Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
02.09.171259

48 godzin w Pradze

0

Fascynująca statystyka mówi, że 40% par, które chociaż raz odwiedziły Pragę, bardzo szybko organizuje ślub. Który praski przewodnik podliczył liczbę młodożeńców - tego nie wiadomo, ale na wszelki wypadek wyjeżdżając na 48 godzin do stolicy Czech, miej to na uwadze. Także ci, którzy już dawno temu zostali mocno związani węzłem małżeńskim, nie pozostaną obojętni wobec tego zakątka starej Europy.

Poczuj się jak król

1

Droga z Polski do Pragi będzie raczej niedługa i niezbyt męcząca, szczególnie przy istniejącej różnorodności wariantów logistycznych. Jeśli planujesz wyjazd ekonomiczny, kup bilet online na autobus i rozkoszuj się widokami praskiego przedmieścia. Warto dodać, że w odległości 50 km od Pragi jest wiele interesujących rzeczy, zwłaszcza jeśli należysz do miłośników architektury zamkowej i pałacowej.

Letnia rezydencja Karola IV, zamek Karlštejn, to współczesny skarbiec i pierwotnie zastanawiano się jak chronić bogactwa króla. Zamek został zbudowany na wapiennej górze metodą schodkową, tzn. każdy ostatni budynek został ulokowany na bazie poprzedniego. Zwieńczeniem budowli jest Wielka Wieża oraz Wieża Mariańska z kościołem Dziewicy Maryi. Obecnie w Karlštejn odbywają się wycieczki po głównych budynkach i niektórych skarbcach rezydencji królewskiej. Wewnątrz działa Muzeum Figur Woskowych, w którym można odetchnąć atmosferą epoki królewskiej.

Nieco dalej, 45 km od Pragi, położone jest ulubione miejsce romantyków - biały zamek Konopiszte. Arcyksiążę Franciszek Ferdynand przebudował gotycką, wojenną twierdzę na romantyczny zamek w stylu renesansowym. Wokół Konopiszte rozciąga się rozległy angielski park z tarasami, statuami i wieloma różanymi krzewami. Opiekunowie zamku z radością pokażą Ci kolekcję historycznej broni, gobelinów, obrazów i wiele innych atrakcji.

Najpopularniejszym, znanym turystycznym miejscem pozostaje Zamek na Hradczanach. Praski kompleks zamkowy pozostaje jednym z największych na świecie i został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Otoczony jest ścianą twierdzy, a jego powierzchnia wynosi 70 tys. metrów kwadratowych. Historia Zamku na Hradczanach rozpoczęła się od drewnianego pałacu, zbudowanym w IX wieku przez kniazia Borzywoja I. Miejsce na lewym brzegu Wełtawy zostało określone jako strategiczne, ponieważ tam przecinały się wszystkie drogi kupieckie. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W 1541 roku przetrwał niszczycielski pożar i został odbudowany w stylu renesansowym. Wówczas zostały założone pierwsze królewskie ogrody, a obecnie na jego terytorium znajduje się dziewięć kompleksów parkowych.

W 1920 roku Zamek na Hradczanach stał się stałą rezydencją prezydentów Czech. Terytorium kompleksu zamkowego odwiedza bardzo wielu turystów. Do zwiedzania dostępny jest Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego i Pałac Lobkovicki. Poświęć czas na gotycką archikatedrę św. Wita, w której znajdują się prochy wszystkich czeskich królów. Z dzwonnicy katedry rozciąga się niesamowity widok na stare miasto, więc nie rozleniwiaj się i pokonaj schody aby móc rozkoszować się widokiem stolicy Czech z wysokości lotu ptaka.

Na słynnej Złotej Uliczce na Hradczanach znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami, z wytworami ludowych mistrzów, organizowane są także różne wystawy, łącznie z ekspozycją rycerskich zbroi. Ale nie spiesz się z zakupem pamiątek dokładnie tam - przepłacisz co najmniej podwójnie. To samo dotyczy kwestii żywieniowych, na mieście można zjeść znacznie taniej i smaczniej.

Architektura i ekspozycja królewskiego zamkowego kompleksu bez wątpienia poraża wyobraźnię i oddaje ducha królewskiej epoki, ale nie tylko dlatego miejsce to odwiedza tylu turystów. Warto zobaczyć elitarną prezydencką gwardię Hradni Strazy, która chroni rezydencję. Co godzinę następuje ceremonia zmiany warty, a jeśli zdążysz na 12:00, zobaczysz to wydarzenie w towarzystwie orkiestry. Tym, którzy zaplanowali swoją wizytę w Pradze pod koniec października, poszczęści się podwójnie - balowe sale zamku otwierane są 2 razy do roku, 28 października, w Święto Powstania Republiki Czeskiej i następnie 8 maja, w Dzień Oswobodzenia.

Mistyczna Praga

“Praga steruje swoimi mieszkańcami jak marionetkami, pociąga ich za sznurki od pierwszego do ostatniego oddechu” - mówił o swoim mieście pisarz i finansista Gustav Meyrink, który podobno stosował okultystyczne metody w pracy finansowej. Tym bardziej nie podejmiemy się podważania mistyczność Pragi.

To w Pradze został wybudowany dom, w którym mieszkał doktor Johann Faust. Według legendy sprzedał duszę diabłu, który odesłał doktora do piekła z taką siłą, że w suficie została dziura. Być może legenda wcale nie jest daleka od prawdy, w końcu w tym domu przez wiele lat żyli alchemicy i fizycy, przekazujący historię Fausta z ust do ust.

Spacerując po wieczornych ulicach Pragi bądź ostrożny. Obok domu “Pod złotym aniołem” możesz spotkać jeźdźca bez głowy, którego poznasz po białym płaszczu z czerwonym krzyżem. W lewej ręce koniecznie będzie trzymać chełm z odciętą głową. Legenda głosi, że bohater był rycerzem zakonu templariuszy, któremu odcięto mu głowę. Przed kaźnią przysiągł, że będzie wiecznie pilnować sprawiedliwości w mieście i od tamtej pory milcząco pełni swoją służbę.

Po spotkaniu z rycerzem udaj się na Rynek Staromiejski, gdzie z pewnością ujrzysz ducha romantycznego kochanka. Zgodnie z miejską legendą, śledził i zmordował zbiegłą pannę młodą. Zabity własnym żalem, błąka się nieszczęśliwy po centrum Pragi z jej głową w rękach po dzień dzisiejszy.

Podobnych, rozrywkowych historii i legend, które wywołują dreszczyk grozy, w Pradze jest bardzo wiele. Mistyka jest starą i dobrą tradycją Prażan, której korzenie sięgają czasów Karla IV, aktywnie wspierającego alchemików i nadmiernie zainteresowanego astrologią. Nawet plan Pragi był stworzony przez astrologów, wskutek czego miasto jest podzielone na 12 części, według znaków zodiaku. Jednym słowem, odejdź od tradycyjnych obrazowych wycieczek po mieście, udając się w świat sekretów, znaków i niedopowiedzeń.

Morze piwa

Poznałeś się już z miejskimi duchami, więc zajmij się czymś bardziej przyziemnym, ale nie mniej przyjemnym. Piwo w Czechach jest ważone i rozpowszechniane od ponad 1000 lat, nie spróbowanie go byłoby po prostu brakiem szacunku i odniesienia się do kultury tego kraju.

Znajomość z pieniącym się napojem najlepiej zacząć od Muzeum przy browarze Staropramen, gdzie opowiedzą i pokażą cały proces warzenia tego napitku. Historia marki Staropramen sięga jeszcze 1871 roku. Po nauczeniu się teorii można udać się na degustację do jeszcze jednego muzeum niedaleko Rynku Staromiejskiego. To miejsce jest bardzo popularne wśród turystów, dlatego że nie dręczą tam teoriami warzenia piwa, ale goszczą 30 rodzajami napoju od lokalnych browarów. Można także zamówić zestaw degustacyjny.

Odwiedź także pub “Pod Złotym Tygrysem”: podobno 42. prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton, wypił tam całe trzy kufle piwa razem z pierwszym postkomunistycznym prezydentem Czech Vaclavem Havlem.

Miłośnicy oryginalnych smaków powinni włączyć do swojej trasy “Dom Piwowara”, dlatego że właśnie tam oferują piwo o smaku bananowym, wiśniowym lub kawowym, a nawet piwo warzone na pokrzywie.

Pieniący się napitek na trwałe wszedł w życie Prażan, do tego stopnia, że stworzyli kodeks zachowania się w pubach. Na przykład w piwnych knajpach przyjęte jest, żeby siadać na dowolnym, swobodnym miejscu, a nie zajmować osobne stoliki. Dlatego jeśli bez pytania ktoś dosiądzie się do Ciebie i przyciągnie swój kufel, to trącając się spójrz sąsiadowi w oczy i wówczas masz zagwarantowany wieczór w przyjacielskiej atmosferze.

Bądź ostrożny w małych piwnych knajpach. Nie trzeba w nich zamawiać nowego kufla piwa, kelnerzy będą przynosić świeży napitek dopóki nie powiesz “Stop!”. Najważniejsze, żeby zachować siły - wszak pierwsza izba wytrzeźwień na świecie została założona właśnie w Pradze. Nie wiadomo czy jest to związane z zamiłowaniem lokalnych mieszkańców do pienistego, ale fakt pozostaje faktem.

W 1952 r. czeski lekarz Jarosław Skala otworzył pierwszą izbę wytrzeźwień jako miejsce, gdzie ludzie dotknięci problemem mogli zwrócić się o pomoc w walce z alkoholizmem. Dopiero w krajach byłego ZSRR pierwotna idea takiej instytucji została spaczona.

Góry przekąsek

2

Chociaż piwo nazywają “płynnym chlebem”, nie najesz się nim. Poza tym, niepoświęcenie kilku godzin na gastroturystykę w Pradze byłoby niewybaczalne. Przygotuj się na przywiezienie ze sobą kilku dodatkowych kilogramów, ale spróbowanie niektórych potraw jest po prostu obowiązkowe.

A zatem, zacznijmy od zupy czosnkowej. Podaje się ją w bochenku pszennego chleba, a wśród składników jest między innymi ser, ziemniaki, wędlina i oczywiście czosnek. Zupa ta jest wspaniałym środkiem wspomagającym odporność, zwłaszcza jeśli na wycieczkę do Pragi wybrałeś drugą połowę jesieni.

Knedliki są również znane w Polsce, ale wywodzą się z Czech. Ciasto wytwarzane jest z mąki ziemniaczanej i gotowane na parze. Mogą być dodatkiem do dania głównego albo przekąską do pierwszego. Z podstawowych dań obowiązkowo trzeba zamówić wieprzowe kolano albo roladę - to wizytówka czeskiej kuchni. Namoczone w piwie mięso, wędzone na ogniu przed samym podaniem, nie pozostawi nikogo obojętnym. Przyjmij do wiadomości, że to danie jest niemożliwe do zjedzenia przez jednego człowieka, a w restauracjach na ogół informują na ile osób zostało przewidziane.

Oddzielna strona praskich kulinariów została poświęcona tortowi pod tą samą nazwą. Od razu powiemy, że tort “Praski” nie cieszy się popularnością wśród lokalnych mieszkańców, chociaż jego historia rozpoczęła się właśnie w stolicy Czech.

Zgodnie z klasycznym przepisem, ten deser można śmiało zaklasyfikować jako danie dla dorosłych. Prascy cukiernicy nie żałowali ciemnego rumu do nasączenia trzech czekoladowych warstw, z których później wytwarzali tort, zaś między warstwami znajduje się krem śliwkowy, do którego też dokładali ziołowy likier Chartreuse oraz likier benedyktyński na bazie buraka cukrowego i miodu. Z wierzchu tort jest polewany czekoladową glazurą. Niestety, Czesi nie chcieli lub nie zdążyli opatentować klasycznego przepisu na tort praski. Zdążył to za to zrobić rosyjski cukiernik Władimir Guralnik, który znacznie uprościł przepis i znany nam wszystkim smak tortu to właśnie jego dzieło.

Na pamiątkę

Umberto Eco pisał, że Praga to miasto, które może zmienić Twoje życie. Po przechadzce po królewskim zamku, spotkaniu z widziadłem bez głowy i napadzie obżarstwa to stwierdzenie nie powinno dziwić. Pozostaje tylko przywieźć ze sobą coś materialnego, a nie tylko wspomnienia. Pamiątki z Pragi mogą zaskakiwać i niekoniecznie będą to tradycyjne magnesy na lodówkę i pamiątkowe talerze. Duch Pragi zachował się w jubilerskich ozdobach z granatu, w ceramice, znanym na całym świecie czeskim krysztale, lalkach i tym podobnych. Szczególny zachwyt u osób urodzonych w latach 1970-1980 wzbudza zabawka Krecik ze znanej czeskiej kreskówki. Pierwsza część serialu była narysowana i pokazana w 1957 roku, a ostatnia w 2002. Wszystkie serie, poza pierwszą, zostały udźwiękowione jedynie wykrzyknieniami, aby mogły je zrozumieć dzieci na całym świecie.

Historia jeszcze jednej czeskiej pamiątkowej osobliwości ma swoje korzenie jeszcze w XVII wieku. Obecnie czeski kryształ albo szkło bohemskie jawi się jako dobro narodowe. Współcześni wytwórcy szkła do tej pory posługują się technikami i receptami pochodzącymi z wieków średnich. Bohemskie szkło uchodzi za unikalne. Początkowo Czechy wykorzystywały szkło weneckie, ale kruszyło się i nie nadawało do rzeźby jubilerskiej. Przyszło stworzyć osobny rodzaj szkła o większej spoistości i wytrzymałości. Obecnie najrozmaitsze szklane manufaktury produkują przedmioty różnorodnego użytku, wytwory ekskluzywne i unikalne. Przykładowo, na aukcjach średnia wartość waz ze szkła bohemskiego wynosi około 1,5 tysiąca dolarów.

Czechy i przedmieścia Pragi są znane ze swoich kurortów spa, właśnie dlatego szczególnie warto zaopatrzyć się w produkty upiększające przygotowane ręcznie na bazie wód mineralnych, soli, a także wina i piwa. Wszystkie kosmetyki można nabyć w sieci sklepów Manufactura.

Epilog

“Wspominam Pragę z udręczoną czułością. Żadne miasto nie wryło się tak w moje serce. Ach, jaką cudną powieść można by napisać na bazie Pragi! Bez fabuły i bez tła, powieść duszy” - pisała Maria Cwietajewa o średniowiecznej stolicy Czech i jednym z piękniejszych miast Europy. Wobec Pragi nie da się pozostać obojętnym, każdy znajdzie coś swojego, w czym zakocha się raz i na zawsze. Istnieje wrażenie, że powietrze tam przepełnione jest specjalnymi feromonami. W końcu jak inaczej wytłumaczyć uczucie miłości do tego miasta i życzenie aby spędzić tam więcej niż 48 godzin?

Ceny

  • Kurs walut: 100 koron = 16,34 zł
  • Bilet z Pragi na zamek Karlštejn: 53 korony
  • Degustacyjny set w Muzeum piwa: 360 koron
  • Obiad w kawiarni: od 200 koron
  • Wystawa skarbów w archikatedrze św. Wita na Hradczanach: 300 koron
  • Ozdoby z granatem: 1000-1500 koron

Katerina Maszewskaja dla gazety “Biznes”

.

Bezpośredni przejazd autobusowy organizowany przez firmę Busfor.pl to optymalny wybór dla podróżnika. Można rozpocząć swój przejazd do stolicy Czech można z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic, Łodzi, Lublina, Opola, Rzeszowa, Częstochowy i innych miast. Autobusy kursują codziennie, nieraz kilka razy dziennie.

Przykładowo z Warszawy do Pragi możesz dojechać w około dziewięć i pół godziny, ceny biletów zaczynają się od 83 złotych.

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów