Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
17.05.191737

Tajemniczy Dolny Śląsk – miejsca, o których nie miałeś pojęcia!

Dolny Śląsk

Aby przekonać się o różnorodności regionu, wystarczy zboczyć nieco z głównego turystycznego szlaku i…być gotowym na liczne przystanki! Dolny Śląsk zaspokoi turystyczne aspiracje zarówno amatorów zabytków i historii, jak i tych, którzy preferują pomniki przyrody.

Dolina Baryczy

Dolina Baryczy

Zacznijmy na spokojnie, bo od naturalnej ostoi, oddalonej od Wrocławia zaledwie godzinę jazdy samochodem. Dolina Baryczy to wciąż teren nieodkryty, co sprawia, że stanowi idealne miejsce wypoczynku dla osób, poszukujących wytchnienia od wielkomiejskiego trybu życia. Park krajobrazowy w dorzeczu Baryczy to miejsce zamieszkania niezliczonej ilości gatunków ptaków, a karpie z Milickich Stawów słyną z najlepszego smaku nawet poza regionem.

Zamek Książ

Wałbrzych

Dolnośląskie miasto raczej nie cieszy się dobrą sławą, ale tym razem zupełnie poważnie przekonujemy: na Wałbrzych! Niegdyś świetnie prosperująca stolica węglowego przemysłu swego czasu faktycznie przeżywała ciężkie chwile, ale jej poprzemysłowy urok jest niezaprzeczalny. Ze względu na umiejscowienie pośród licznych wzgórz, Wałbrzych często spowija mgła, wzmagająca aurę tajemniczości, a jego największa atrakcja – - zjawiskowy zamek Książ, osnuta jest licznymi legendami, które w swoich książkach opisywała Joanna Bator, autorka bestsellerowego ,,Ciemno, prawie noc”. Warto wybrać się również do industrialnej Starej Kopalni i Palmiarni Wałbrzyskiej.


Görlitz

Görlitz

Wybierając się w podróż do naszych zachodnich sąsiadów, z łatwością natknąć można się na Zgorzelec – - typowe pograniczne miasto, pozbawione szczególnych cech charakterystycznych. Wystarczy jednak przekroczyć most, łączący granicę polsko - niemiecką na Nysie Łużyckiej, by znaleźć się w bajkowym Görlitz. Ocalone od wojennych bombardowań , Gorlitz zachwyca świetnie zachowanymi kamienicami i zabytkami, pozostając jednocześnie niewielkim miastem, w którym życie płynie dość leniwie. Spacerując po jego ulicach, wypatrujcie ekip filmowych – - w ostatnich latach miasto zyskało miano ,,Görliwood”. Zrealizowano w nim między innymi ,,Bękarty wojny” i ,,Grand Budapest Hotel”

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Krążąc po terenach przygranicznych, grzechem będzie odmówienie sobie odwiedzin w Parku Mużakowskim, oddalonym od Zgorzelca o zaledwie 30 kilometrów. Na imponującej przestrzeni 728 hektarów urządzono park w stylu angielskim, podzielony Nysą Łużycką. To efekt fascynacji niemieckiego księcia architekturą krajobrazu, który zachwyca nie tylko naturą, ale i zamkiem, rezydencjami i zagubionymi wśród bujnej roślinności mauzoleami. Jeśli w ciepły dzień macie ochotę na piknik połączony z intensywnym spacerem, nie znajdziecie bardziej malowniczego miejsca niż Park Mużakowski!

Góry Stołowe

Góry Stołowe

W Polsce istnieje wiele wyższych i bardziej ekscytujących pasm górskich – - jednak żadne nie zapewniają tak niezwykłych wrażeń estetycznych, jak Góry Stołowe. Spłaszczone szczyty nie są trudne do zdobycia, a niezwykłe formacje skalne miejscami przywodzą na myśl plemienne rzeźby. W pobliżu uzdrowiskowej Kudowy-Zdroju, która zachwyca przedwojennymi willami, traficie na mrożący krew w żyłach zabytek – - Kaplicę Czaszek. Tymczasem, w oddalonym o 40 minut jazdy Kłodzku, malowniczo umiejscowionej stolicy regionu, możecie zwiedzić zabytkową Starówkę z fragmentami murów obronnych. Podróż autobusowa po tych okolicach to prawdziwa przyjemność – - zwłaszcza późną wiosną. Drogi giną wśród łagodnych zboczy kotliny, co chwila odkrywając przed nami urokliwe wioski i zapierające dech w piersiach krajobrazy.


Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej zróżnicowanych naturalnie i kulturowo regionów w Polsce, a ilość zabytkowych zamków i pałacyków, na które natknąć można się w większości miast i miasteczek sprawia, że można z przyjemnością się w nim zagubić - także i na dłużej. Przy tak ogromnej ilości interesujących miejsc, warto jednak przygotować plan - podążając za naszymi poradami, poznacie całe spektrum jego bogactwa. Na naszej liście znalazły się mniej typowe atrakcje, ale pamiętajcie - dotąd nie mieliście okazji zwiedzić zwanego Perłą Dolnego Śląska Wrocławia, gorąco namawiamy do wizyty!

Udanej podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów