Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
09.08.181082

Ekologiczne lifehacki dla każdego turysty

1

Zespół Busfor stara się podążać za światowymi trendami w dziedzinie turystyki i podróżowania. Jednym z nurtów, które silnie popieramy, to ekoturystyka. Żeby nazwać siebie ekoturystą, niekoniecznie na każdy weekend czy wakacje musisz wyjeżdżać na łono natury i do parków narodowych, ‘miejskie’ rozrywki i sposób odpoczynku też są akceptowalne :) Uważamy jednak, że ekoturysta to ktoś, kto swoimi wyborami i postępowaniem stara się w jak najmniejszy sposób szkodzić środowisku naturalnemu. Większość z zasugerowanych przez nas rozwiązań możesz wykorzystać także w życiu codziennym! Prawdopodobnie nie tylko pomogą one zadbać o naszą planetę, ale także pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i… miejsce w walizce.

Ekologiczne podróżowanie zaczyna się od domu

1

Zanim wyjedziesz, wyciągnij wszystkie ładowarki z kontaktów, wyłącz listwy i router, jeżeli i tak nikt nie będzie korzystał z Twojego internetu. Sprawdź czy wszystkie krany są dokręcone. Zmniejszysz w ten sposób rachunki i zaoszczędzisz energię. Ta sama zasada obowiązuje w hotelach i hostelach, nawet jeżeli to nie Ty osobiście płacisz za wodę i prąd.

Kubek termiczny

Nie wyobrażasz sobie dnia bez małej czarnej? Witaj w klubie. Często na wyjazdach robimy przysłowiowe machnięcie ręką na pewne wydatki, z myślą “to tylko kilka euro…”, ale gdy po tygodniu podsumuje się te wszystkie kawy, to nagle może zrobić się dwadzieścia euro albo więcej. Tak naprawdę to po co? Chodząc po Wiedniu czy Paryżu niekoniecznie musisz kupować kawę w międzynarodowej sieciówce. Często jej smak wcale nie jest gorszy niż smak kawy parzonej w kubku. Niezależnie od tego czy śpisz w hotelu, hostelu czy na couchsurfingu, raczej nikt Ci nie odmówi szklanki gorącej wody. Przygotowując kawę w miejscu zakwaterowania i pijąc z kubka termicznego, nie wyrzucasz: kubka, który dostałbyś w kawiarni, przykrywki na kubek, czasami słomki i opakowań po śmietance czy cukrze. Pomnóż to przez liczbę kaw wypitych w ciągu tygodnia.


Butelka z wodą lub bidon

2

W zdecydowanej większości krajów europejskich woda z kranu jest zdatna do picia, więc gdy chcesz zaspokoić pragnienie, nie musisz wcale kupować kolejnej plastikowej butelki. Możesz mieć bidon, kubek termiczny po wyżej opisanej kawie czy nawet wielokrotnie napełnić tę samą plastikową butelkę wodą z kranu. Jeżeli nie odpowiada Ci jej smak, możesz dołożyć do wody plasterek cytryny czy ogórka. Zasada z butelką obowiązuje także na lotnisku - przez kontrolę bezpieczeństwa nie można przejść z płynami, ale nikt nie zabroni Ci zabrać pustej butelki, później wystarczy ją tylko napełnić. Przyroda i portfel Ci podziękują.

Wybierz rower

Oczywiście są miasta, gdzie przejazd metrem jest obowiązkową atrakcją. Ale w większości przypadków, gdy jest ładna pogoda i warunki ku temu sprzyjają, przerzuć się na rower. Poznawanie nowego miejsca na dwóch kółkach może być niezłą frajdą, a w wielu europejskich miastach istnieje dobrze oznakowana sieć ścieżek rowerowych, np. w Budapeszcie czy Berlinie.

Jedź autobusem

3

Czasami dobrze zrezygnować z samochodu na rzecz publicznego środka transportu, na przykład autobusu. Zauważ, że najczęściej w miejskich korkach w pięcioosobowym samochodzie siedzi tylko jeden kierowca. Jeżeli jedziesz w delegację czy na weekend, w każdym razie w kilkugodzinną podróż, może lepiej wybrać publiczny środek transportu? Obecnie wiele autobusów wyposażone jest w wi-fi, więc po drodze możesz pracować, czytać czy się zdrzemnąć. Za wspólny przejazd zapłacisz mniej niż za benzynę, a ograniczysz tym samym produkcję spalin do atmosfery.

Szampon w kostce

Zamiast używać różnych środków czystości w plastikowych butelkach, takich jak żel pod prysznic, szampon do włosów, czasami jeszcze mydło w płynie, po prostu użyj szamponu do włosów w kostce. Dobrze spieniony może także posłużyć jako krem do depilacji. Wiele z nich nie odbiega ceną od tradycyjnego szamponu w butelce, natomiast zajmują o wiele mniej miejsca, nie kupujesz i nie wyrzucasz kolejnych plastikowych butelek i Twój plecak czy walizka będą o wiele lżejsze.

Tryb samolotowy podczas ładowania

4

Trudno sobie wyobrazić podróżowanie bez smartfona - mamy tam nawigację, aparat fotograficzny, aplikacje podróżnicze… Żyjemy także w czasach gdy nawet na urlopie trzeba mieć nieraz kontakt z pracodawcą na wypadek nagłych sytuacji. Nie mniej jednak trudno się nie zgodzić, że w Paryżu jest o wiele więcej ciekawych rzeczy do zrobienia niż siedzenie na Facebooku. Gdy wieczorem wrócisz już do hotelu czy innego miejsca zakwaterowania, możesz szybko naładować telefon i zaoszczędzić energię jeżeli włączysz w telefonie tryb samolotowy.

Zmiana pościeli i ręczników

W wielu hotelach pościel i ręczniki zmieniane są codziennie lub co dwa dni. Czy tak samo robisz w domu? Możesz podziękować obsłudze za taką opcję. Hotelowy serwis będzie miał dzięki temu mniej pracy plus wspólnie zaoszczędzicie wodę i energię. Same korzyści :)

Porządek i… zachowanie

5

Choć mamy szczerą nadzieję, że uwaga ta nie dotyczy naszych Czytelników, to jednak warto ją powtórzyć - nie śmieć. Nigdy. Nie zostawiaj po sobie bałaganu, a już zwłaszcza gdy jesteś na łonie natury. W lesie to Ty jesteś gościem. Czy jak przychodzisz w odwiedziny do przyjaciół, to też zostawiasz nieporządek na stole? To nie tylko kwestia dbałości o przyrodę, ale także dobrego wychowania. Zawsze, gdy jesteś za granicą, jesteś ambasadorem swojego kraju i miej to na uwadze. Zawsze, gdy jesteś w rezerwacie przyrody, to Ty jesteś gościem. Nie zachowuj się głośno, nie krzycz, chodź wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach. Czasami są wyznaczone dla Twojego bezpieczeństwa, a czasami dla ochrony jakiegoś rzadkiego gatunku roślin czy zwierząt, o których istnieniu możesz nawet nie mieć pojęcia. Uszanuj to!

Recycling

Są kraje, gdzie zasad recyklingu przestrzega się mniej lub bardziej restrykcyjnie, ale zawsze możesz zapytać o takie kwestie, jak segregowanie śmieci lub grzecznie je zasugerować obsłudze hotelu. Im więcej osób się o to upomni, tym większa szansa, że zostaną wprowadzone realne zmiany.

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione kwestie mogą wydawać się kroplą w morzu, ale mówi się także, że kropla drąży skałę. Jeżeli wszyscy zmienimy swoje nastawienie i zaczniemy myśleć o tym jak nie zaszkodzić przyrodzie, świat stanie się trochę lepszym miejscem… do podróżowania. Na dłużej :)

A o bilety na autobus, jak zawsze zadba Busfor.

Przyjemnych, ekologicznych podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów