Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
31.05.181613

9 powodów, dla których jazda autobusem może być lepsza niż lot samolotem

1

Powszechność tanich linii lotniczych spowodowała spore zamieszanie na rynku podróżniczym – przeloty samolotem, które niegdyś były zarezerwowane jako luksus dla wybranych, nagle stały się powszechnie dostępne. Ale czy rzeczywiście podróż samolotem to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Są sytuacje w których “tradycyjny” autobus – obecnie najczęściej wyposażony w wi–fi, gniazdka i nieraz indywidualny system audio – zdecydowanie wygrywa z pozornie najszybszym samolotem. W poniższym artykule przedstawimy argumenty, w świetle których podróż drogą lądową wypada korzystniej.

1. Oszczędność – pieniędzy i… czasu

1

Istnieją miejsca, które są oddalone w niewielkiej odległości od siebie, ale ceny lotów między nimi mogą być horrendalne albo brak bezpośrednich połączeń i konieczność przesiadek znacznie wydłuża czas podróży. Dlatego gdy masz do wyboru “przepłacić” albo “zaoszczędzić” za podróż, która w gruncie rzeczy i tak odbędzie się w podobnym przedziale czasowym lub niewiele dłuższym, wybór chyba będzie oczywisty.

Jeżeli z kolei wybierzesz nocny przejazd, no cóż – może Twój kręgosłup przez jeden dzień będzie się dawał we znaki, ale jeżeli masz ograniczoną ilość dni urlopowych, to chyba jeden czy dwa razy można się przemęczyć w imię tego, żeby zobaczyć i doświadczyć więcej nie tracąc czasu w ciągu dnia?

2. Ograniczone procedury bezpieczeństwa

2

Oczywiście kontrole są wymyślone “po coś” i tym czymś jest najczęściej Twoje własne bezpieczeństwo. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą być żmudne, pochłaniają cenny czas, bywają irytujące i wywołują zakłopotanie. Przecież nikt nie lubi przechodzić na boso przez bramki i być wylosowanym do dokładnego sprawdzenia zawartości torby. W autobusie te procedury są po prostu pomijane. W związku z tym…


3. Nie ma potrzeby przyjazdu na dworzec godziny przed wyjazdem

3

Łączy się to z kwestią opisaną powyżej – brak dokładnej kontroli bezpieczeństwa sprawia, że nie ma potrzeby aby stawić się na dworcu godziny przed planowanym wyjazdem. Przyjeżdżasz na miejsce odjazdu, pokazujesz bilet i wsiadasz.

Wiele osób twierdzi, że podróżowanie samolotem jest szybsze, ale w gruncie rzeczy wiele zależy od tego gdzie lecisz – jeżeli weźmiesz pod uwagę czas spędzony na lotnisku w kontrolach i w kolejkach po czym czekanie na bagaż, dodatkowe kontrole po tym jak wysiądziesz, to być może zestawienie samolot – autobus wypadnie w gruncie rzeczy bardzo podobnie. Nieraz lotniska usytuowane są także daleko poza miastem, w związku z czym trzeba liczyć także czas dojazdu z i na lotnisko.

4. Lokalizacja

4

W przypadku samolotów, a zwłaszcza tanich linii, lotnisko często położone jest poza miastem, więc oprócz ceny biletu i opłatami za bagaż, należy także wziąć pod uwagę cenę dojazdu, która niejednokrotnie wynosi nawet kilkanaście euro. Większość dworców autobusowych położona jest w centrum miasta, a jeżeli nawet znajdują się poza centrum, to z założenia są dobrze skomunikowane z resztą miejscowości.

Wszystkie lotniska są w pewnym sensie podobne, natomiast w wypadku autobusu wysiadasz po podróży i od razu możesz poczuć indywidualną atmosferę nowego miejsca (nawet jeżeli wiele dworców autobusowych nie wygląda reprezentatywnie, to warto zwrócić uwagę na lokalną egzotykę…)

5. Niewielkie prawdopodobieństwo zgubienia bagażu

5

To chyba jeden z największych koszmarów turysty – dojeżdżasz na miejsce, marzysz o tym, żeby wziąć prysznic, zmienić bieliznę i założyć świeże ubrania… i okazuje się, że Twoja walizka zniknęła. Jest w Londynie czy w Timbuktu? Wciąż masz nadzieję, że zaszło jakieś nieporozumienie i za chwilę w cudowny sposób się znajdzie…

Podróżując autobusem nie masz tego problemu. Własnoręcznie ładujesz ją do luku lub widzisz na własne oczy jak robi to kierowca. Prawdopodobieństwo jej zaginięcia lub innego nieporozumienia jest o wiele mniejsze. Co więcej, nikt dokładnie nie sprawdza wagi Twojego bagażu, więc raczej nie grozi Ci dopłata 10 euro za przekroczenie dosłownie pół kilograma przewidzianej wagi.

6. Turbulencje

6

To oczywiście nie są żarty, ale starajmy się myśleć pozytywnie i jedynie w kontekście anegdoty. Co prawda mówi się, że więcej osób rocznie ginie raczej w wyniku wypadków drogowych niż lotniczych, ale w wypadku tych drugich bardzo rzadko ktokolwiek uchodzi z życiem. Każdy, kto choć raz przeżył silne turbulencje na pewno wie o czym mowa.

Bywają szaleni kierowcy i jest różnica między jazdą po płaskiej autostradzie w Niemczech, a krętymi i wąskimi drogami nad Morzem Śródziemnym, nie mniej jednak w autobusie zdecydowanie rzadziej występuje poczucie, że być może będzie to ostatnia podróż, a sms do przyjaciela ‘Boarding! W kontakcie’ ostatnim wysłanym smsem w życiu.


7. Spontaniczność

7

W przypadku podróży samolotem często najlepiej kupić bilet ze sporym wyprzedzeniem aby złapać jak najlepszą cenę, jednak w dzisiejszym zabieganym świecie tak naprawdę trudno o luksus planowania na kilka miesięcy do przodu. Ta kwestia nie dotyczy autobusów – nawet na dzień czy dwa przed wyjazdem można kupić bilet w przyzwoitej cenie.

Co więcej, jeżeli nagle zmienisz plany i zapragniesz wysiąść w innym mieście, bo bardzo spodobał Ci się widok za oknem – możesz to zrobić bez większego problemu. Zatem jeżeli cenisz sobie spontaniczność, być może tradycyjny autobus będzie właśnie lepszy dla Ciebie.

8. Darmowy internet

8

Niestety, takie mamy czasy – rzadko kto może sobie pozwolić na pełen urlop bez zaglądania do laptopa. Wi–fi w autobusie to idealny argument dla tych, którzy w czasie podróży muszą nieco popracować. Udogodnienia w postaci darmowego internetu i gniazdek pozwalają połączyć 2w1 – czas przejazdu z czasem pracy.

I choć linie lotnicze powoli wprowadzają korzystanie z sieci do swoich usług, to jednak oferta pełnego dostępu do internetu, którą obecnie oferuje wiele linii autobusowych, wciąż pozostaje odległą perspektywą dla wielu linii lotniczych.

9. Jazda może być… przyjemna

9

Pamiętasz jak w szkole podstawowej robiliście wyścigi o to kto, gdzie i z kim będzie siedział? Jak nawet na przejazd o długości 100 km zabierałeś cały plecak smakołyków, żeby je zjeść z koleżankami i kolegami? Pomyśl o wycieczce autobusem w ten sposób – że to może być świetna okazja żeby po prostu spędzić z kimś czas na rozmowie, jednocześnie podziwiając widoki za oknem i chrupiąc ulubione przekąski.

To może być również czas spędzony ze sobą, na przemyśleniach i słuchaniu ulubionej muzyki, podczas gdy za oknem wciąż zmienia się krajobraz, a Ty pędzisz w nowe i nieznane.

Bo w podróżowaniu chyba chodzi o przyjemność, prawda?

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów