Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
17.07.171027

Jak podróżować za cudze pieniądze (i nie jako eskorta)

banner

Podróże są ważne i potrzebne wszystkim. Poszerzają horyzonty, przynoszą wrażenia, są sposobem na rozerwanie się, poznanie interesujących ludzi i po prostu nas uszczęśliwiają. Trudno spotkać człowieka, który nie chciałby podróżować więcej i częściej. Ale zazwyczaj na przeszkodzie stoją finanse.

Kiedy rzecz tyczy się podróży, wszyscy z niejasnych powodów wyobrażają sobie świąteczne nic nie robienie i telefoniczne zdjęcia atrakcji. Podobny sposób spędzania czasu faktycznie wymaga niemałych nakładów finansowych. Na szczęście istnieją alternatywne sposoby obejrzenia świata w całej jego różnorodności.

Załoga Busfor.pl przygotowała dla Ciebie trzy legalne sposoby podróżowania za cudze pieniądze.

Programy wolontariackie

1

Wolontariusze są potrzebni zawsze i wszędzie. Są niewybredni, pracują dla idei i przede wszystkim - ich trud nie musi zostać opłacony. Wydawałoby się, że zgłoszenie do bezpłatnej pracy nie powinno być trudne, ale żeby dostać się na interesujący projekt należy się postarać i często przejść specjalny konkurs. Jeśli jesteś młody, nie masz zobowiązań i lubisz przygody - to sposób dla Ciebie. W ten sposób można nie tylko objechać różne miasta i państwa, ale także zdobyć cenne doświadczenie dla swojego cv. Albo po prostu zająć się czymś interesującym i niezwykłym.

Warunki programów wolontariackich są bardzo różne. Zazwyczaj chętnym opłaca się mieszkanie i posiłki. Niekiedy zostają wydzielone kieszonkowe pieniądze i opłata za przejazd. Może nie będzie szykownie, ale zastanów się ile interesujących osób z całego świata możesz spotkać, jak będzie ciekawie i ile zapamiętasz! Z pewnością znacznie więcej, niż leżąc cały tydzień na plaży.

W większości wypadków od kandydata oczekują angielskiego na poziomie komunikatywnym, towarzyskości i niekiedy sprawności fizycznej lub gotowości do pracy fizycznej.

Poniżej znajdziecie kilka stron, na których można znaleźć programy wolontariackie:

 • helpstay.com

 • unv.org

 • europa.eu/youth/EU/voluntary-activities/european-voluntary-service_en

 • tcv.org.uk

 • conservationvolunteers.com.au

 • peacecorps.gov

 • the7interchange.com

Praca za jedzenie w innym państwie

2

Ten sposób bezpłatnego podróżowania jest podobny do poprzedniego, ale tutaj nie będziesz ratować przyrody ani troszczyć się o wymierające żółwie. Wszystko jest proste - należy pomagać w gospodarstwie domowym tym, którzy tego potrzebują. Oni, w zamian za to, zapewniają dach nad głową, jedzenie, kieszonkowe i jeśli się poszczęści, to zapłacą za przejazd.

Wymiana jest wzajemnie wygodna, ponieważ nie przyjdzie Ci pracować więcej niż sześć godzin dziennie, a cały pozostały czas można poświęcić zwiedzaniu lokalnych atrakcji i odpoczynku na rachunek gospodarza. Często nie trzeba się nawet martwić o jedzenie.

Praca na ogół jest związana z pomocą w gospodarstwie i pomocą przy zwierzętach domowych, choć niekiedy przyjdą jakieś “zlecenia” dodatkowe, na przykład nauczenie gospodarza kilku słów po polsku.

Oto kilka stron na których można znaleźć podobne możliwości:

 • workaway.info

 • helpx.net

 • wwoof.net

Nauka za granicą (także dla dorosłych)

3

To wariant dla tych, którzy nad pracę fizyczną przedkładają pracę umysłową. Istnieją setki, jeśli nie tysiące różnych grantów i stypendiów, pokrywających koszty nauki i życia na dowolnej uczelni świata. Programy wymiany dla studentów i doktorantów, studia magisterskie, szkoły letnie - wszystko to może być bardzo interesujące, potrzebne i absolutnie bezpłatne. Jeśli dobrze poszukać, można znaleźć także program albo grant, który zabezpieczy dostatnie życie w kraju Twoich marzeń podczas nauki. Aby otrzymać stypendium, należy się postarać, zebrać tony dokumentów, napisać list motywacyjny i wypełnić wszystkie kwestionariusze niezbędne do aplikacji. Ale gra jest warta świeczki. W końcu trudno o lepszy sposób spędzenia czasu niż nauka za granicą.

Tym bardziej, że format tego typu nauki może być bardzo różny - od letnich szkół na kilka tygodni do roku albo dwóch na studiach magisterskich. Przede wszystkim nie wolno się lenić i szukać najrozmaitszych wariantów. Dokumenty należy przygotować odpowiednio wcześniej, dlatego jeśli chcesz otrzymać grant na uczestnictwo w letniej szkole w 2017 albo rozpocząć naukę w kolejnym roku, czas najwyższy rozpocząć przygotowania.

Oto kilka źródeł studenckich grantów:

 • fulbright.org.ua

 • erasmusplus.org.ua

 • fastweb.com

 • summerschoolsineurope.eu

Życzymy pożytecznego spędzenia czasu w podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów