17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Święty Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo oraz według legendy, uwolnił wyspę od plagi węży. W Irlandii Północnej święto to jest dniem wolnym od pracy, na ulicach odbywają się wesołe, zielone parady, a ludzie spotykają się na imprezach w pubach. Tradycyjnie, w tym dniu każdy powinien mieć na sobie zielony element ubioru lub charakterystyczny wysoki kapelusz.
Zieleń jest nieodłącznie związana z tym dniem oraz z Irlandią, nazywaną zieloną wyspą. Kolor ten nawiązuje do również do kolejnego symbolu Dnia Patryka, czyli trójlistnej koniczyny.
W Polsce ten dzień obchodzony jest na znak przyjaźni polsko-irlandzkiej. Tego dnia w pubach serwowane jest zielone piwo, a charakterystyczne miejskie zabytki podświetlane są na zielono. Wiele miast przyłącza się do świętowania, biorąc udział w akcji podświetlania budynków na zielono, organizowanej pod patronatem Ambasady Irlandii.
Sprawdź, jakie atrakcje związane z obchodami tego święta czekają na Ciebie we Wrocławiu, Łodzi i Krakowie.
Za sprawą prężnie działającej Fundacji Kultury Irlandzkiej, Wrocław co roku hucznie obchodzi Dzień św. Patryka. W marcu organizowanych jest wiele imprez tematycznych związanych z irlandzką kulturą i sztuką. Tradycyjnie, z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka, Stadion Wrocław Arena zostanie podświetlony na zielono.
Miłośnicy muzyki oraz tańca irlandzkiego powinni koniecznie wybrać się na niezwykłe widowisko taneczno-muzyczne pt. „Irlandia”, organizowane w ramach Ethno Jazz Festival, które odbędzie się 17 marca w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1). Widowisko „Irlandia” to doskonała okazją do poznania kultury muzycznej i tanecznej zielonej wyspy. Gościem specjalnym widowiska będzie gwiazda tańca irlandzkiego, Ruth McKenna. O oprawę muzyczną zadba irlandzki zespół Macalla Trio.
W dniu 21 marca odbędzie się również rodzinna potańcówka irlandzka z okazji Dnia św. Patryka, organizowana przez szkołę tańca Irish Spin w Klubie pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21). Impreza ta jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy w czasie poznawania tradycyjnych irlandzkich tańców: jiga i reela.
Prawdziwie irlandzki klimat poczujemy w Guinness Irish Pub (ul. Plac Solny 5). Lokal ten słynie z pięknego, stylowego zielonego wystroju. W pubie tym podawane są oczywiście Guinness i Kilkenny, czyli najsłynniejsze irlandzkie piwa.
Do Wrocławia na świętowanie Dnia Patryka najwygodniej wybrać się autobusem. Miasto to jest doskonale skomunikowane z większością miast w Polsce. Przykładowo, z Katowic do Wrocławia dojedziemy już za 5 PLN, natomiast bilet z Krakowa kosztuje około 20 PLN. Za bilet z Warszawy do Wrocławia zapłacimy około 60 PLN.
Świętując Dzień św. Patryka w Łodzi, warto wybrać się do typowo irlandzkiego pubu, czyli Irish Pub na Piotrkowskiej 77, gdzie imprezy związane z obchodami tego święta potrwają od 16 do 18 marca. Jest to doskonałe miejsce, aby poznać kultowe dania kuchni irlandzkiej. W menu, oprócz typowego irlandzkiego śniadania oraz słynnego Shepherd’s Pie, będzie królował irlandzki gulasz z piwem Guinness.
Nie zabraknie również irlandzkich trunków z zielonymi piwem oraz Guinnessem, na czele. Wszyscy goście, którzy pojawią się ubrani na zielono, otrzymają prezent. O niezapomniane muzyczne wrażenia zadba zespół Ceili, wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką.
W tym roku w Łodzi na zielono zostaną podświetlone trzy obiekty: Centrum OFF Piotrkowska, Manufaktura oraz Biurowiec TME.
Na poznawanie tradycyjnych irlandzkich dań połączone z degustacją irlandzkiego piwa, dobrze wybrać się autobusem. Do Łodzi dojedziemy wygodnie z większości polskich miast. Bilet z Warszawy do Łodzi kosztuje około 23 PLN. Za bilet z Poznania zapłacimy około 34 PLN.
Stolica Małopolski również bierze czynny udział w świętowaniu Dnia św. Patryka. W Krakowie w tym roku z okazji Dnia Św. Patryka, podświetlone na zielono zostaną trzy obiekty: Kładka im. Ojca Bernatka, Estakada Lipska-Wielicka oraz stadion Tauron Arena Kraków.
Będąc w czasie Dnia św. Patryka w Krakowie, irlandzkiego piwa przy dźwiękach ludowej wyspiarskiej muzyki, można spróbować w najsłynniejszym irlandzkim pubie w mieście, czyli Irish Pub Pod Papugami (ul. Św. Jana 18) lub w klimatycznym Duffy’s Irish Bar (ul. Św. Wawrzyńca 18).
Na poszukiwania podświetlonych na zielono obiektów do Krakowa, wygodnie jest wybrać się autobusem. Kraków jest doskonale skomunikowanym z resztą kraju miastem. Za bilet z Gliwic lub Wrocławia do Krakowa zapłacimy około 19 PLN, natomiast za bilet z Warszawy-około 50 PLN.
Subscribe to our newsletter and receive interesting news, offers, discounts and promotions directly to your email