Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
17.09.19880

Wybierz się na kawę do Wiednia! Przegląd wiedeńskich kawiarni

Miasto kawy - Wiedeń

Wiedeń to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. To właśnie tutaj przez wiele wieków urzędowali potężni Habsburgowie, a ulicami stolicy Austrii spacerowali najwięksi twórcy muzyki klasycznej, tacy jak Mozart, Beethoven czy Strauss. Wiedeń to miasto wspaniałej architektury oraz wyjątkowo pysznej kawy! Dostaniesz ją w jednej z kilkuset klimatycznych kawiarni. Niektóre z nich pamiętają czasy połowy XIX wieku!

Wiedeń – jedna z najpiękniejszych europejskich stolic

Wiedeń - Stolica Austrii

Wiedeń nie bez powodu wymieniany jest jako jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Europy, na równi z Paryżem, Barceloną, Pragą czy Krakowem. Co tak bardzo przyciąga turystów do stolicy Austrii? Z całą pewnością należy wymienić tutaj bogatą historię tego miasta i jego wspaniałą, pełną majestatu architekturę. Należy tutaj wspomnieć m.in. znajdującym się w sercu wiedeńskiej starówki pałac Hofburg. To właśnie tu przez ponad siedem wieków urzędowali Habsburgowie. Cesarska posiadłość robi ogromne wrażenie, kiedy zwiedzamy ją od środka spacerując po pełnych przepychu apartamentach!

Innym ważnym miejscem jest położony z dala od centrum miasta Pałac Schonbrunn. Niegdyś była to letnia rezydencja cesarskiej rodziny, co przejawia się dużą ilością zieleni wokół pałacu. Spacer ogrodami oraz wycieczka na pobliskie wzgórze pod zabytkową Gloriettę to punkty obowiązkowe wizyty w tym miejscu.

Wiedeń znany jest również jako miejsce wyjątkowo zasobne w muzea, opery, filharmonie i teatry. Najważniejszym tego typu miejscem jest oczywiście słynna Opera Wiedeńska, w której koncertowały największe tuzy muzyki klasycznej, jak chociażby Mozart. Warto odwiedzić również Teatr Zamkowy, czy Wiedeńską Dzielnicę Muzeów. Dość powiedzieć, że Wiedeń może poszczycić się przyprawiają o zawrót głowy liczbą ponad 100 muzeów! A to dopiero początek opowieści o atrakcjach stolicy Austrii ;)


Wiedeń – stolica kawy!

Najlepsza kawa w Wiedniu

Jeśli należysz do grona miłośników kawiarni, a każdy dzień zaczynasz od obowiązkowej filiżanki „małej czarnej” – Wiedeń jest Twoim miejscem na ziemi! Dość powiedzieć, że w 2011 roku wiedeńskie kawiarnie wpisano na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO! Rzeczywiście, choć kawiarni nie wymyślili wcale mieszkańcy stolicy Austrii, to cieszą się one w tym mieście wyjątkową estymą. Niegdyś były one miejscem spotkań artystycznej bohemy i miejskiej elity, gdzie dostojni, elegancko ubrani Wiedeńczycy dyskutowali przy kawie o bieżących sprawach.

Dziś, wiedeńskie kawiarnie w dużej mierze nawiązują do starych tradycji, chociażby nawiązującym do dawnych czasów wystrojem, elegancko ubraną obsługą i powolnym, nieco melancholijnym klimatem, zupełnie innym niż w wielu europejskich stolicach, gdzie kawę piję się „na szybko”, najczęściej przy barze, by nie zajmować na dłużej restauracyjnego stolika.

Co ciekawe, pierwszą kawiarnię w Wiedniu założył polski dyplomata – Jerzy Kulczycki. Co prawda, tradycyjna, gorzka kawa nie przypadła Wiedeńczykom do gustu, ale kiedy zaczął dodawać do niej miód i mleko, klienci zakochali się w tym czarnym napoju, a kolejne kawiarnie zaczęły powstawać jedna po drugiej. Dziś trudno wyobrazić sobie krajobraz Wiednia bez klimatycznych kawiarni, w których ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu.


Najciekawsze kawiarnie w Wiedniu

Kawiarnie Wiedeń

Bogactwo znajdujących się w Wiedniu kawiarni sprawia, że wybranie zaledwie kilku godnych polecenia stanowi nie lada wyzwanie. Z pewnością warto jednak wspomnieć o kawiarni Vollpension, która wyróżnia się bardzo przytulną i ciepłą atmosferą, o którą dbają pracujące tu panie na emeryturze. Kawiarnia powstała w ramach aktywizującego programu społecznego wyróżnia się domowym wystrojem „jak u babci”, a pracujące tu seniorki codziennie pieką świeże ciasta. Absolutnie magiczne miejsce!

Klimatycznym miejscem znajdującym się nieopodal katedry św. Szczepana jest Cafe Hawelka, gdzie spotykała się w latach 60. XX wieku wiedeńska bohema. Można tu skosztować tradycyjnego drożdżowego ciasta według rodzinnej receptury. Kultową kawiarnią jest założona w 1861 r. Cafe Schwarzenberg, której wnętrze pozostało do dzisiaj niemal w oryginalnym stanie.

Innym kultowym miejscem jest kawiarnia Sacher, której największą atrakcją był w połowie XIX wieku słynny czekoladowy tort z morelową marmoladą. Jest to jedyne miejsce w Wiedniu, w którym można spróbować Tortu Sachera, jednak najpierw trzeba odstać swoje w kolejce. Warto wymienić również kilka innych, znamienitych kawiarni Wiednia: Cafe Pruckel, Cafe Braunerhof, Cafe Demel czy Cafe Landtmann.


Chyba nie trzeba nikogo przekonywać po lekturze niniejszego artykułu, że stolica Austrii jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym punktem na mapie Europy dla wszystkich miłośników kawy. Warto choć raz w życiu wybrać się na wycieczkę szlakiem wiedeńskich kawiarni.

Życzymy przyjemnych spacerów po Wiedniu!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów