Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
20.06.191030

5 górskich szlaków dla początkujących

Polskie góry

Czerwiec to wspaniały miesiąc ku temu, by spędzić aktywny czas na łonie natury. Słoneczna pogoda, piękne okoliczności przyrody, lekki wysiłek fizyczny, satysfakcja z osiągniętego celu – czy istnieje lepszy sposób na spędzenie aktywnego czasu w czerwcu niż górska wędrówka w gronie rodziny lub przyjaciół? W związku z nadchodzącym Dniem Kultury Fizycznej postanowiliśmy przygotować propozycję 5 górskich szlaków dla początkujących, tak aby wszyscy, również ci, którzy nie są jeszcze zaprawieni w wędrówkach po górach, mogli znaleźć coś dla siebie i spędzić miły czas. Ruszajmy zatem w drogę!

1. Rusinowa Polana - Tatry

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana to świetny pomysł dla wszystkich tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z wędrówkami po Tatrach. Jest to jedna z najbardziej urokliwych tatrzańskich tras, a przy okazji – jest bardzo łatwa, nie wymaga dużego wysiłku i idealnie nadaje się dla całej rodziny. Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu w Wierch Porońcu, gdzie bez problemu dotrzemy z Zakopanego. Szlakiem zielonym w ok. 45 minut dostaniemy się na Rusinową Polanę, gdzie możemy odpocząć i podziwiać piękne widoki. A jeśli jeszcze nam mało – możemy wybrać się na kolejną wędrówkę zielonym szlakiem na Gęsią Szyję, co powinno zająć nam ok. 40-50 minut. Jedną z atrakcji, na którą napotkamy po drodze jest Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.


2. Dwernik Kamień - Bieszczady

Dwernik Kamien

Czas na przepiękne Bieszczady! Jednym z najprostszych, a przy okazji bardzo przyjemnych dla oka szlaków górskich jest trasa na Dwernik Kamień, który mierzy zaledwie 1004 m. n.p.m. Wędrówke rozpoczynamy z Nasicznego. Trasa oznaczona czerwonym kolorem wiedzie przez piękne okoliczności przyrody – gęsty, bukowy las, po pokonaniu którego docieramy na szczyt, a naszym oczom ukazuje się piękna panorama na Połoninę Caryńską oraz Wetlińską. Trasa powinna zająć nam ok. 1,5 godziny. W drogę powrotną możemy wybrać się tym samym szlakiem lub zejść tzw. ścieżką przyrodniczą.


3. Skrzyczne – Beskid Śląsk

Beskid Ślaski

Wyruszamy w Beskidy! Podczas pobytu w Szczyrku bezwzględnie należy wybrać się na jeden ze szczytów Korony Gór Polski, czyli Skrzyczne (1257 m. n.p.m.) nawet jeśli nie jesteśmy zaprawionymi piechurami. Trasę rozpoczynamy niebieskim szlakiem z centrum Szczyrku. Już po kilkunastu minutach zacznie robić się dość stromo, jednak trasa sama w sobie jest bardzo łatwa. Po dotarciu na szczyt nagrodą za włożony w wędrówkę trud będzie widok na piękną panoramę Beskidów – Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz jezioro Żywieckie. Na wierzchołku góry znajduje się również schronisko, w którym będziemy mogli posilić się przed zejściem w dół. Wejście na Skrzyczne niebieskim szlakiem z centrum Szczyrku przez Halę Jaworzyna powinno zająć od 2,5 do 3 godzin.


4. Wysoka - Pieniny

Pieniny

Czas na Pieniny! Trasa na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (1050 m. n.p.m.) zajmie nam ok. 2 godzin, a długość trasy to prawie 4 kilometry. Jest to jeden z najbardziej urokliwych pienińskich szlaków, a przy okazji – idealnie nadaje się dla osób, mało doświadczonych w chodzeniu po górach. Wędrówkę rozpoczynamy w małej miejscowości Jaworki, położonej zaledwie 5 km od Szczawnicy. Czas spędzony na zielonym szlaku umilają nam polany, gęsta roślinność oraz piękne widoki. Mijamy rezerwat Wąwóz Homole oraz Dubantowską Dolinę. Na szczycie Wysokiej znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można bajeczny widok na Pieniny i Tatry.


5. Święty Krzyż – Góry Świętokrzyskie

Gory świętokrzyskie

Ciekawą alternatywą dla obleganych przez turystów Tatr są Góry Świętokrzyskie. Znajduje się tutaj Świętokrzyski Park Narodowy, a w nim niezwykle ciekawy i niewymagający wielkiego wysiłku szlak z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Trasa nazywana „drogą królewską” (polscy królowie pielgrzymowali tędy do relikwii Krzyża Świętego) obejmuje 2 kilometry. Wędrując niebieskim szlakiem zobaczymy stare formacje skalne, kamienny posąg pielgrzyma, kapliczki oraz cmentarz jeńców radzieckich. Na szczycie Łysej Góry (zwanej Świętym Krzyżem), poza pięknymi widokami czeka na nas pobenedyktyński klasztor oraz gołoborze – robiące ogromne wrażenie rumowisko skalne. Trasa z Nowej Słupi na szczyt nie powinna zająć nam dłużej niż 1,5 godziny marszu.


Powyższe trasy to idealny początek przygody z polskimi górami! Z jednej strony są mało wymagające, a z drugiej - gwarantują piękne widoki. Jeśli ktoś jeszcze się waha czy taka forma aktywnego wypoczynku jest dla niego, powinien bezwzględnie wybrać którąś z powyższych tras i samemu się przekonać. Ostrzegamy… to naprawdę wciąga!

Życzymy udanych wędrówek i pięknych widoków!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów