Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
13.04.17776

Couchsurfing - jak nie płacić za mieszkanie w podróży?

Couchsurfing

Couchsurfing to jedna z największych podróżniczych sieci społecznościowych. Łączy ze sobą miliony ludzi w dziesiątkach państw świata. Członkowie społeczności bezpłatnie oferują nocleg innym przebywającym w podróży.

Słowo “couchsurfing” stało się powszechne z powodu szalejącej popularności na całym świecie. Oprócz bezpłatnego zakwaterowania w dowolnym miejscu na świecie, macie jeszcze zagwarantowane towarzystwo goszczących Was lokalnych mieszkańców, porcję przygody i masę wrażeń. Nawet wygodniccy są gotowi poświęcić swój komfort dla tego rodzaju przeżyć.

Oprócz sieci Couchsurfing, istnieje jeszcze Hospitality Club, Bewelcome i inne. Jeśli się nad tym zastanowić, można znaleźć bezpłatne miejsce zakwaterowania praktycznie w każdym miejscu globu.

Ekipa Busfor.pl przygotowała listę praktycznych rad dla tych, którzy zdecydowali się korzystać z Couchsurfingu.

Wypełnienie ankiety na stronie

Żeby stać się członkiem tej sieci społecznościowej, należy utworzyć na stronie swój profil i wypełnić ankietę. Zwróćcie uwagę, że Wasz opis na stronie to jedyna informacja jaką dysponuje potencjalny gospodarz, czyli osoba, która Was przyjmuje. Ważne jest pokazanie swoich zainteresowań i hobby, obszar działalności i wszystko to, co Waszym zdaniem dobrze wiedzieć, zanim ktokolwiek zdecyduje się wpuścić nieznajomego pod swój dach. Im bardziej interesująco o sobie napiszecie, tym większa szansa, że ktoś będzie chciał Was gościć w maksymalnie dużej ilości państw i miast. Ankietę należy wypełnić w języku angielskim.

Potrzeby i zobowiązania stron

Serwis w żaden sposób nie zobowiązuje członków do zagwarantowania noclegu innym. W ankiecie jest pole, w którym piszecie w jaki sposób możecie pomóc w swoim mieście.

Wielu podróżników zadowoli się wspólnym posiłkiem lub filiżanką kawy z kimś z miejscowych lub po prostu zada pytania dotyczące interesujących miejsc, które można odwiedzić. To wspaniała okazja do nawiązania nowych znajomości i podniesienia znajomości języka obcego.

Wybór gospodarza

KIedy już wypełniliście ankietę i obraliście kierunek podróży, najwyższy czas na wybór mieszkania. Mimo wszystko, zwracajcie uwagę na komentarze innych użytkowników. Zgodnie z zasadami użytkowania Couchsurfingu, po wizycie zarówno gość, jak i gospodarz zostawiają informacje jeden o drugim. To pomaga w stworzeniu wrażenia o człowieku oraz jego stosunku do gości i reszty świata. Starajcie się wybrać gospodarza, z którym macie coś wspólnego, aby nie zadręczać się poszukiwaniem tematów do rozmowy po przyjeździe.

Prawidłowe napisanie prośby

Recepta jest prosta - ma być szczerze, prosto z mostu i od serca! Jeśli wskażecie w swojej wiadomości kwestie, które Was szczególnie zainteresowały w opisie gospodarza, szansa na sukces wzrasta.

Miejcie świadomość, że nikt nie jest zobowiązany zaakceptować Waszej prośby. W popularnych turystycznych miejscach gospodarze otrzymują dziesiątki wiadomości dziennie i nie mogą przyjąć wszystkich. Lepiej od razu napisać 5-6 próśb, a później ewentualnie wybrać.

Przebiegłość

Niektórzy gospodarze na końcu swojego opisu umieszczają kodowe słowa lub znaki i proszą o umieszczenie ich w tekście wiadomości. Robią to żeby sprawdzić, czy potencjalny gość przeczytał cały opis czy może pisze do wszystkich pod rząd. Dlatego należy dokładnie przejrzeć profil, który Was zainteresował.

Warunki pobytu

Jedna z rozpowszechnionych pomyłek, to że gospodarze żyją w niekomfortowych warunkach, a to nie tak. W polu ankiety dotyczącym warunków mieszkaniowych można znaleźć informację o tym czy gospodarz oferuje oddzielny pokój, pościel czy śpiwór.

Otrzymaliście akceptację. Co dalej?

Znajdźcie i zaproście swojego gospodarza na Facebooku, żeby lepiej się z nim zapoznać do czasu przyjazdu i omówić wszystkie niuanse. Nie jest to jednak obowiązkowe - możecie się wymienić informacjami także za pośrednictwem samej strony internetowej.

Jak zachować się u gospodarza?

Przede wszystkim nie bójcie się i nie oczekujcie podstępu na każdym kroku. Oczywiście ostrożność jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale skoro już zgodziliście się przyjechać w gości do osoby nieznajomej, bądźcie życzliwi. Przywieźcie ze sobą jakąś pamiątkę, czekoladę czy napój z rodzinnego miasta. W ten sposób znajomość nawiąże się w niewymuszony sposób.

Doświadczeni couchsurferzy twierdzą, że tego typu podróżowania nie da się porównać ze standardowym, turystycznym spędzaniem czasu. Lokalni mieszkańcy mogą zaprowadzić Was w miejsca, których nie znajdziecie w przewodnikach. Tylko w ten sposób można odczuć prawdziwą atmosferę miejsca i uniknąć natłoku turystów.

Szczęśliwych podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów