Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
07.05.181464

7 zasad udanych podróżniczych kadrów

1

Czas się do tego przyznać – podróże bez fotografii nie mają sensu. Po pierwsze, warto sobie pewne rzeczy zwizualizować aby mieć barwniejsze wspomnienia, a po drugie – trzeba coś wrzucić na Instagrama :) Zespół Busfor przeprowadził niewielką burzę mózgów żeby dojść do tego jakie powinny być idealne zdjęcia z urlopu. Wnioski z naszej dyskusji znajdziesz poniżej.

Nie bądź banalny

1

Od razu spieszymy z wyjaśnieniem, że chodzi nam o te zdjęcia, które zamierzasz wykorzystać w sieciach społecznościowych. Zdjęcia do domowego albumu mogą być jakie chcesz, ale żeby kadr zebrał pewną ilość polubień i miał klasę, powinien zrobić wrażenie na tych, którzy śledzą Twoją stronę.

Uśmiechający się znajomy na tle wieży Eiffla prędzej wywoła rozdrażnienie niż zachwyt. Niektórym do urlopu zostało jeszcze pół roku, inny nie może pozwolić sobie na taką podróż, a ten uśmiecha się jak gdyby nigdy nic… Myśl strategicznie – Twoje zdjęcie powinno zarażać pozytywnymi emocjami, zainspirować nową ideą i wyjść poza ramki “byłem tutaj i zrobiłem sobie zdjęcie”.

Dlatego daj się ponieść fantazji! Zmieniaj punkt widzenia, pozę, wyraz twarzy, połóż się na ziemi, odwróć się od kamery, zostaw w kadrze tylko ręce… Zrób tak, żeby zdjęcie wydawało się niezwykłe i zostało zapamiętane.


Obróbka

2

Porady z serii “nie wykrzywiaj horyzontu” pochodzą z zeszłego stulecia. A wykrzywiaj, na zdrowie! Tylko nie zapomnij go wyrównać w czasie obróbki. Aplikacje na smartfona takie jak VSCO, Snapseed, Lightroom i FaceTune są po prostu niezbędne w XXI wieku. Może je opanować nawet pięciolatek, a rezultat za każdym razem przewyższa oczekiwania.

Przeczytaj trochę instrukcji dotyczących tego jak posługiwać się podobnymi aplikacjami i nigdy więcej nie publikuj zdjęć bez obróbki – w sieciach społecznościowych tak nie wypada.


Przygotuj się wcześniej

3

Nawet najlepsza improwizacja to wcześniejsze przygotowania w domu. Potrenuj pozowanie i miny, odkryj z której strony najlepiej się prezentujesz, odkryj w jakiej pozie najlepiej wyglądasz i jak skomponować zdjęcie.

Takie przygotowanie pomoże skomponować dobre ujęcie i zrobić jak najwięcej udanych fotek. Przejrzyj także zdjęcia w potrzebnej Ci geolokalizacji na Instagramie aby się zainspirować, a także sprawdzić które kadry są banalne - aby banalności uniknąć. Dowiedz się wcześniej z którego punktu można zobaczyć zachody i wschody słońca z najlepszej perspektywy.


Naucz się robić zdjęcia samemu sobie

4

Nawet jeśli podróżujesz w pojedynkę, to jeszcze nie powód żeby zalewać wszystkie kadry swoimi selfie albo odwrotnie, unikać bycia w kadrze. Można oczywiście poprosić o pomoc przechodniów, ale takie zdjęcie rzadko odpowiada oczekiwaniom. Ale nawet tutaj jest wyjście z sytuacji. Po prostu wykorzystuj podręczne przedmioty w charakterze statywu i fotografuj się z samowyzwalaczem.

Wybierz odpowiedni punkt, połóż aparat fotograficzny albo telefon na przykład na Twojej własnej torbie i ustaw obiektyw. W ten sposób możesz robić zdjęcia zarówno sobie, jak i większej grupie ludzi.


Wykorzystuj szkła, odbicia i załamania

5

Gdy siedzisz w pięknej kawiarni, zawsze jest pokusa żeby się sfotografować i powiedzieć wszystkim o Twoim sposobie spędzania czasu wolnego. Wszystko w porządku, ale zrozum punkt pierwszy - należy unikać banalności. Ile podobnych zdjęć ukazuje się każdego dnia na Twojej stronie i wielu innych? Ale możesz na przykład poprosić swojego znajomego, żeby wyszedł na zewnątrz i sfotografował Cię przez witrynę - efekt będzie od razu bardziej interesujący.

Siedzisz na plaży i masz okulary przeciwsłoneczne? Sfotografuj jak odbija się w nich morze. Znalazłeś kałużę? Zrób zdjęcie tego, co w niej widzisz. Niewielkie lustro z odbiciem atrakcji turystycznej także pomoże zróżnicować Twoje zdjęcia.


Słońce – wschody i zachody

6

Często najlepszym modelem do zdjęć jest właśnie słońce. Zapomnij o zasadzie “nie wolno fotografować pod światło”, która bezwzględnie obowiązywała w przypadku czarno-białych kadrów. Tylko popatrz jak pięknie słońce gra we włosach, jakie niewiarygodne odblaski pozostawia. Fotografowie zalecają robić zdjęcia w czasie wschodu albo zachodu słońca, kiedy światło jest miękkie. Gdy słońce jest w zenicie, lepiej robić zdjęcia w cieniu.


Kto rano wstaje, ten ma piękne zdjęcia

7

Jeśli przyjechałeś do turystycznej miejscowości, a na ulicach są tłumy ludzi – jest rozwiązanie. Po prostu wstań o świcie i idź prosto na fotograficzny spacer. Twój poranny zryw zostanie wynagrodzony ilością polubień w sieciach społecznościowych.

Życzymy pięknych fotografii!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów