Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
01.11.181155

12 porad dla podróżujących ze zwierzętami

1

Podróżowanie z ukochanym zwierzakiem? Nikt nie powiedział, że tp niemożliwe, choć z pewnością oznacza dodatkową odpowiedzialność. Są w życiu sytuacje, kiedy swojego ulubieńca nie da się zostawić w domu lub nikt nie może się nim zająć. Najważniejsze jest to, żeby przede wszystkim szanować potrzeby żywego stworzenia, które mamy pod opieką i ewentualnie pogodzić się z tym, że niektóre zwierzęta podróży nie lubią, nie polubią i należy wówczas maksymalnie zminimalizować ich stres. Jeżeli jednak zdecydowałeś, że możecie lub musicie wyruszyć razem w podróż, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Wyjazd za granicę – wymagania

1

Jeżeli wyjeżdżacie za granicę, koniecznie sprawdź jakie są wymagania dotyczące wwożenia oraz wywożenia zwierząt w określonym państwie i regulacje prawne między państwem wjazdu i wyjazdu. Czasami nawet jeżeli Twój zwierzak ma ważne szczepienia, to może się okazać, że na przykład potrzebujesz dodatkowego potwierdzenia od weterynarza lub ogólnego certyfikatu zdrowia wystawionego do 10 dni czy nawet na 24h przed podróżą. Lepiej to sprawdzić zawczasu, by uniknąć nieprzyjemności i stresu na przejściu granicznym.

Jazda próbna

2

Gdy wyjeżdżacie wspólnie po raz pierwszy, warto zabrać zwierzaka na krótką jazdę próbną samochodem czy autobusem żeby sprawdzić jak znosi podróż. Jeżeli niezbyt dobrze, porozmawiaj z weterynarzem o lekach, które można mu podać na drogę. Leki powinny pomóc w uspokojeniu pupila, a także pomóc mu przespać trudny i stresujący czas.


Ulubione gadżety

3

Włóż do transportera ulubiony kocyk, zabawkę lub inną rzecz która dobrze kojarzy się Twojemu podopiecznemu tak, żeby zwierzak czuł się trochę bardziej przytulnie i mniej obco. Jeżeli podróżujesz z kotem, możesz spryskać transporter od wewnątrz specjalnymi feromonami, które sprawią, że Twój ulubieniec poczuje się wewnątrz bardziej swojsko i bezpiecznie.

Kwestie toaletowe

4

Na wypadek problemów toaletowych, możesz zaopatrzyć kota w przenośną kuwetę albo położyć na dno transportera stary ręcznik czy szmatkę, do wyrzucenia po podróży. Jeżeli przytrafi się nieprzewidziana potrzeba fizjologiczna, lepiej wyrzucić ręcznik, niż dopuścić do przecieku czy zmuszać zwierzę do siedzenia na własnych odchodach (dostajemy gęsiej skórki na samą myśl o tym…). Niektóre transportery są sprytnie podzielone na dwa poziomy – na wyższym, “właściwym”, które ma dziurki, siedzi zwierzę, więc w razie czego mocz przedostaje się pod spód, do szczelnie zabezpieczonego pojemnika.


Microchip i obroża z danymi

5

Oprócz nowoczesnego microchipa, warto zaopatrzyć zwierzaka w tradycyjną obrożę z zawieszką z imieniem i przede wszystkim numerem telefonu właściciela (nie zapominając o numerze kierunkowym w wypadku podróży za granicę!). W przypadku zguby istnieje szansa, że jakaś dobra dusza zaopiekuje się naszym zwierzakiem i zadzwoni z informacją o jego lokalizacji.

Warunki przewozu zwierząt

6

Jeżeli nie jedziesz w podróż samochodem, tylko autobusem lub samolotem, koniecznie sprawdź czy przewoźnik lub linia lotnicza zgadza się na przewóz zwierzęcia i na jakich warunkach. Czasami będziesz musiał dokupić dodatkowy bilet, niektórzy przewoźnicy czy linie lotnicze mają także ścisłe wymagania dotyczące wagi i wielkości zwierzęcia, a także wielkości klatki w której będzie przewożone. Niektóre linie lotnicze akceptują wyłącznie psy, które pełnią rolę przewodników dla osób niewidomych.

Elektroniczna kopia dokumentów

7

Zawsze miej przy sobie elektroniczną kopię dokumentów swojego zwierzaka, na wypadek zguby, zniszczenia lub innego niefortunnego zdarzenia.

Nie pozostawiaj zwierzęcia samotnie

8

Mów do swojego pupila i nigdy nie zostawiaj go samego. Przebywanie w nieznanym środowisku dla wielu z nich bywa wystarczająco stresujące, a Twoja obecność jest gwarantem bezpieczeństwa.

Woda i przekąski

9

Koniecznie zabierz ze sobą przysmaki i wodę dla podopiecznego. Niektóre zwierzaki mogą być zbyt zestresowane żeby jeść albo pić, ale niech mają taką możliwość. Ostatecznie czy wyobrażasz sobie podróżowanie 6 godzin bez jedzenia i picia? No właśnie. Lepiej zabierz ze sobą sprawdzone przekąski, które Twój pupil już zna, żeby uniknąć nieprzewidzianych problemów żołądkowych.


Zakwaterowanie

10

Upewnij się, że miejsce zakwaterowania jest przyjazne zwierzętom. Nie każdy hostel, hotel czy gospodarz Airbnb zgodzi się na pobyt ze zwierzętami - nie tylko z obawy, że Twój ukochany Burek pogryzie kable czy kanapę, ale także ze względu na alergeny. Choć jesteśmy zdecydowanie przyjaźni zwierzętom, to należy zrozumieć taki punkt widzenia i aby uniknąć nieporozumień na miejscu dojazdu, warto sprawdzić zawczasu czy obecność zwierząt jest akceptowana.

Przyzwyczajenia zwierzęcia

11

Wybieraj kierunek podróży mądrze. Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony do życia na wsi albo przedmieściach, podróż do zatłoczonego, pełnego ludzi, samochodów i hałasu miasta może się okazać bardzo stresującym doświadczeniem. Oszczędź mu tego i mądrze dawkuj przeżycia.

Przerwy

12

Podczas długiego przejazdu nie tylko Ty potrzebujesz rozprostować nogi czy skorzystać z toalety, Twój zwierzak także. W miarę możliwości zabierz go na spacer nawet dookoła parkingu, daj jakąś smaczną przekąskę - niech ma trochę odpoczynku i relaksu zanim ruszycie dalej w drogę.

Pamiętaj, że ponosisz PEŁNĄ odpowiedzialność za swojego pupila. Twoim obowiązkiem jest nie tylko zagwarantowanie mu bezpieczeństwa. Również Twoi współpasażerowie nie powinni odczuwać nieprzyjemności w związku z tym, że na pokładzie przebywa czworonożny pasażer.

Życzymy mruczących i merdających ogonem podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów