Moje bilety
Obsługa klienta
Pomoc
Regulamin
O nas
Kontakt
Przewoźnicy
Agencje
12.04.181104

Weekend po polsku w Sandomierzu i Olsztynie

1

W końcu nadeszła! W podskokach, radosna, długo oczekiwana - wiosna. Czy istnieje lepszy czas na podróże? Świat budzi się do życia, pierwsze promienie słońca już grzeją, ale jeszcze nie ma upałów, drzewa zaczynają kwitnąć… Czas zatem na nowe, wiosenne podróże. Nie musisz wyjeżdżać daleko – w Polsce jest wiele interesujących, niedrogich kierunków idealnych na weekend. A zatem – w drogę!

Nie tylko “Ojciec Mateusz” – uroki Sandomierza

2

Miasto zostało wypromowane przez telewizję jako miejsce akcji serialu “Ojciec Mateusz”, ale należy przyznać, że poza-serialowy, prawdziwy Sandomierz ma wiele do zaoferowania turystom. Znajduje się tam malownicze Stare Miasto, które tworzą zabytkowe kamienice i pocztówkowe uliczki, a w majestatycznym wnętrzu bazyliki katedralnej, będącej jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, można znaleźć polichromie z pierwszej połowy XV wieku.

Po chwili zadumy w katedrze warto przejść się na spacer po Rynku - niezwykle urokliwym i malowniczym, prawdopodobnie dlatego, że to właśnie tam zakotwiczyło się Niebo, przynajmniej zgodnie z napisem na lokalnej rzeźbie. Znajdziemy tam także między innymi tak zwane Ucho Igielne - czyli Furtę Dominikańską, ostatnią istniejącą furtę w murach obronnych miasta o charakterystycznym kształcie, szczególne miejsce dla pamiątkowych fotografii.

Jeżeli natomiast znudzi Ci się urok miejskich ulic, możesz się wybrać na spacer do Wąwozu Królowej Jadwigi. Wąwóz, po którym według legendy lubiła spacerować słynna królowa, ma około pół kilometra długości, jego najwyższe “ściany” mają do 10 m wysokości i pokrywają je korzenie rosnących nad wąwozem liściastych drzew. Po przyjemnym spacerze możesz także odwiedzić którąś z lokalnych winnic - na przykład Winnicę Sandomierską lub Winnicę nad Jarem i degustować lokalne wyroby.


Olsztyn

3

Jeżeli nie masz ochoty jechać na południe Polski, to może spróbuj wybrać się na północ, do Olsztyna? Stolica Warmii i Mazur ma przepiękną starówkę, będącą pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich oraz świetnie zachowany gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej. Znajduje się tam także wiele zabytkowych kamienic. Stare Miasto to centrum życia kulturalnego i towarzyskiego, które stanowi także bazę gastronomiczną.

Gdy już zjesz ręcznie robione lody, koniecznie przejdź się do ławeczki Kopernika i zrób sobie pamiątkowe zdjęcie. Słynny astronom prowadził swoje obserwacje w tym mieście przez kilka lat, w Olsztynie powstała także rozprawa o reformie pieniądza.

A skoro o gwiazdach już mowa - koniecznie wybierz się do olsztyńskiego planetarium! Planetarium posiada nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny z obrazem liczącym 16 milionów pikseli, co pozwala na świetne odwzorowanie tego, co się dzieje na niebie z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

A jeśli znużą Cię typowo miejskie rozrywki i po zimie potrzebujesz trochę więcej przyrody i zieleni, wybierz się do unikalnego, Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, które otwarte jest codziennie od 15 kwietnia do 31 października. Możesz także się przespacerować po Lesie Miejskim, będącym największym w Europie kompleksem leśnym znajdującym się w granicach miasta lub wybrać się nad któreś z 11 jezior i relaksować się pięknymi krajobrazami - spacerując, jeżdżąc na rowerze po okolicznych ścieżkach lub pływając kajakiem.


Przyjemnych podróży!

Oferujemy bezpłatne porady w zakresie korzystnych podróży zagranicznych i po Polsce. Chcesz je otrzymywać?

Zapisz się do naszego newslettera, żeby jako pierwszy otrzymywać oferty, nowości i rabaty od BUSFOR

    
183193
subskrybentów