Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
25.10.181308

Chojnice i Przemyśl – miasta na listopadową podróż

1

Niech listopad stanie się miesiącem odkrywania interesujących miejsc! W dzisiejszym artykule proponujemy dwa miasta, które z różnych powodów znajdują się nieco “z boku” mapy, niedaleko bardziej znanych i popularnych miejscowości, ale nie oznacza to, że nie zasługują na zainteresowanie podróżnika. Zapraszamy na wycieczkę do Chojnic i Przemyśla!

Chojnice – brama Kaszub

1

Chojnice to prawdopodobnie jedno z tych miasteczek na polskiej mapie, o których każdy słyszał, ale mało kto pamięta w jakim kontekście. A szkoda! Przez wielu z nas może być kojarzone jako “miasto w okolicach Borów Tucholskich, po drodze do Gdańska”. Ale może to właśnie tam warto się zatrzymać na chwilę dłużej?

Miasteczko istniało przynajmniej od XII wieku i było strategicznym punktem na mapie państwa krzyżackiego. Wciąż zachował się średniowieczny układ przestrzenny, a także mury miejskie z bramami. To właśnie Rynek jest jedną z największych atrakcji. Neogotycki ratusz z czerwonej cegły, urokliwe kamienice, spokojne i zadbane uliczki są idealnym miejscem na fotografie, obiad i pyszną kawę. W jedynej zachowanej bramie, Baszcie Człuchowskiej, znajduje się Muzeum Historyczno - Etnograficzne, w którym można między innymi podziwiać kolekcję kaszubskich haftów oraz eksponaty archeologiczne.

Jesienną słotę może urozmaicić dzień spędzony w chojnickim aquaparku. Miłośnicy wodnego wypoczynku na pewno nie zawiodą się wizytą w tym miejscu. Zjeżdżalnia, bicze wodne, jacuzzi, sauna i hydromasaże to tylko część oferty, która przyniesie nieco ukojenia zmęczonym plecom i mięśniom, a także pomoże odmłodzić i zregenerować ciało.

W Chojnicach znajduje się także bardzo interesujące centrum multimedialne Eksperymentarium. To interaktywna wystawa pomagająca zrozumieć wzajemne relacje człowieka z naturą, co ma szczególne znaczenie ze względu na położenie geograficzne Chojnic przy Borach Tucholskich. Obejmująca trzynaście stanowisk wystawa jest nie tylko opowieścią o biologii, chemii i fizyce, ale stanowi podróż w czasie, rozpoczynająca się w momencie, gdy ziemia chojnicka była dziką puszczą. W Eksperymentarium prowadzone są także warsztaty i wykłady.


Przemyśl - historia Polski w pigułce

2

To miasto na samym końcu Polski jest jedną z najstarszych miejscowości na Podkarpaciu, istniejącą już w X wieku. Przez tak długi okres w Przemyślu mieszały się wpływy różnych narodów i kultur. We wczesnym średniowieczu miasto było przedmiotem walki między Polską, Rusią a Węgrami i stanowiło istotny międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Imponująca historia Przemyśla sprawia, że można tam znaleźć ciekawe zabytki z różnych okresów historycznych, a także świadectwa współistnienia ze sobą różnych kultur i wyznań, takie jak sobór, cerkiew i dwie synagogi.

Jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych zabytków jest renesansowy Zamek Kazimierzowski. Pierwsze budowle na miejscu Zamku stawiali jeszcze Bolesław Chrobry i Kazimierz Wielki, ale zachowały się po nich jedynie fragmenty. Na uwagę niewątpliwie zasługuje także Katedra Przemyska, najstarsza w mieście i budowana przez blisko 100 lat, choć przechodziła ona liczne rozbudowy.

Przemyśl można także obejrzeć z dwóch interesujących perspektyw – nadziemnej i podziemnej. Jeżeli lubisz panoramiczne widoki i spacery na świeżym powietrzu, koniecznie udaj się na Kopiec Tatarski. Pierwotnie był on miejscem kultu słowiańskich bogów, legendy mówią także o tym, że został usypany na grobie założyciela Przemyśla, lechickiego księcia Przemysława (VII w.). Z czasem na kopcu stanęła kaplica, została jednak zniszczona w czasie II wojny światowej. Obecnie kopiec to przede wszystkim bardzo przyjemny punkt widokowy, idealny na spacer.

Inną ciekawą perspektywą zobaczenia miasta jest zejście do podziemi Rynku, które niegdyś stanowiły głównie piwnice i magazyny do gromadzenia dóbr i towarów dla mieszkańców miasta. Ale nie tylko – znajdowały się tam także warsztaty, miejsca rzemiosła, a czasami nawet mieszkania dla służby. Dzisiaj są przede wszystkim świadectwem bogatej historii miasta i ciekawym przykładem zagospodarowania podziemnej, miejskiej przestrzeni.

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów