Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
01.02.181637

Dokumenty + plecak = weekend na Litwę.. Wyjazd do Wilna i Trok

1

Wilno

O zakwaterowanie w Wilnie nie musisz się martwić – możesz je znaleźć zupełnie spontanicznie, istnieje dużo możliwości i ceny jak na europejską stolicę są bardzo przyzwoite. Za 23 euro z łatwością znajdziesz mieszkanie w odległości 10 minut od historycznego centrum. Gdy już zgłodniejesz, za niewielkie pieniądze możesz spróbować narodowej, litewskiej kuchni w knajpie “Snekutis”. Jest jeszcze jedno fantastyczne miejsce – restauracja “Forto Dvaras”, ale ceny są tam nieco wyższe.

Obowiązkowo musisz spróbować takich litewskich przysmaków jak cepeliny, wederaj, chłodny litewski barszcz i oczywiście ciasto sakotis. Do słodkiego wypieku idealnie pasuje stary, litewski napój – kawa z żołędziami. Wilno okaże się także prawdziwym rajem dla miłośników piwa.

2

Po spróbowaniu litewskich smakołyków poznaj nieco piękna miasta – Wilno jest bardzo różnorodne, przytulne i otwarte. Każdy może spędzić tam czas w interesujący dla niego sposób, niezależnie od preferencji. Jeśli jesteś miłośnikiem architektury – proszę bardzo, trudno znaleźć inne miejsce o tak wielkiej różnorodności. Interesujesz się sztuką? To idealny adres, w Wilnie jest cały rejon zamieszkany przez artystów - na Zarzeczu. Jeśli interesujesz się chrześcijaństwem, masz szansę odwiedzić dziesiątki starych kościołów. To w Wilnie znajduje się słynna Ikona Ostrobramska.

3

Kolejnym obowiązkowym punktem programu będą spacery po urokliwych uliczkach, odwiedziny w sklepach z wyrobami z bursztynu, kawa w przytulnej kawiarni na Zarzeczu, obserwacja panoramy miasta z któregoś z placów widokowych (na przykład z Wieży Giedymina przy zachodzie słońca), koncert muzyki klasycznej w Pałacu Królewskim czy po prostu spędzenie czasu z Litwinami, którzy są niezwykli. A dla filologów ważna informacja – język litewski jest jednym z najstarszych języków Europy. Zalety Wilna można wyliczać bez końca.Troki

Z dworca autobusowego w Wilnie do Trok kursuje wiele wygodnych autobusów, a cała podróż zajmuje może 40 minut.

4

Stara twierdza na wyspie pośród jezior to główna atrakcja Trok. Można zwiedzić wyspę na której położona jest twierdza, przepłynąć się łódką lub na przykład wypożyczyć rowery i rozkoszować się czystym powietrzem, spokojem i przepięknymi widokami – niezależnie od tego, co wybierzesz, czas będzie upływać bardzo szybko i przyjemnie.

Gdy da o sobie znać głód, warto odwiedzić lokalne karaimskie kawiarnie i restauracje. Karaimowie zostali zaproszeni na Litwę przez jednego z litewskich kniaziów ponad 600 lat temu. Pozostali przedstawiciele tej mniejszości narodowej żyją na Krymie (w skalnym mieście Czufut-Kale koło Bakczysaraju). Karaimowie zachowali w nowym mieście swój język, kulturę, religię i co najważniejsze – kuchnię. Obowiązkowo musisz spróbować kibiny (karaimskiego wypieku), mięsnych potraw i nalewki na bazie ponad 40 traw i korzonek.

5

I znów czas na spacer urokliwymi ścieżkami wokół jezior, na odurzający zapach i niewiarygodną ciszę. Czego jeszcze potrzeba mieszkańcowi wielkiego miasta żeby naładować baterie? Obowiązkowo powinieneś spędzić tam nie jeden dzień, a co najmniej miesiąc :)

Co warto przywieźć z Litwy na pamiątkę?

6

1. Sakotis! Wszyscy kupują to ciasto i z pewnością jego wypiek znacznie przyczynia się do wzrostu litewskiego budżetu narodowego :) Sakotis można kupić w dowolnym sklepie, od 100 gram do kilku kilogramów. Koniecznie przeczytaj skład – oryginalne ciasto nie powinno zawierać margaryny, koncentratów ani innych niezdrowych substancji.

2. Wino Voruta, bardzo owocowe, na bazie porzeczki, jeżyny i wiśni.

3. Czekolada Pergale, pyszna, bardzo ciemna, z suszonymi malinami lub żurawiną.

4. Wędzony ser dowolnego litewskiego wytwórcy, zwłaszcza z przyprawami.

5. Jeśli Cię nie wygonią z autobusu – wędzona ryba :) Nie ma nic pyszniejszego!

Przyjemnych podróży!Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów