Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
28.02.191175

Jak łatwo spakować swój bagaż – Poradnik Busfor.pl

Poradnik pakowania Busfor

Bilety zakupione, noclegi zarezerwowane – od pełnej gotowości do wyjazdu dzieli cię jedynie pusta walizka, w którą trzeba się spakować. Często okazuje się, że ten element przygotowań stanowi największe wyzwanie, ponieważ w zależności od typu wyjazdu i środka lokomocji, zawartość bagażu będzie zasadniczo się różnić. Tymczasem bez dobrze spakowanej walizki czy plecaka, wakacje mogą przybrać niespodziewany obrót – bywa, że podręczna apteczka czy przeciwdeszczowa peleryna okazują się niezbędne, a posiadanie ich w zanadrzu oszczędza stresu i błądzenia w nieznanym miejscu.

Jak ułatwić sobie pakowanie jeszcze przed jego rozpoczęciem? Wystarczy – także w oparciu o poniższy artykuł - sporządzić listę potrzebnych rzeczy, a następnie sukcesywnie wykreślać zapakowane elementy, by kończąc, mieć pewność, że wszystko znalazło się w walizce czy plecaku. Spisując zestaw rzeczy, pamiętaj nie tylko o niezbędnych dla zdrowia i bezpieczeństwa przedmiotach, ale i tych, które umilają czas podczas podróży busem czy samolotem i gwarantują udany, urozmaicony wyjazd. Poniżej znajdziesz informacje, które ułatwią skonstruowanie listy, wskazując niezbędnik dla każdego typu podróży. Dowiesz się również, jak spakować jak najwięcej, wykorzystując minimalną ilość miejsca, a także – jak chronić swój bagaż.

Spis treści:

Efektywne pakowanie przed wyjazdem

Jak dostosować pakowanie do typu wyjazdu?

Weekendowy city-break: Popularny zwłaszcza wśród Europejczyków sposób na niestandardowe spędzenie weekendu, czyli city-break, nie wymaga wypełnionego po brzegi bagażu, jednak pakowanie się na taki wyjazd może – wbrew pozorom – nastręczyć sporo kłopotów. Ze względu na limity i krótki czas trwania tego typu wypadu, podróżujący zazwyczaj próbują ograniczyć bagaż do minimum, zabierając ze sobą małe plecaki czy torby. Warto jednak zaopatrzyć się w nieco większą walizkę, z której swobodnie wyciągniemy potrzebne nam rzeczy, co, oprócz usprawnienia kontroli na lotnisku, pozwoli przywieźć ze sobą pamiątki. Z kolei przewożenie kosmetyków w buteleczkach 100 ml sprawdzi się nie tylko przy okazji lotu, ale również w przypadku autobusu, ze względu na ich praktyczność i niewielką objętość.

Tygodniowa wycieczka: Jak się spakować na tydzień, by w podróży niczego nam nie zabrakło? W przypadku dłuższej wycieczki, zabranie walizki czy dużego turystycznego plecaka będzie nieuniknione. Z tego względu warto rozdzielić rzeczy na mniej i bardziej potrzebne, a następnie rozdysponować je w większym bagażu i podręcznej torbie czy plecaku. W przypadku aktywnych czy miejskich wycieczek, jako podręczny bagaż sprawdzi się zwłaszcza nerka, która ułatwia trzymanie gotówki i najważniejszych dokumentów przy sobie, uniemożliwiając kieszonkowcom dokonanie kradzieży.

Dłuższa podróż: Doświadczeni podróżnicy zwykli mówić, że na miesięczny wyjazd pakują się jak na tygodniowy, a na półroczny – jak na miesięczny. Szczególnie w przypadku, gdy podróż wiąże się ze zmianami środków transportu i różnicami klimatycznymi, istotne jest jak najefektywniejsze przygotowanie bagażu i rekonesans przydatności poszczególnych przedmiotów. W przypadku dłuższej podróży ważne jest zwłaszcza uwzględnienie różnych warunków pogodowych, i, co za tym idzie, spakowanie ciepłych, ale też przewiewnych ubrań. By oszczędzić miejsce, zajmowane przez grube swetry, można zastąpić je mniejszą objętościowo odzieżą termiczną.

Rozdzielenie bagażu w przypadku dłuższej podróży będzie konieczne z uwagi na wygodę. Dokumenty – paszport, potwierdzenie ubezpieczenia, bilety – przechowywane w podręcznej torbie, najlepiej umieścić w wodoszczelnym przezroczystym pokrowcu. Przewożąc laptop czy inną elektronikę, najlepiej umieścić go również w bagażu podręcznym, z uwagi na fakt, że matryce komputerów i tabletów mogą ulec pęknięciu nawet przy lekkim obciążeniu.

Backpacking: Backpackerzy, plecakowicze – tę grupę podróżników od innych turystów odróżnia fakt, że większość czasu spędzają ze sporym ciężarem na plecach. I choć często z takim sposobem podróżowania wiąże się często biwakowanie czy autostop, nie znaczy to, że plecak powinien być wypełniony po brzegi. Wręcz przeciwnie, dla backpackera szczególnie ważny jest minimalizm. Oprócz tego, podstawą jest wybór dobrego plecaka, który zapewni komfort podczas intensywnych podróży. Pas biodrowy, ruchomy stelaż i obecność przynajmniej dwóch komór dostępu to elementy, na które obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie. Oprócz śpiwora i termosu, backpakerowi w bagażu przyda się również szybkoschnący ręcznik z mikrofibry i butelka z filtrem.


Rodzaj bagażu a środek lokomocji

Jak dostosować pakowanie do środka lokomocji?

Bus: Podróże busem zazwyczaj trwają nieco dłużej niż samolotowe, ale ich niewątpliwą zaletą jest mniejsza ilość ograniczeń narzucana na pasażerów w kwestii przewożonego bagażu. Wybierając autokar, nie musisz się również martwić o pojemność płynów, które bierzesz ze sobą. Jeśli planujesz przygody w terenie, ten środek lokomocji będzie dobrym wyborem, bo do busa możesz zabrać ze sobą scyzoryk, butlę gazową czy namiot.

Podczas długiej autokarowej podróży przydadzą ci się chusteczki higieniczne, żel antybakteryjny i powerbank, który zasili twoje sprzęty elektroniczne w razie braku gniazdek. Ważne również jest zaopatrzenie się w solidny pokrowiec na laptop czy tablet – w innym wypadku przejazd wyboistą drogą może skutkować uszkodzeniem sprzętu.

Samolot: Pasażerowie wybierający podróż samolotem powinni dostosować bagaż do wymogów danej linii lotniczej. Warto pamiętać, że z końcem 2018 roku Ryanair i WizzAir zmieniły politykę bagażową – nieodpłatnie na pokład pasażerowie mogą wnieść tylko małą torbę, a w przypadku walizki do 10 kg konieczne jest wykupienie Priority (wykaz limitów bagażu dla najpopularniejszych linii znajdziesz tutaj). W przypadku podróży samolotowej trzeba pamiętać o zważeniu bagażu przed lotem..

Jak spakować się do samolotu, by nie mieć problemu podczas procedur kontrolnych? Warto pamiętać, że przedmiotów takich jak korkociąg, nożyczki czy materiały łatwopalne (jak choćby antyperspirant) nie wniesiemy na pokład. Dobrą inwestycją może okazać się kosmetyczka z przezroczystego plastiku, pozwalająca uniknąć wypakowywania poszczególnych płynów podczas kontroli bezpieczeństwa.

Samochód: Pakując się w samochodową podróż, dysponujemy największą swobodą. Ważne jest jednak, by korzystając z niej, kierować się zdrowym rozsądkiem i nie wypełnić bagażnika stertą niepotrzebnych przedmiotów. Podstawą w samochodowej podróży jest oczywiście mapa – i to ta tradycyjna, drukowana na papierze, którą posłużyć można będzie się w razie awarii czy wyładowania sprzętów elektronicznych. GPS również stanowi nieocenioną pomoc dla kierowców, ale zdarza się, że na mniej uczęszczanych trasach zawodzi – dlatego warto mieć w zanadrzu mapę papierową. I w przypadku samochodowej podróży, zwłaszcza tej na dłuższy dystans, powerbanki mogą okazać się bardzo przydatne. A dla utrzymania energii za kółkiem, warto zaopatrzyć się w termos z gorącą kawą.


Co trzeba mieć ze sobą w bagażu

Obowiązkowo w bagażu

Zdrowie: Choć konieczność posiadania apteczki bywa przez podróżujących bagatelizowana, warto poświęcić dla niej trochę miejsca w bagażu, by wyruszyć w podróż bez psychicznego dyskomfortu. Bywa przecież, że apteczka ratuje nie tylko wakacje, ale nawet życie. Wśród jej podstawowych elementów, niezależnych od kierunku, który obieramy, czy typu wypoczynku, znajdują się leki przeciwgorączkowe, rozkurczowe, środki przeciwbiegunkowe i płyn antyseptyczny oraz plastry czy bandaże. W przypadku podróży do krajów tropikalnych, oprócz szczepień, podróżni powinni rozważyć zaopatrzenie się w środki przeciw insektom i – jeśli na danym obszarze występuje ryzyko malarii – lek Malarone. Z kolei w razie wystąpienia poparzeń słonecznych, warto mieć ze sobą żel chłodzący.

Sytuacje kryzysowe: Choć zazwyczaj wolimy się nad tym nie zastanawiać, urlop wiąże się również z ryzykiem sytuacji kryzysowych. Oprócz wykupienia ubezpieczenia, również pakowanie może pomóc nam się na nie przygotować. Warto mieć przy sobie latarkę, wspomniane powerbanki, a także notes z najważniejszymi telefonami kontaktowymi, w którym spisywać można również adresy, pod które się wybieramy.

Higiena: Niepozornym przedmiotem, który w podróży przydaje się jak żaden inny, jest żel antybakteryjny. Oprócz niego, warto zabrać ze sobą zapas chusteczek higienicznych i suchy szampon, który zdziała cuda w sytuacji ograniczonego dostępu do kąpieli. Na pokład samolotu możesz wnieść małe nożyczki (ostrza do 6 cm) i obcinacz do paznokci. Nie zabierzesz natomiast dezodorantu w aerozolu, który trzeba zastąpić kosmetykiem w kulce. Szampony i żele do kąpieli możesz przelać do buteleczek 100 ml (online można kupić również ich silikonowe, wygodniejsze w użyciu zamienniki), bądź nabyć w drogerii mini kosmetyki (co jednak wiąże się z mniejszą rozpiętością wyboru)

Bezpieczeństwo: Nie sposób w pełni zabezpieczyć się przed kradzieżą, jednak istnieje kilka trików, które pozwolą zredukować taką możliwość. Po pierwsze – wybierając się w zatłoczone miejsca, najlepiej zabrać ze sobą torbę lub nerkę, które łatwiej kontrolować niż plecak. Po drugie – dobrze sprawdzi się też rozdzielenie gotówki, której część można trzymać w portfelu, a pozostałe banknoty – w innym bezpiecznym miejscu (poszukującym nietypowych kryjówek polecamy ten materiał).

Posiadanie służącego do samoobrony gazu pieprzowego, w Polsce całkowicie legalne, w niektórych krajach Europy i świata jest zabronione prawnie bądź dozwolone jedynie za specjalnym pozwoleniem (szczegółowa rozpiska tutaj).

Dokumenty: Dobrym pomysłem będzie zakup plastikowego pokrowca, do którego spakować można wydruk ubezpieczenia, skany dowodu osobistego i bilety. Nawet w przypadku podróży w obrębie strefy Schengen, warto mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty, ale również paszport. Dysponując dwoma dokumentami tożsamości, w przypadku zgubienia jednego z nich, nie będziesz zależny od ambasady, która zarządza wyrobienie nowego dowodu.

Podróżując do kraju poza UE, należy pamiętać o sprawdzeniu funkcjonujących tam przepisów paszportowych – niektóre państwa wymagają paszportu ważnego jeszcze co najmniej 6 miesięcy, podczas gdy inne tylko 3.

Ochrona bagażu w podróży

Ochrona bagażu

Samolot: W przypadku bagażu rejestrowanego ważne jest, by pojawić się na lotnisku z wyprzedzeniem i odprawić go na bramce. Kwit potwierdzający odprawę należy koniecznie zachować – stanowi on podstawę odszkodowania w razie zagubienia czy uszkodzenia bagażu. Warto opatrzyć walizkę przywieszką z danymi teleadresowymi, która będzie pomocna w razie ewentualnej pomyłki przy odbiorze bagażu. Możesz również okleić go zabezpieczającą folią lub taśmą.

Bus: Ze względu na umiejscowienie schowka w autokarach i niejednorodny stan europejskich dróg, bagaż jest podczas takiej podróży szczególnie narażony na wszelkie uszczerbki. Warto więc zadbać o zabezpieczenie go folią ochronną i usunięcie z niego wszystkich przedmiotów, które łatwo ulegają uszkodzeniu, jak laptopy, tablety i telefony, a także płynów.

Czynniki atmosferyczne: Najważniejszy w przypadku ochrony przed deszczem czy śniegiem będzie etap zakupu walizki – warto zadbać, by materiał, którym jest obita, nie przepuszczał wody. Backpackerzy, których bagaż jest szczególnie narażony na czynniki atmosferyczne, powinni zaopatrzyć się w wodoszczelne, najlepiej odblaskowe pokrowce na plecaki, dostępne w sklepach sportowych w cenie kilkunastu złotych.

Techniki redukcji bagażu

Akcja-eliminacja: Najważniejsze przykazanie pakowania brzmi: ,,Pozbądź się, czego tylko możesz”. W imię tej zasady, zamiast pięciu par spodni, zabierz ze sobą dwie, które sprawdzą się w najróżniejszych warunkach klimatycznych, a w miejsce grubej kurtki czy swetra, zabierz cieńszą odzież, odpowiednią na wyższe i niższe temperatury, którą można nosić warstwowo. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce na inne, ważniejsze dla zdrowia i bezpieczeństwa przedmioty.

Redukcja rozmiaru: Dobrym sposobem na zmniejszenie miejsca zajmowanego przez ubrania jest zapakowanie ich w specjalne worki próżniowe, zwane też czasami organizerami, które, oprócz redukcji objętości, chronią ubrania przed czynnikami zewnętrznymi i utrzymują świeży zapach, jednocześnie pozwalając utrzymać porządek w walizce. Oprócz tego warto zmienić buteleczki kosmetyków na mniejsze i wyjąć listki leków i inne przedmioty z opakowań.

Nietypowe patenty: W sieci roi się od technik efektywnego pakowania, pozwalających zaoszczędzić sporo miejsca w walizce. Jednym z nich jest zwijanie zestawów ubraniowych, redukujących ich objętość (przykład tutaj) Backpackerzy przestrzegają, że każdą wolną przestrzeń należy wykorzystać – nawet w butach, do których schować można choćby skarpetki, czy wewnątrz pokrowca śpiwora.

Podsumowanie

Będąc świadomym, czego dokładnie potrzebujesz, sporządź listę – pominięcie tego etapu pakowania jest najczęściej popełnianym błędem. Brak listy skutkuje przede wszystkim chaosem – często nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich elementów, które wylądowały już na dnie walizki. Przy pakowaniu warto mieć również na uwadze, jak często używamy danych rzeczy, i do tego czynnika dostosować kolejność umieszczania rzeczy w bagażu. I, rzecz jasna, nie należy zapominać o przyjemnościach; w plecaku zawsze powinno znaleźć się miejsce dla dobrej książki, słuchawek czy ulubionych przekąsek.

Udanych podróży z małym bagażem!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów