Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje

Билеты на автобусы в Polski

Ogólne informacje o Polsce

Stolica: Warszawa
Populacja: 38.386.000
Język: polski
Waluta: PLN
Strefa czasowa: GMT+01:00

Przejazdy autobusowe w Polsce

Autobusy są wykorzystywane w Polsce jako środek transportu w całym kraju; istnieją linie dalekobieżne łączące miasta i miasteczka w kraju.

Centrum działalności w Polsce jest Warszawa stolica, z której można dotrzeć do dowolnej części kraju. Inne ważne miasta jako centra działalności autobusów to także Białystok, Rzeszów, Lublin, Kielce i Kraków. Dworce autobusowe są zazwyczaj zlokalizowane w centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego.

Sieć autobusowa w Polsce rozwijała się po II wojnie światowej, kiedy pociągi łączyły tylko duże miasta, co oznaczało, że ludzie nie mogli dotrzeć do mniejszych miejsc i odizolowanych miejsc docelowych (np. do zakładów pracy).

Sytuacja zmieniła się w latach 90. wraz z częściową liberalizacją rynku i masową motoryzacją Polski; transport autobusowy został zdezorganizowany, największa w kraju firma autobusowa PKS została podzielona na wiele małych firm.

Od połowy lat 90. sytuacja zaczęła się zmieniać, ale na lepsze; PKS był, jest i nadal istnieje na rynku przewozów autobusowych w Polsce, ale wiele niezależnych firm zaczęło poważnie z nią konkurować.

Przewoźnicy autobusowi w Polsce

Duży wybór przewoźników autobusowych w Polsce zapewnia niskie ceny i doskonałą sieć połączeń. Dominującymi przewoźnikami są firmy: Neobus, Szwagropol, Polonus, PKS Biłgoraj, Lajkonik, BP Tour, czy ExpressBus.

Polski rynek przewoźników autobusowych jest bardzo zróżnicowany - na zachodzie kraju dominują więksi przewoźnicy, którzy oferują dużą ilość tras autobusowych m.in. do graniczących Niemiec.

Z kolei na wschodzie Polski rynek przewoźników jest bardzo rozdrobniony i obsługiwany głównie przez przewoźników ukraińskich, którzy zajmują się międzynarodowym transportem osób.

Neobus od 2003r. obsługuje głównie przewozy autobusowe do miast: Sanok, Krosno, Rzeszów i Warszawa, jak i do miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych tj.: Iwonicz Zdrój, Rymanów, czy Polańczyk. Od 2013r. przewoźnik realizuje także kursy do większych miast tj. Kraków, Wrocław, czy Katowice.

Infobus obsługuje ponad 30 miast w całej Polsce, Polonus łączy stolicę Warszawy z mniejszymi miastami, takimi jak Wola, Wipek czy Kalwaria. Infobus obsługuje również trasy międzynarodowe, na przykład trasy Warszawa - Berlin lub Warszawa - Praga. Na trasach Warszawa - Kraków, Warszawa - Wrocław, Wrocław - Kraków i Warszawa - Gdańsk codziennie znajdziesz wiele niedrogich bezpośrednich połączeń.

Szwagropol obsługuje regularne kursy autobusowe na terenie województwa małopolskiego - 7 linii regularnych z Krakowa do: Zakopanego, Nowego Sącza, Bukowiny Tatrzańskiej, Gorlic, Piwnicznej-Zdrój, Krynicy-Zdrój oraz przez Krynicę-Zdrój do Muszyny.

Lajkonik działa na obrębie województwa małopolskiego i śląskiego, obsługując głównie trasy Kraków - Oświęcim, czy Kraków - Bielsko-Biała - Cieszyn - Wisła

BP Tour obsługuje większość małych miejscowości dookoła Lublina i Białej Podlaskiej

Międzynarodowy transport autobusowy z/do Polski

Międzynarodowy transport autobusowy do i z Polski działa lepiej niż transport krajowy. Polska ma bardzo dobre połączenia z 26 krajami europejskimi, z których część to Francja (Paryż, Lyon, Grenoble), Niemcy (Bonn, Dortmund), Węgry (Budapeszt), Ukraina, Holandia, Rosja, Belgia, Szwajcaria, Włochy, Rumunia, Austria a nawet Wielka Brytania.

Największa firma autobusowa w Europie, Flixbus, jest liderem rynku zarówno na trasach regionalnych, jak i międzynarodowych do i z Polski. Znany z zielonych autobusów przewoźnik z siedzibą w Niemczech obsługuje również ponad 14 miejsc docelowych w Polsce.

Sytuacja z transportem międzynarodowym w Polsce jest podobna do sytuacji z transportem krajowym. Koniec lat 80-tych był punktem zwrotnym na międzynarodowym rynku przewozów autobusowych; rząd zrezygnował z monopolu na przewozy autobusowe, co otworzyło drzwi dla firm prywatnych.

Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, Sindbad, zajmujący się w głównej mierze połączeniami międzynarodowymi z Polski do krajów Europy Zachodniej, oferuje połączenia do 28 europejskich krajów z ponad 230 miast Polski do ponad 530 miast Europy.

Czeska firma transportowa Leo Express obsługuje również kilka tras, które rozciągają się z Krakowa na południu Polski, aż do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Co do połączeń międzynarodowych, obsługuje trasy Kraków - Ostrawa i Lwów - Kraków - Ostrawa.

Jakość obsługi autobusowej w Polsce

Jakość autobusów i obsługi w Polsce zależy od firmy i odległości, ale generalnie autobusy są w dobrym stanie i wyposażone w klimatyzację. Autobusy na trasach międzynarodowych częściej mają telewizory, toalety, miejsca do leżenia, a czasami istnieje możliwość zakupu żywności i napojów.

Jeśli podróżujesz w Polsce, kierowca może nie mówić po angielsku. Na trasach międzynarodowych jest bardziej prawdopodobne, że będzie mówił w obcym języku. Autobusy na trasach międzynarodowych dalekobieżnych robią jeden lub więcej przystanków.

Ceny biletów autobusowych

Ceny biletów autobusowych w Polsce są podobne do cen biletów kolejowych, ale często tańsze. Autobusy mają również zniżki dla różnych kategorii osób, takich jak dzieci, studenci, emeryci. Ceny zależą również od firmy.

Jeśli chodzi o bilety i rezerwację miejsc, to zależy ona od firmy i stacji, więc trzeba się upewnić przed podróżą.

Pasażerowie mogą zabrać swój bagaż podręczny za darmo, ale jeśli zabierzecie dodatkowy bagaż lub duże walizki, zazwyczaj będziecie musieli zapłacić pewną sumę pieniędzy za sztukę bagażu; cena zależy od firmy, ale niektórzy dopuszczają nawet bezpłatny bagaż (jeśli nie przekracza ustalonego wcześniej rozmiaru).

Przewóz zwierząt i rowerów zależy przede wszystkim od firmy i od tego, czy w autobusie lub na przechowalni jest wystarczająca ilość miejsca. W większości przypadków za przewóz roweru trzeba będzie dodatkowo zapłacić; o cenie decydują same firmy. Jeśli jest to dozwolone, zwierzęta są zazwyczaj małe i muszą podróżować w odpowiednich boksach, a w przypadku podróży zagranicznych muszą mieć przy sobie paszport.

Atrakcje w Polsce

Polska jest jednym z najbardziej niedocenianych miejsc wakacyjnych w Europie. Mieszanka pięknych i nieskażonych krajobrazów naturalnych oraz ciekawych kulturowo i architektonicznie miast sprawia, że Polska jest jednym z najciekawszych miejsc w Europie Środkowej.

Dla miłośników przyrody Karkonosze i Karpaty oferują wszelkiego rodzaju możliwości uprawiania turystyki pieszej, górskiej i narciarskiej, a w wielu parkach narodowych i krajobrazie jeziornym kraju można wspaniale rozkoszować się przyrodą.

Warszawa i Kraków są bez wątpienia najbardziej znanymi i najczęściej odwiedzanymi miastami w Polsce. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych wizyt w Polsce, których nie można przegapić.

Co warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa jest największym miastem w kraju, a od ponad 400 lat jest stolicą Polski, gdy król Zygmunt III Waza przeniósł ją z Krakowa. Jego historyczne centrum, wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zostało całkowicie zniszczone podczas Powstania Warszawskiego podczas II wojny światowej i jest obecnie najbardziej atrakcyjnym i emblematycznym obszarem miasta.

Co warto zobaczyć w Krakowie

Kraków był przez 500 lat królewską stolicą Polski i jest miastem o największej historii w kraju. Podobnie jak Warszawa, jego historyczne centrum zostało uznane za obiekt światowego dziedzictwa i jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast Europy.

Podczas wycieczki do miasta nie można pominąć 18 obowiązkowych atrakcji Krakowa, takich jak Wawel, Kazimierz i Podgórze. Polecamy również wizytę w obozach koncentracyjnych Auschwitz i kopalni soli w Wieliczce.

Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Polski

  • oficjalnym językiem Polski jest język polski, choć w większości miejscowości turystycznych mówią oni doskonale po angielsku, więc nie będzie z tym problemu.

  • Jeśli zamierzasz podróżować samochodem po kraju, zaleca się zabranie ze sobą GPS lub aplikacji mobilnej, w których znajduje się GPS, zarówno online jak i offline.

  • z łatwością możesz podróżować pociągiem lub autobusem, gdziekolwiek tylko chcesz

Autobusy do Polski

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów