często przepełnione są zmartwieniami i złością. Jak przygotować dziecko na początek nowego roku szkolnego? Co zrobić aby poszło do szkoły z uśmiechem na ustach albo chociaż bez dużego żalu? Zapraszamy do lektury 5 niezwykle ważnych porad, które warto zacząć wdrażać w życie już w ostatnich tygodniach sierpnia.

Szczera rozmowa

Rozmowa

Tak jak w przypadku większości problemów lub stresujących sytuacji, jednym z podstawowych rozwiązań jest odbycie szczerej i pełnej zrozumienia rozmowy z dzieckiem. Warto już przed rozpoczęciem roku szkolnego zapytać o ewentualne obawy i spróbować je rozwiać lub spokojnie wytłumaczyć.

Dobrym pomysłem jest ustalenie zasad dotyczących tego jak będzie wyglądać organizacja życia domowego w trakcie roku szkolnego – kwestie odrabiania lekcji, godziny kładzenia się do snu, zajęć pozalekcyjnych czy spędzania czasu wolnego. Warto nie tylko przedstawić swoje reguły, ale również wsłuchać się w potrzeby i pomysły dziecka. Ewentualne niepokoje związane z rozpoczęciem roku szkolnego, szczególnie jeśli jest to pierwsza klasa, nie powinny być bagatelizowane. Warto cierpliwie wytłumaczyć, że nie ma się czego obawiać i przedyskutować z dzieckiem tematy, które budzą jego obawy.

Oswojenie z nową sytuacją

Dzieci

Część dzieci podchodzi do nowych sytuacji w życiu z dużą nieufnością, rezerwą, nieśmiałością lub lękiem. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, warto odpowiednio wcześnie zacząć oswajać dziecko z sytuacją, w jakiej niebawem się znajdzie. Dobrym pomysłem jest stworzenie w głowie dziecka wizerunku szkoły jako miejsca, w którym spotka się z życzliwością, pozna nowych kolegów i będzie uczyć się ciekawych rzeczy. W zdecydowanej większości właśnie tak przecież będzie.

Warto również wybrać się do szkoły wcześniej, poznać jej okolicę, wejść do środka, a jeśli jest taka możliwość – zapoznać dziecko z nauczycielką. Można również dokładnie sprawdzić listę przyjętych do danej klasy dzieci – może okazać się że dziecko będzie w jednej klasie z bliskim sąsiadem z bloku czy osiedla, co znaczenie ułatwiłoby integrację.

Dobra atmosfera w domu

Rodzice

Początek roku szkolnego to wystarczający ładunek stresu dla Twojego dziecka, nie warto dodatkowo go potęgować nerwową atmosferą w domu. Tak samo jak negatywne emocje rodziców wpływają na postawę dziecka, również te pozytywne w dużym stopniu mu się udzielają.

Dobrym pomysłem jest emanowanie pozytywną energią, spokojem i opanowaniem, aby dziecko właśnie tego typu emocje przejmowało. Rodzice powinni być pewni siebie i spokojni w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Jakakolwiek nerwowość (którą dzieci zresztą doskonale wyczuwają) sprawi, że dziecko jeszcze bardziej będzie przeżywać stres związany z pójściem do szkoły. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie krótkiej wycieczki pod koniec wakacji, aby zarówno dziecko jak i rodzice mogli naładować się pozytywną energią przed zbliżającymi się wyzwaniami.


Wsparcie w pierwszych dniach

Dzieci

Pierwsze dni nowego roku szkolnego są niezwykle ważne dla dziecka, szczególnie jeśli jest to pierwsza klasa. Warto, aby dziecko wiedziało, że szczególnie w tym czasie może liczyć na zainteresowanie ze strony rodziców oraz ich wsparcie. Pierwsze dni w szkole to wiele nowych obowiązków, do których dziecko nie jest przyzwyczajone. Choć z biegiem czasu będziemy dbać o samodzielność naszych pociech, na samym początku warto im nieco pomóc w czynnościach takich jak odrabianie lekcji, czy pakowanie tornistra.

Po każdym dniu spędzonym w szkole, warto zapytać o atmosferę na lekcjach, czy o kontakty z rówieśnikami. Być może zauważymy coś, co warto przedyskutować z wychowawcą już na samym początku. Warto również zadbać o odpowiednie miejsce w mieszkaniu do odrabiania lekcji i nauki. Jednym zdaniem – zadbajmy o niezbędny komfort i okażmy dziecku dużo wsparcia i uwagi, tak aby stosunkowo szybko odnalazło własny rytm i radość z chodzenia do szkoły.

Dobry plan to podstawa

Przybory

Nie warto odkładać wszystkich obowiązków związanych z nowym rokiem szkolnym na ostatnią chwilę. Pośpiech i nerwowość nie są najlepszymi sprzymierzeńcami dobrej, spokojnej atmosfery, która powinna panować w domu w ostatnich dniach sierpnia. Dobrym pomysłem jest odpowiednio wczesne zaplanowanie niezbędnych zakupów, tak aby na 1 września wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Choć początek roku szkolnego nigdy nie należał do najprzyjemniejszych przeżyć, kilka prostych działań może sprawić, że przebiegnie on w dobrej atmosferze, a dziecko wróci do domu z uśmiechem na ustach.

Udanego rozpoczęcia roku!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów