Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
06.06.17633

Jak uchronić przed hakerami w podróży?

Jeśli masz kartę bankomatową albo SIM, ta informacja jest dla Ciebie. Właśnie bedąc w drodze zdarza się nam często nimi posługiwać. Pokażemy Ci 4 proste sposoby ochrony przed informatycznymi oszustami podczas podróży.

Staraj się nie podłączać do sieci Wi-Fi w miejscach publicznych

1

Jak dochodzi do przekrętu

Jeśli posługujesz się internetem w kawiarni, centrum handlowym albo na dworcu, narażasz bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Brytyjski kanał telewizyjny Channel 5 przeprowadził w tym roku eksperyment, żeby pokazać jak łatwo hakerzy mogą otrzymać informacje ze smartfona. W trakcie śledztwa ekspert Jason Hart posługiwał się urządzeniem, które przełączało telefony ludzi w kawiarni, podłączonych do niezabezpieczonej sieci, do jego podręcznego punktu dostępu. Jednocześnie użytkownicy nie byli w stanie odnotować podłączenia, którym posługują się hakerzy aby otrzymać wszystkie hasła, dostęp do poczty elektronicznej i inne dane.

Jak się zabezpieczyć?

Staraj się nie posługiwać pracowniczym komputerem w miejscach publicznych, w końcu firmowe informacje najbardziej interesują oszustów. W miarę możliwości nie dokonuj żadnych ważnych operacji internetowych w kawiarni albo poczytaj o technologii bezpiecznej wymiany informacji.

Zabezpiecz swoje urządzenia

2

Jak dochodzi do przekrętu

Ten sposób oszustwa nazywa się “skimming”. W odległości 15cm oszuści mogą otrzymać informację z karty bankowej przy pomocy czytnika RFID. To może być przyrząd wbudowany w bankomat albo urządzenie na smartfonie. Otrzymane z karty dane są ładowane na specjalne urządzenie, które wytwarza duplikat karty.

Jak się zabezpieczyć?

Zanim włożysz kartę do bankomatu, dokładnie go obejrzyj. Szukaj podejrzanych oznak. Na ogół może być to skimmer (urządzenie do czytania danych) i fałszywa klawiatura. I jedno, i drugie na ogół jest mocowane w pośpiechu i na kilka godzin (na wypadek inspekcji banku). Dlatego skimmer i wypukła albo odróżniająca się kolorem klawiatura będą widoczne. Jeśli zobaczyłeś coś podobnego, poinformuj pracowników banku i nie wkładaj karty bankomatowej.

Ostrożnie posługuj się publicznymi komputerami

3

Jak dochodzi do przekrętu

Kiedy wyszukiwarka publicznego komputera podstępnie proponuje zapisanie wprowadzonego loginu i hasła, przypadkiem możesz nacisnąć “tak”. Na to liczy wielu hakerów.

Jak się zabezpieczyć?

Jeśli takie zjawisko jak publiczny komputer wciąż jeszcze gdzieś istnieje - staraj się nim nie posługiwać. W dowolnym wypadku, nie zapisuj loginu i hasła i zostaw haczyk w polu “nie mój komputer” wszędzie, gdzie to możliwe. Taki nawyk ochroni bezpieczeństwo Twoich informacji. Można jeszcze posługiwać się trybem incognito (Ctrl+Shift+N) w wyszukiwarce, wtedy żadne z wyżej wymienionych danych nie zapisze się, nawet jeśli zapomnisz o wszystkich pozostałych zasadach bezpieczeństwa.

Nie zamieszczaj swoich zdjęć z podróży w sieciach społecznościowych dopóki jesteś na urlopie

4

Jak dochodzi do przekrętu

Ten rodzaj oszustwa jest nie tyle informatyczny, co logiczny. Jeśli ładujesz zdjęcia z podróży przebywając w innym państwie, oznacza to, że Twój dom został bez opieki. To zielone światło dla złodziei. W pogoni za polubieniami można łatwo stracić dobytek zgromadzony z wielkim trudem.

Jak się zabezpieczyć?

Zostaw telefon i aparat fotograficzny w spokoju i ciesz się urlopem :) Po powrocie będziesz mieć wiele czasu żeby pokazać zdjęcia znajomym.

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów