Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
11.05.191156

Nieznany Kraków – Praktyczny przewodnik Busfor

Kraków

Jeśli znasz już turystyczną stronę miasta i poszukujesz czegoś więcej, lub po prostu usiłujesz uniknąć zderzenia z masami innych podróżników, wystarczy nieco zboczyć z utartego szlaku. Podążając wytyczoną przez nas trasą, poznasz mniej znaną twarz Krakowa, który bywa cichy, nieodkryty i wciąż zaskakuje!

Plac Nowy

Fabryka Tytano

Miejsce, które dla mieszkańców Krakowa ma status centrum rozrywkowo - gastronomicznego, ze względu na umiejscowienie poza obrębem Starego Miasta, wciąż pozostaje nieodkryte przez turystów. A odkryć je warto - zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości może zniknąć z mapy miasta ze względu na plany stworzenia w tym miejscu kompleksu hotelowego. Fabryka Tytano przy ulicy Dolnych Młynów do niedawna pozostawała dziurą w tkance miasta - mieściły się tam niezagospodarowane ruiny fabryki papierosów. Teraz, po rewitalizacji kompleks przemysłowych budynków wypełniły różniące się wystrojem i konceptem bary i restauracje, a także kluby muzyczne i przestrzenie wystawowe. W Tytano bez trudu można spędzić cały dzień, próbując azjatyckich, francuskich czy polskich specjałów, pijąc lokalne piwa, a potem - biorąc udział w koncercie, czy imprezie klubowej.

Bagry

Bagry

Pytani o jezioro, Krakowiacy jako pierwszy zazwyczaj wymieniają Zakrzówek, jednak w niewiele większej odległości od centrum miasta znajduje się równie imponujący zbiornik wodny - znacznie większy, wyposażony w bogatą infrastrukturę i, przede wszystkim, darmowy. Bagry znajdują się w południowo - wschodniej części miasta, a najłatwiej dotrzeć w ich okolice, dojeżdżając SKM na stację Kraków Płaszów. Ze względu na przestrzeń i czystość wody, to idealne miejsce na grilla czy relaks w upalny dzień.

Kopiec Kościuszki


Las Wolski

To miejsce bez wątpienia można określić zielonymi płucami Krakowa. Las Wolski, rozpościerający się tuż za Błoniami Krakowskimi, a więc w niewielkiej odległości od centrum miasta, to przestrzeń pełna wzniesień, pozbawiona zgiełku, wraz z nadejściem wiosny wybuchająca zielenią. W centralnej części lasku znajduje się ZOO, cieszące się dużą popularnością pośród mieszkańców miasta; na zboczach spacerowicze mogą napotkać na liczne polany, a także wspiąć się na pobliski Kopiec Kościuszki, skąd rozpościera się wspaniała panorama na cały Kraków.

Nowa Huta

Nowa Huta

Wszyscy wiedzą, że Nowa Huta, niegdyś osobna jednostka miejska, a teraz część aglomeracji krakowskiej, to ewenement na skalę europejską, jednak turystom rzadko starcza czasu i chęci na zwiedzanie tej zbudowanej od podstaw dzielnicy. A szkoda - Nowa Huta jest pełna architektonicznych pereł modernizmu. W Nowohuckim Centrum Kultury, w którym co roku prezentowane są zdjęcia w ramach World Press Photo, znajdziecie stałą ekspozycję najsłynniejszych prac Zdzisława Beksińskiego. Warto zwiedzić również nieczynne już kino Światowid, gdzie szczególnie można odczuć na własnej skórze atmosferę minionych czasów.


Podgórze

Podgórze

Zrewitalizowany Kazimierz stał się sercem turystycznego Krakowa, co sprawiło, że coraz więcej mieszkańców postanawia go opuścić. Dokąd się udają? Zazwyczaj na Podgórze, które od Kazimierza dzieli jedynie Kładka Bernatka, znana z miłosnych kłódek i tańczących na wietrze posągów. Dzielnica, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się u stóp wzniesienia, a jeszcze przed wojną stanowiła osobne miasteczko, co można wywnioskować już po jej zabudowie - niższej niż w centrum, pełnej domów w podkarpackim stylu. Na Podgórzu znajdziecie gastronomiczne perły Krakowa, jak niepozorna Pizzeria 00, baskijskie Euskadi czy słynące ze słodkości Absurdalia, a także wspaniały park na wzgórzu i najbardziej domowe kino w Krakowie - Kikę, gdzie obejrzycie film, moszcząc się w pufach.


Alchemia

Kawiarenki

Kraków nie byłby tym samym miastem bez swoich kawiarni, które zachwycają eklektyzmem i niezobowiązującą atmosferą. Pierwsze kroki warto skierować do Cafe Szafe, gdzie powstawał film Wojciecha Smarzowskiego ,,Pod Mocnym Aniołem” - jak nazwa wskazuje, napijecie się tam kawy, siedząc…we wnętrzu garderoby. Kolejnym urzekającym miejscem jest pobliski Massolit, amerykańska księgarnio-kawiarnia, w której zabytkowych wnętrzach można poczuć klimat przedwojennego Krakowa. A będąc bliżej Rynku, nie zapomnijcie wstąpić do Nowej Prowincji, w której uwielbiała przesiadywać Wisława Szymborska - nigdzie nie serwują takiej czekolady z wiśniówką, jak tam!

Jak widać, Kraków ma do zaoferowania o wiele więcej, niż figurujące we wszystkich przewodnikach zabytki pokroju Kościoła Mariackiego, Sukiennic czy Wawelu. Podążając wytyczoną przez nas trasą, z pewnością nie wyjedziecie z Krakowa zawiedzeni!

Szerokiej drogi!


Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów