Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
23.03.18230

Bezpieczeństwo w podróży

1

Jak nie stracić portfela i co robić w miejscach, gdzie są tłumy ludzi? Porady dotyczące bezpieczeństwa przydadzą się zawsze.

Przygotowania

Jeszcze przed podróżą dowiedz się czegoś więcej o kraju, do którego jedziesz. Dotyczy to nie tylko lokalnych atrakcji i hoteli, ale także niebezpiecznych lub mniej bezpiecznych okolic, kursów wymiany walut, jakości wody i jedzenia, możliwości zachorowań itp. Taka informacja pomoże odpowiednio zaplanować podróż.

1

Jeśli jedziesz w jakieś egzotyczne miejsce, sprawdź jakie szczepienia warto zrobić wcześniej. I zaszczep się.

2

Pieniądze i dokumenty

Przed odjazdem zrób kopie i skany wszystkich dokumentów. Skany wyślij na pocztę elektroniczną, a kopie odłóż w kilku miejscach, na wypadek gdyby na przykład ukradziono Ci dokumenty.

3

Nie bierz ze sobą zbyt wiele gotówki, zwłaszcza w jednym portfelu. Lepiej zawsze płacić kartą bankową - w ostateczności jeżeli ją ukradną, zawsze możesz zadzwonić do banku i ją zablokować. Warto również sprawdzić zawczasu numer kontaktowy do banku na wypadek gdyby nie było zasięgu internetu.

4

Nie wymieniaj pieniędzy u miejscowych, lepiej trochę przepłacić w oficjalnych kantorach niż otrzymać fałszywe pieniądze.

5

Noc nie jest najlepszym czasem na przechadzki a mieście, a skraj miasta i uboższe rejony w większości krajów lepiej odwiedzać za dnia.

6

Jedzenie

Jakość jedzenia to szczególnie kontrowersyjna kwestia w wielu krajach Azji i Afryki. Brak kontroli sanitarnej i wykorzystywanie brudnych lub przeterminowanych produktów to niebezpieczne praktyki, na które narażeni są podróżnicy. Tym bardziej, że będziesz raczej klientem “jednorazowym” i raczej nie wrócisz w to samo miejsce. Dlatego najlepiej zjedz tam, gdzie jada wielu lokalnych mieszkańców.

7

Wszystkie produkty które jesz w egzotycznych krajach powinny zostać poddane termicznej obróbce i być bez skórki. Najlepiej, jeżeli mogą zostać przygotowane przy Tobie. Nawet jeśli dbasz o figurę, to lepiej kupić tłusty kawałek pieczywa z dodatkami, który został przygotowany przy Tobie niż świeżą sałatę i warzywa, które być może były myte w wodzie złej jakości albo nie były myte w ogóle.

8

Woda to oddzielna historia. Właśnie w niej może być mnóstwo bakterii i przez nią pasożyty mogą przedostawać się na owoce. Wodę trzeba kupować wyłącznie butelkowaną (a zanim się napijesz, sprawdź, czy była właściwie zakręcona, dlatego, że ktoś mógł po prostu nalać wody do starej butelki). Lepiej odmówić sobie także napojów z lodem, może być po prostu zamrożoną wodą z kranu. Nawet zęby lepiej myć korzystając z wody butelkowanej.

9

Nigdy nie jedz tam, gdzie nie ma dostępu do toalety i dostępu do bieżącej wody. Oprócz oczywistych niedogodności, można narazić się na o wiele poważniejsze problemy - naczynia w takich miejscach nie są myte, a w najlepszym wypadku wycierane albo myte w wiadrze, w którym wody używa się przez cały dzień. Samemu też zawsze lepiej umyć ręce przed jedzeniem.

10

Zachowanie w tłumie

Każde miejsce, w którym masowo są ludzie jest zawsze potencjalnie miejscem, w którym może się wydarzyć jakaś nieprzewidziana sytuacja. Dlatego zanim oderwiesz się od jakiejkolwiek grupki albo zanim zaczniesz degustować wino na jarmarku, najlepiej zorientuj się gdzie jest najbliższe wyjście i jak można opuścić dane miejsce w wypadku gdyby coś się wydarzyło.

Pamiętaj, że przy ataku terrorystycznym i porwaniu zakładników można się uratować głównie w ciągu pierwszych kilku minut - dlatego tak ważne jest żeby wiedzieć, gdzie uciekać. Ustal też ze swoimi towarzyszami wycieczki gdzie w razie czego się spotkacie, jeżeli nagle stracicie kontakt.

11

Jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji (na przykład wybuchnie panika w zamkniętym pomieszczeniu), staraj się twardo stać na nogach i w żadnym wypadku nie padaj na podłogę, bo możesz zostać zdeptany. Jeśli upadłeś, chroń głowę i staraj się podnieść jak można najszybciej. Jeśli niesie Cię tłum, wyrzuć parasol, zdejmij szalik, wyjmij ręce z kieszeni i ochraniaj przede wszystkim klatkę piersiową.

12

Życzymy bezpiecznych i przyjemnych podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów