My tickets
Customer Service
FAQ
Terms and conditions
About us
Contacts
For carriers
For agents
05.09.192809

Kulinarna podróż po Polsce – poznaj 7 regionalnych przysmaków

Zurek

O tradycyjnej polskiej kuchni napisano już wiele. Wbrew obiegowej opinii jest ona bardzo różnorodna i w zależności od regionu, w którym akurat przebywamy, można dać się zaskoczyć totalnie nowymi smakami! Niektóre potrawy stały się popularne w całym kraju, z kolei innych skosztować można tylko w wybranych miejscach. Zapraszamy na zestawienie 7 najciekawszych regionalnych potraw!

Chłodnik litewski – Suwalszczyzna

Chłodnik litewski

Chłodnik litewski to zupa jedzona na zimno, w związku z czym szczególnie często serwowana jest w upalne dni. Jak sama nazwa wskazuje jest to danie wywodzące się również z kuchni litewskiej.

W Polsce, szczególnie popularny jest w regionie Suwalszczyzny oraz na Podlasiu. Chłodnik powstaje tradycyjnie na zsiadłym mleku lub śmietanie, jednak obecnie często robi się go z wykorzystaniem kefiru, czy maślanki. Zawiera dużą ilość botwinki i podawany jest z ugotowanym na twardo jajkiem. W zależności od upodobania, podaje się go również z surowym ogórkiem, koperkiem lub ziemniakami.


Cebularz – Lubelszczyzna

Cebularz

Cebularz to tradycyjny przysmak Lubelszczyzny i będąc w tych stronach aż grzech go nie skosztować! Jest to placek z mąki pszennej o średnicy ok. 20 cm, który z wierzchu pokryty został kawałkami cebuli wymieszanej z makiem.

Cebularze po raz pierwszy pojawiły się tu w XIX wieku, a wypiekali je na lubelskiej starówce Żydzi. Niektórzy stosują dodatki urozmaicające smak tej potrawy, jednak jeśli nie pochodzisz z Lubelszczyzny, musisz spróbować oryginalnego cebularza!


Kartacze – Mazury

Kartacze

Popularne kartacze, znane na Litwie jako „cepeliny” oryginalnie wywodzą się z północno- wschodnich regionów Polski, a dokładniej Mazur, Podlasia i Sulwalszczyzny. Obecnie coraz częściej pojawiają się jednak w barach z kuchnią polską w całym kraju. Kartacze to podłużne, owalne placki z miękkiego, ziemniaczanego ciasta, wypełnione mięsnym nadzieniem doprawionym czosnkiem. Na ogół podaje się je z solidną porcją skwarek, co sprawia, że potrawa jest jeszcze bardziej smaczna i sycąca.


Rogale św. Marcina – Wielkopolska

Rogale św. Marcina

Nie ma mowy o wizycie w Poznaniu bez spróbowania słynnych rogali świętomarcińskich! Rogale św. Marcina to od 150 lat tradycyjny przysmak Wielkopolski. Szczególnym kultem otacza się je w dniu św. Marcina, czyli 11 listopada. Rogale (ze względu na rozmiar nie można ich nazwać rogalikami) są wypełnione słodkim nadzieniem z orzechów, bakalii, białego maku, jajek i okruszków biszkoptu. Z wierzchu obtoczone są lukrem i posypane drobnymi orzeszkami. 


Kiszka ziemniaczana – Podlasie

Kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana to serwowany na Podlasiu przysmak, składający się z bardzo popularnych w tym regionie, pieczonych w jelicie wieprzowym tartych ziemniaków. Kiszkę ziemniaczaną podaje się na ogół z boczkiem lub słoniną i cebulką, a konsystencją przypomina ona smażoną na grillu lub pieczoną kiełbasę. Kiszka ziemniaczana to przysmak Podlasia, jednak potrawa ta bardzo dobrze znana jest również na Białorusi.


Kwaśnica – Podhale

Kwasnica

Czas na górskie przysmaki! W regionie Podhala króluje kwaśnica, czyli zupa powstała na bazie kiszonej kapusty i mięsa, podawana na ogół z ziemniakami lub chlebem. Kilka prostych, łatwo dostępnych i niedrogich składników pozwalało góralom skomponować smaczny i sycący posiłek.

Warto jednak zaznaczyć, że oryginalna kwaśnica składała się jedynie z wody, kwaszonej kapusty i ziemniaków, a mięso (np. żeberka) dodawane było jedynie od święta.


Kluski śląskie – Śląsk oraz Dolny Śląsk

Kluski slaskie

Kluski śląskie to przysmak zarówno Górnego jak i Dolnego Śląska. Mówi się na nie również „pyzy śląskie”. Są bardzo charakterystyczne ze względu na miękkie ciasto oraz znajdującą się pośrodku dziurkę, w której zatrzymuje się gęsty sos.

Najczęściej kluski śląskie podaje się z roladą wołową w towarzystwie modrej kapusty. Co ciekawe, potrawa ta bardzo często serwowana jest w innych regionach Polski np. podczas przyjęć weselnych.


Podróżując po różnych częściach Polski zawsze warto posmakować lokalnych przysmaków, o które trudno gdziekolwiek indziej. Wymienione wyżej potrawy to jedynie zalążek tego, co ma do zaoferowania polska regionalna kuchnia. Niech posłużą one za inspirację do dalszego odkrywania polskich, tradycyjnych smaków.

Życzymy smacznego!

Want to receive free tips about traveling in Europe directly to your email? Want to hear from us about discounts and promotions?

Subscribe to our newsletter and receive interesting news, offers, discounts and promotions directly to your email

    
183193
subscribers