Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
18.10.191126

Dzień Pasztecika Szczecińskiego – najsmaczniejszy dzień w roku!

Stolica pasztecików. Z czego słynie Szczecin?

Wizytówką Szczecina bez wątpienia stał się regionalny przysmak, jakim jest Pasztecik Szczeciński. Przekąska wyrabiana z drożdżowego ciasta powstała już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku i zdobyła uznanie zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów.

Z roku na rok przysmak zdobywał coraz większą popularność, aż w 2015 roku władze miasta postanowiły zorganizować jego święto. Od tego czasu, 20 października jest obchodzony, jako Dzień Pasztecika Szczecińskiego. W tym dniu do miasta zjeżdżają się turyści zarówno z kraju jak i ze świata!

Szczecin – miasto pięknej zieleni i magnolii

Szczecin – miasto pięknej zieleni i magnolii

Szczecin to trzecie, co do wielkości miasto w Polsce. Ponieważ ogromną jego powierzchnię zajmują malownicze parki, takie jak na przykład Park Kasprowicza, Szczecin został nazwany miastem zieleni. Mieszkańcy lubią również mówić o tym miejscu, jako o mieście magnolii ze względu na największe w Polsce skupisko tych kwiatów, które stały się wizytówką Szczecina. Od tego wzięła się również nazwa imprezy motoryzacyjnej, będącej III rundą Pucharu Polski Automobilklubów - mowa tu o Rajdzie Magnolii.

W mieście działa kilka kin, jednak najsławniejszym z nich jest kino „Pionier” działające bez przerwy od 1909 roku (chociaż już w 1907 wyświetlano tam filmy). Okrzyknięte zostało najstarszym kinem, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Warto wybrać się do tego miejsca, by zobaczyć zarówno popularne filmowe hity, jak i obrazy nieznane szerszej publiczności. W kinie wyświetlane są także projekcje 3D.

W Szczecinie znajdziemy też wyjątkowe instalacje dla miłośników architektury. Główne place tego miasta zaprojektowane zostały w dziewiętnastym wieku, w układzie gwiaździstym wzorowanym na ulicach Paryża. Oprócz tego, układ trzech głównych szczecińskich placów, jest odzwierciedleniem położenia piramid w Gizie w stosunku do Nilu, a także układu konstelacji Orion w stosunku do drogi mlecznej.

Miasto to kryje w sobie jeszcze wiele mało znanych turystom ciekawostek oraz atrakcji, które warto poznać podczas zwiedzania historycznej stolicy Księstwa Pomorskiego.


Szczecin – królestwo pasztecików!

Szczecin – królestwo pasztecików!

Dla miłośników lokalnych przysmaków oraz odkrywców wyjątkowej kuchni, co roku w październiku odbywa się święto pasztecika. Z czego robi się ten smakołyk? Ze specjalnie wyrabianego ciasta drożdżowego wykonywanego według lokalnej receptury, nadziewanego mieszankami mięsnymi lub wegetariańskimi. Do tego otrzymujemy zazwyczaj porcję mocno przyprawionego barszczu.

Pierwszy lokal podający taki przysmak został założony już w 1969 roku. Najbardziej popularne były wtedy paszteciki z farszem mięsnym, a także z pastą jajeczną, czy też rybną. Dopiero dużo później spopularyzowały się takie nadzienia, jak kapusta, grzyby, czy pieczarki.

Tajemnica wyjątkowego smaku kryje się w odpowiednim sposobie mieszania oraz doborze idealnych proporcji składników. Ważne jest także, by były one naturalne, a paszteciki podawane do zjedzenia były od razu po upieczeniu.

Przysmak ten został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w 2010 roku. Jest to zapewnienie o ich jakości oraz oryginalności, ponieważ od tamtego czasu wszyscy producenci pasztecików muszą ściśle przestrzegać unikalnej receptury.


Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie?

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie?

Dzień Pasztecika Szczecińskiego obchodzony jest 20 października. W tym dniu wiele restauracji i barów oferuje lokalny przysmak w niższej cenie lub dodaje kilka sztuk gratis.

Dla osób, które chcą zobaczyć coś jeszcze poza obchodami tego nietypowego święta miasto przygotowało wiele atrakcji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Na początek warto wybrać się na Stare Miasto, by zachwycić się widokiem kolorowych kamienic, czy posiedzieć w jednej z klimatycznych kawiarni. Dobrym miejscem na spacer, szczególnie rano, będzie Trasa Zamkowa oraz bulwary. Dlaczego? To tam wyczujemy intensywny słodki zapach czekolady, który na zawsze skojarzymy z tym miastem i z fabryką czekolady „Gryf”, której historia sięga poprzedniego wieku.

Dla fanów nietypowych przestrzeni polecamy muzeum Be Happy! Jak sama nazwa wskazuje, każdy odwiedzający wychodzi stamtąd szczęśliwszy, a pobyt w muzeum rozwija kreatywność i wyobraźnię. Natomiast dla miłośników historii, szczególnie polecamy podziemne trasy turystyczne. Można je zwiedzać w kilku wariantach tras w grupach zorganizowanych, często trzymając latarkę w dłoni.

Innym rodzajem atrakcji jest Brama Wodna, przy której najlepiej znaleźć się wieczorem, by podziwiać zarówno efekty świetlne, jak i wodne. To dobry moment, by odetchnąć od zgiełku i pośpiechu po całodniowym zwiedzaniu miasta.


Wymienione atrakcje i wydarzenia w Szczecinie to dopiero początek. Jeśli chcielibyśmy wymienić wszystkie miejsca, które warto tam zobaczyć, zajęłoby to sporo czasu. Najlepszym wyborem jest kilkudniowy wyjazd do tego wyjątkowego miasta, by na spokojnie zobaczyć wszystkie jego atrakcje, a także udać się na nietypowe święto pasztecika.

Życzymy niezapomnianych wrażeń w Szczecinie!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów