Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
17.07.191538

Poznaj Podkarpacie! 5 urokliwych miast i miasteczek

Podkarpcie

Polska to kraj niezwykle obfitujący w różnorodne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Na jego południowo-wschodnich krańcach znajduje się niezwykle urokliwe woj. podkarpackie, słynące przede wszystkim z Bieszczad, jeziora Solińskiego oraz swojej stolicy – Rzeszowa. Pamiętaj, że do 21 lipca obowiązuje rabat na -10% na wszystkie bilety kupione do tego dnia! Wystarczy, że podczas zakupu biletu wprowadzisz poniższy kod i będziesz mógł cieszyć się rabatem na dowolny przejazd :).

yrt7-ugu6-ag42

1. Przemyśl

Przemyśl

Położony u podnóża Karpat i sąsiadujący z granicą polsko-ukraińską Przemyśl, to jedno z najstarszych polskich miast, pełne zabytków, wiekowych kościołów i innych pamiątek burzliwej, wielowiekowej historii. Największe atrakcje tego miasta to XIV-wieczny Zamek Kazimierzowski, znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym oraz Forty Twierdzy Przemyśl, których szlakiem warto wybrać się na spacer. Przemyśl to również miasto wyjątkowo obfitujące w zabytki architektury sakralnej - świątynie różnych wyznań i kultur, których przedstawiciele niegdyś zamieszkiwali ziemię przemyską. Będąc w tym mieście warto odwiedzić nietypowe Muzeum Dzwonów i Fajek, spróbować regionalnej kuchni (m.in. ziemniaczanych gołąbków) oraz złapać za nos dzielnego wojaka Szwejka na przemyskim rynku;)


2. Jarosław

Jaroslaw

Położony nad Sanem Jarosław, to małe, ale wyjątkowo interesujące miasto o interesującej historii i ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach. Spacerując uliczkami miasta podziwiać można m.in. słynne kamienice jarosławskie, spośród których najważniejszą jest kamienica Orsettich, uważana za jedną z najpiękniejszych w całym kraju! Obecnie, znajduje się tam muzeum przypominające kulturę mieszczańską i historię miasta. Jarosław to również imponujący Ratusz Miejski, Klasztor Benedyktynek, Cerkiew oraz udostępnione turystom do zwiedzania miejskie podziemia.


3. Sanok

Sanok

Położone w dolinie Sanu miasto Sanok to niegdysiejszy gród warowny na polsko-ruskim pograniczu. Dziś, jest to miasto, w którym zachwycać się można zabytkami architektury żyjących tu na przestrzeni wieków ludów. Do największych atrakcji Sanoka należy Zamek Królewski, w którym mieści się obecnie Muzeum Historyczne oraz starówka i miejski rynek. Jak przystało na region Podkarpacia, nie będą się w tym mieście nudzić miłośnicy zabytkowej architektury sakralnej. Co ciekawe, w Sanoku urodził się wybitny współczesny artysta – Zdzisław Beksiński, który przekazał miastu kilka tysięcy swoich prac (można podziwiać je w osobnym pomieszczeniu wspomnianego muzeum). U podnóża Białej Góry znajduje się natomiast prawdziwa perełka – największy w Polsce skansen stanowiący Muzeum Budownictwa Ludowego. Sanok jest również miejscem, w którym skosztujemy regionalnej, podkarpackiej kuchni, m.in. proziaków i zalewajki.


4. Jasło

Jaslo

Jasło to niewielkie, malownicze, podkarpackie miasteczko, które w trakcie wojny uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Obecnie odzyskało swój dawny blask i stanowi bardzo ciekawy przystanek w podróży po regionie Podkarpcia. W Sanoku podziwiać można m.in. neogotycki, otoczony parkiem pałac Sroczyńskich oraz miejski rynek i okoliczne, zabytkowe kamienice i zabytki sakralne. Jednym z ciekawszych miejsc, nie tylko dla miłośników geologii są również Jasielskie Skałki. Co ciekawe, miasto określane jest jako „stolica wina”, co znajduje wyraz w okolicznych, otwartych do zwiedzania dla turystów, winnicach. Warto podkreślić lokalnym winem smak tradycyjnych, galicyjskich potraw, takich jak: prozioki, żur z grzybami czy różne odmiany pierogów, placków ziemniaczanych i gołąbków.


5. Krosno

Krosno

Krosno to największe (po Rzeszowie) miasto województwa podkarpackiego. Ze względu na podobieństwo krośnieńskiego rynku do tego w Krakowie, nazywane jest „małym Krakowem”. Spacerując po mieście podziwiać można średniowieczne kościoły, zabytkowe kamienice, Pałac Biskupi (z Muzeum Regionalnym i największą kolekcją lamp naftowych w Europie) oraz Urban, czyli jeden z największych dzwonów w kraju.

Na szczególną uwagę zasługują malownicze okolice miasta, m.in. Czarnorzęcki Obszar Chronionego Krajobrazu z legendarnym rezerwatem skalnym Prządki i klimatycznym zamkiem „Kamieniec” w Odrzykoniu. Okolice Krosna oferują również idealne warunki do relaksu, czemu służą uzdrowiska: Iwonicz-Zdrój oraz Rymanów-Zdrój oraz możliwość zwiedzenia Muzeum Marii Konopnickiej w pobliskim Żarnowcu.


Województwo Podkarpackie ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji! Zarówno historycznych, kulinarnych, jak również tych związanych z wypoczynkiem na łonie natury. Warto dać szansę Podkarpaciu i wybrać się tu na jeden z wakacyjnych weekendów. Gorąco do tego zachęcamy!

Życzymy udanego zwiedzania!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów