Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
23.11.174368

5 powodów żeby pojechać do Charkowa

1

Charków - pierwsza stolica Ukrainy, drugie co do wielkości miasto i największe miasto na Ziemi na 50. równoleżniku. Zespół Busfor.pl zwyczajnie nie mógł go pominąć na liście idei podróżniczych.

Obecnie w Charkowie można zauważyć różnorodne przykłady zabudowy, które warto obejrzeć - wille w stylu szlacheckim i budynki konstruktywistyczne, powojenny stalinowski neoklasycyzm i rusko-bizantyjski styl architektury sakralnej. Do tego wszystkiego znaleźliśmy jeszcze 5 kolejnych powodów dla których wręcz trzeba pojechać do tego wspaniałego miasta.

1. Zobaczyć Plac Wolności

1

Po pierwsze - ze względu na jego ogromny rozmiar, po drugie - ze względu na zadziwiający kształt. Jest pięć razy większy od Placu Czerwonego w Moskwie, szósty co do wielkości w Europie i czternasty na świecie. Jeśli popatrzysz na niego z lotu ptaka, kształt Placu Wolności swoim zarysem przypomina … laboratoryjną retortę. Terytorium Placu to prawie 12 ha, o 750 m długości i 125 m szerokości, a średnica zaokrąglonej części wynosi 350 m.

2. Zachwycić się rozmiarem Gospromu

2

Dom Przemysłu Państwowego w Charkowie zachwyca cyframi - 347 tysięcy m³ objętości, 50 tysięcy m² powierzchni, 108 m wysokości (z wieżą), 4,5 tysiąca okien, 2 tysiące drzwi i 34 klatki schodowe. W ciągu 2,5 roku nieprzerwanej budowy wykorzystano 1315 wagonów cementu, 3700 granitu i 9 tysięcy ton metalu.

Gosprom to pierwszy w Związku Radzieckim budynek z żelbetonu i pierwszy tak zwany “sowiecki wieżowiec”. Jedna z legend mówi, że w piwnicach Gospromu istnieją tajne przejścia, po których błąka się duch urzędnika w poszukiwaniu … jadalni. Mówią także, że w czasie drugiej wojny światowej z ogrodu zoologicznego naprzeciwko uciekły małpy i zamieszkały w pomieszczeniach budynku.

3. Dowiedzieć się, co to takiego “Lustro strumienia”

3

Romantyczny z wyglądu i nie do końca odgadniony kompleks “Lustro strumienia” został wybudowany w 1947 roku na znak Wielkiego Zwycięstwa. Jego pierwsza nazwa to Pomnik Zwycięstwa, kolejna - “Szklany Strumień”. Obecna nazwa została przyswojona po rekonstrukcji w 2007 roku.

Z budową fontanny wiąże się legenda, zgodnie z którą “Lustro strumienia” zostało wybudowane na rozkaz sekretarza komitetu okręgowego Wiktora Czurajewa dla jego ukochanej kobiety, Walentyny, która wypoczywała w Kisłowodzku, oczarowana tamtejszymi fontannami. MIłośnicy cudów nocą wypowiadają życzenia pod świecącą się kopułą altanki. Podobno się spełniają.

4. Popatrzeć na znamienitą cerkiew - pomnik duchowy

4

Sobór Zwiastowanie to cud Charkowa. Jego przednia fasada ma szerokość 34m i 59m wysokości, a dzwonnica 80m. Do wybudowania tej monumentalnej budowli użyto 7 milionów cegieł. Pod wpływem różnych zjawisk przyrodniczych wąska dzwonnica dwukrotnie została zniszczona, ale za każdym razem ją odbudowywano zwiększając jej wysokość.

Świątynia jest ogromna nie tylko z zewnątrz, w środku może pomieścić 4000 ludzi. To jedyna na świecie cerkiew prawosławna wybudowana w stylu bizantyjskim.

5. Spędzić czas w lokalnym Disneylandzie

5

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Park Gorkiego. W ostatnich latach stał się jednym z najciekawszych parków rozrywki, nie tylko na Ukrainie, ale także w Europie. To zadbany i nowoczesny kompleks, podzielony na kilka tematycznych części, z atrakcjami dowolnego rodzaju, dużą ilością kawiarni, a nawet jeziorem z łabędziami.

W Parku Gorkiego znajduje się największy na Ukrainie diabelski młyn, jego wysokość wynosi 55 m.

Przyjemnych podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów